Forum

Windows 10 Sysprep

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 10 Sysprep

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,459 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhaba https://theitbros.com/sysprep-windows-10-machine-guide/   makaleye göre programlarımı kurdum ve updateleri yaptıktan sonra bütün paketleri kaldırdım, customimage.xml dosyamı default profil olarak ayarladım ve sysprep yaptıktan sonra acronis ile image aldım, image dondugumde istedigim gibi masaustu geliyor, ama daha sonrasında pc yı domaine alıyorum ve windows 10 ayarlarına gırdıgımde mesela uygulamalara tıklıyorum hersey disable durumda, veya kisisel kısmındada hersey disable halde oluyor.

Domaine aldıktan sonra oluşan profil sorunlu oluyor, konu hakkında bilgisi olan varmı acaba

Gönderildi : 23/01/2020 16:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Yaptığınız tüm adımları bilmeden yorum yapmak zor. Orada profile ilgisinde tip'ler var onlara dikkat edin ve yorumlarda da bazı tecrübeler var. Acronis ile diskclone alacaksanız ADK yapmanıza gerek yok zaten linkteki çözüm dağıtım için. Benim o yönde çok tecrübem yok ama genel şikayetlerden gördüğüm kadarıyla remove-appx de neleri kaldırdığınız önemli bunlara bağlı service'ler varsa onlar da kapatılmalı. Tekrar başvurulmayacak app'ler varsa local policy, registery üzerinden de araştırıp kurallar oluşturulmalı. Çünkü kurumsal IT lerde uygulamaları kaldırıp sonra başka profile de sorunlar yaşayanlar var. Ayrıca büyük update paketlerinde de sorun yaşayanlar olabiliyor. Şunu deneyebilirsiniz image ve domaine almadan önce ve alarak başka profile oluşturun izleyin benzer sorun varsa uyguladığınız adımlarla ilgilidir. Sorun yoksa default profile uygulanma ve sysprep'le ilgili sorun olabilir log incelersiniz. Son tavsiyem yeter artık boğuşamayacam derseniz remove-appx yani yerleşik uygulamaları kaldırma sürecini sonraya aktif çalışma yani GPO a bırakın. Aşağıda ki mic. makalesi buna benzer durumla ilgili. Diğer paylaştığım linklerde ki notlara da dikkat edin sizin baz aldığınız link bunlarda ki dikkat edilmesi gereken çoğu noktayı içermiyor. Velhasıl bizim gibi IT'leri çılgına döndüren işin özeti şu üretici kurumsal için etkin bir app denetimi sağlamıyor store dan vazgeçmek istemiyor hiçbir şekilde. Şöyle şöyle istediklerini yapabilirsin ama yapmana razı değilim diyor temelde. Bu da win10 u bizler için berbat bir ürün haline getirmeye yeterli bence. 🙂 bu kısımda şahsi yorumdu.

https://support.microsoft.com/en-us/help/2769827/sysprep-fails-after-you-remove-or-update-windows-store-apps-that-inclu

https://virtuallyinclined.com/2018/02/10/windows-10-appx-removal-script-update/
https://virtuallyinclined.com/2017/01/08/windows-10-appx-packages-can-break-sysprep/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/01/2020 22:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

İbrahim çok güzel özetlemişsin, bence de bu default app silmeye bu kadar kafa yormayın. Gerekir ise App Locker ile market ise firewall ile bir şekilde kapatırsaınız, ama bu default uygulamalar ile uğraştıkça işletim sisteminin kararlı yapısı bozuluyor bu çok net.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/01/2020 22:45

Paylaş: