Forum

Windows 10 ve 11 'd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 ve 11 'de Yazıcı Ekleme/Kaldırma Srounları

4 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
387 Görüntüleme
(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Son zamanlarda Windows 10 ve 11 'de aptalca sorunlar yaşıyorum.

Yazıcılar kısmında ekli olan yazıcıyı Kaldır/Sil dediğimde yazıcıyı kaldırmıyor.

Yazıcı ekliyorum, yazıcı listeye gelmiyor(Bakınız Foto). NotePad içersinden yazdır değidimde listede görünüyor vs.

Böyle durumlarda çözüm için bir notepad açıp yazdır listesinden işlemlerimi yapmaya çalışıyorum. Saçma sapan sorunlar.

Bir makinada Yazıcı Metadata Sorun Giderme Aracı’nı (KB5034510)  denedim ama Sorundan etkilenmediği için uygulanmadı.

Sizlerde bu ve benzeri sorun yaşıyor musunuz. Microsoft son zamanlarda bu konuda bayağı bir cozuttu. 🙂

resim

Gönderildi : 15/01/2024 11:07

(@ertanyildizdal)
Gönderiler: 285
Reputable Member

Merhaba

Benzer yazıcı sorunlarını bizde yaşıyoruz.

Son zamanlarda yazıcı kurmak çok yavaş gerçekleşiyor sürekli yazıcı üzerinde "Aygıt Kurulumu devam ediyor" şeklinde bilgi bulunuyor ama bir süre bekledikten sonra yazıcıyı kuruyor.

biraz araştırdım ama kayda değer bir şey bulamadım bir süre bekleyince kurduğu içinde muhtemelen bir güncellemeden kaynaklı olduğunu düşünüp çok dert etmedim.

bir çözümü olan varsa çok iyi olur.

Gönderildi : 15/01/2024 11:32

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member
Konu başlatıcı

Evet hocam aynı. "Aygıt Kurulumu devam ediyor" u Ben de görüyorum. Dediğim gibi Notepad açıp yazıcılar listesine bakarsanız yazıcıyı göreceksiniz.

Bu arada Windows 11 de yeni bir Yazdır ekranı açılıyor. Bu ekranda bahsettiğim işlemleri yapamıyorsunuz. Eski yazdırma ekranına  dönmek için aşağıdaki değeri girmek gerekiyor.

Bir bat dosyasına:

reg add "HKCU\Software\Microsoft\Print\UnifiedPrintDialog" /v "PreferLegacyPrintDialog" /d 1 /t REG_DWORD /f

Ya da reg dosyası kullanmak isterseniz. Bir reg dosyasına;

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Print\UnifiedPrintDialog]
"PreferLegacyPrintDialog"=dword:00000001

Kaynak: https://www.winhelponline.com/blog/restore-legacy-print-dialog-windows-11/?expand_article=1

Gönderildi : 15/01/2024 13:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Spool temizliği üzerine troubleshooting yapılması yeterli olmuyor mu?

Spool temizlense de yetki sorunu oluşmuş sistemlerde aşağıda ki yollarda artıklar kalır bunları temizleyerek temiz kurulum öneririm.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Print\

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Devices

Bu ağaçlarda ki dizilimi anladığınızda sürücülerin nasıl çalıştığına daha hakim olmuş olursunuz.

Bir diğer sorun sürücülerin ve yetkilerin bozulması. Mesela daha önce kurulu kaldırılmış olan aynı sürücü dosyalarını kullanan cihazı kuramayabilirsiniz çünkü oemsetup'lar üzerine yazılamıyor. Yazılsa da yollar doğru okunamıyor. Device'ın kurulu olduğu ama sorunlar ürettiği durumlar bundan kaynaklı olabiliyor.

Sürücü konumları:

C:\\Windows\\System32\\DriverStore\\FileRepository\\oemsetup...

Son öneri yazıcılara Print Management üzerinden bakın, sürücü dosyalarını da listeler. Print Servers>device>Properties>Drivers menüsünden sürücüyü 1 yada 2 yöntemle de kaldıramıyorsanız mutlaka yukarıda ki sorunlardan biri dolayısıyladır. Temizlik, tekrar kurulum gerekli.

Hepsinin var mı bilmiyorum bazı üreticilerin kendi removal tool'ları var bunlar kullanılabilir.

Malum güvenlik güncellemeleriyle yazıcıların .inf, erişim yöntemleri değişti üreticilerin doğru şekilde güncellemesi önemli oluyor.
Benim görebildiğim kadarıyla kyocera, hp, xerox sürücü yazma konusunda iyi olanlar canon, ricoh gibiler daha falza sorun yaşıyor.

PCL sürücüleri genelde problemsiz olandır fakat bazı üreticiler çok fazla arayüz uygulama entegre ediyorlar sürücülere bunlar sorun üretiyor olabilir. SS de de hoca öyle yapmış olabildiğince generic, natural sürücüleri kurun ve IP üzerinden manuel göstererek kurun.
Cihazlar üzerinde WSD gibi servisler gerekirse kapatılabilir.

Cihazların yazıcı eklerken otomatik buldurularak eklenen yöntemleri asıl güvenlik erişimi yöntemi değişikliğinden etkilenen kısmı.

Zaten kurumsal sınıf olmayan, IP üzerinden kurulum yapılamayan yani network support'u olmayan usb, share on client çalışan cihazlar oldukça sorunlu, bir nevi bir değişim döneminden geçiyor gibiyiz ileride yeni satılacak cihazlarla sihhat tamamen oturur. Sadece sonradan bakacaklar için bu kritiği de belirtmiş olalım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2024 20:36

Paylaş: