Forum

Windows 10 Network ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 Network yazıcı paylaşımı.

18 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
4,692 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hp MFP M476nw  yazıcımız oratmdada win7 win8 makineler var.Bu cihazlar yazıcının üzerinde belgelerini koyup isimlerini seçip ağ klasörüne taramalarını yapabiliyorlar.Yeni kurmuş olduğumuz win10 pro'da bu işlem gerçekleşmiyor.Başarısız ağ hatası uyarısı variyor.

Network sıfırlama,win güvenlik duvarı devre dışı bırakma,anti virüs devre dışı bırakma gibi yollar izlendi.

Browser üzerinden kullanıcı tanımlamaları yapıldı.Kullanıcı adı pasword tanımlamaları yapıldı.

Klasör paylaşımları everyone izinler tam yetki verildi ama yine olmadı.

Bir şeyi gözden kaçırıyoruz,bulamadık.

Gönderildi : 02/07/2020 19:47

(@hasansahin)
Gönderiler: 22
Eminent Member

Windows özelliklerinden "SMB 1.0/CIFS Dosya Paylaşımı Desteği" i aktif etmeyi deneyiniz.

Gönderildi : 02/07/2020 21:18

(@hakankaragoz)
Gönderiler: 1
New Member

Yazıcıya ping atabiliyor mu? Şayet atıyor ise kullanıcı tanımlarını kontrol et. Win 10 dosya ve yazıcı paylaşım ayarlarını kontrol eder misin? Eğer bunlarda sorun yok ise usb yazıcı kablosu ile scan işlemi yapmayı dener misin?

Gönderildi : 02/07/2020 21:18

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@hakankaragoz

Windows 10'da yazıcıya print etmekde sorun yok,çıktı alınabiliyor.
Hp uygulaması ile scan'da yapılabiliyor.Yani belgeyi scannere koy,bilgisayarın başına git hp uygulamasını aç scan yap,tekrar git kağıdı al ve yerine gel.Yazıcıyla iletişimde sorun yok.

Olmasını istediğim kullanıcı belgeyi alsın yazıcı başına gitsin,ismini seçsin ağ klasörüne tarasın.Belgesini alsın yerine dönsün.

Yani network taramada sorun çıkıyor.Kullanıcı admin yetkili.

Ama olmuyor işte.

çözümpark1
çözüm park2

Gönderildi : 02/07/2020 22:36

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@hakankaragoz

Windows 10'da yazıcıya print etmekde sorun yok,çıktı alınabiliyor.
Hp uygulaması ile scan'da yapılabiliyor.Yani belgeyi scannere koy,bilgisayarın başına git hp uygulamasını aç scan yap,tekrar git kağıdı al ve yerine gel.Yazıcıyla iletişimde sorun yok.

Olmasını istediğim kullanıcı belgeyi alsın yazıcı başına gitsin,ismini seçsin ağ klasörüne tarasın.Belgesini alsın yerine dönsün.

Yani network taramada sorun çıkıyor.Kullanıcı admin yetkili.

Ama olmuyor işte.

çözümpark1
çözüm park2

Gönderildi : 02/07/2020 22:36

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Windows güvenlik duvarı ve ağ koruması disable konumda.

çözüm park3

Gönderildi : 02/07/2020 22:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Öncelikle smb1 i kontrol etmeniz lazım printer'larda bu özellik smb üzerinden çalışır sadece 1.0 destekliyorsa güncel w10 larda kapalı olduğundan gönderim olmaz. Bunla ilgili konular yazdık arayabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/07/2020 23:48

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

İbrahim bey teşekkürler,şu an o bilgisayarın başında değilim gidince kontrolü sağlıyacağım.

W10 olan başka bir makinede baktım aktifdi muhtemelen orada da aktif olabilir.

Gönderildi : 03/07/2020 11:03

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Yazıcı tarafında "HP LaserJet Pro Series Firmware Update Utility"  Firmware Update yapmanın bir yararı olurmu.

yazıcı

Gönderildi : 03/07/2020 11:11

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1616
Noble Member

Anladığım kadarı ile her kullanıcının bilgisayarında paylaşım açıyorsunuz. Personel kendi paylaşımlarını seçip tarama yapıyor. Bu şekilde devamlı uğraş içerisindesiniz gibi görüyorum. Yazıcının e-postaya tarama fonksiyonu varmış. En temizi. Taradıklarını mail olarak gondersinler. Ortamda AD, Exchange varsa tadından yenmez. Adres defterini de sekronize edersiniz. İşe giren çıkan olunca adres defteri konusu ile de uğraşmazsınız böylelikle.

Gönderildi : 03/07/2020 11:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Evet faydası olabilir protokol güncelliği kaynaklı eksikleri varsa giderilmiş olabilir.

Bir de bu tip durumlarda drive root üzerinde folder sharing açmayın User altında belgelerimde vs bir folder'ı aynı şekilde everyone paylaşıma açın diğer türlü özellikle kısıtlı kullanıcılarda sorun olabiliyor w10 da.

Resul hocanın dediği de daha fazla tercih edilen yöntemdir ancak bu tip cihazlarda genellikle pdf vs scan sizing sınırları oluyor işleyip gönderemiyor çok sayfalı taramalar için smb scan kullanmak durumunda olunuyor.

Ek olarak daha yaygın yöntem ortamda NAS, FS vs varsa smb'i tek nokta üzerinde config edebilirsiniz. Bir sunucuda share folder açar cihaza tanımlarsınız. Herkese shortcut yada map drive atarsınız herkes sunucudan tek klasörden taramalarına bakar. Cihazda ocr scan varsa bu tip server üzerinde ki yola gönderim daha stabil çalışır genelde. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/07/2020 13:01

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas Bilgilendirme için teşekkürler.

Ortamda 3-5 kullanıcı var.Kurumsal mail kullanmıyorlar.Farklı ortamlarda bahsettiğiniz gibi sistem kullanmıştım.

Gayet kullanışlıydı.En son çarem işin içinden çıkamazsam bahsettiğiniz gibi mail tanımlaması yapmak olacaktır.

Gönderildi : 03/07/2020 22:48

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz  Bilgilendirme için teşekkürler.Belgelerim altındaki paylaşımı deneyeceğim.Daha önce masa üstünde paylaşım 

vermiştim.Birde farklı bir win10 makinede deneyeceğim.Bahsettiğiniz gibi mail taramalarında büyük dosyalar sıkıntı çıkarabiliyor.

Bu ileti 4 yıl önce bilal haksever tarafından düzenlendi

Gönderildi : 03/07/2020 22:51

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Win 10 sistemde denedim,smb 1.0 bir pc'de yüklüydü,diğerinde değildi.Yükledim.

Ağa tarama için , Yazıcıda kullanıcı oluşturdum,pc'de klasör paylaşımını yaptım.

Sistemi yeniden başlat yapana kadar klasöre tarama yapıyor,yeniden başlat yaptıktan sonra yine ağ hatası veriyor.

Gönderildi : 16/07/2020 00:48

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Win 10 sistemde denedim,smb 1.0 bir pc'de yüklüydü,diğerinde değildi.Yükledim.

Ağa tarama için , Yazıcıda kullanıcı oluşturdum,pc'de klasör paylaşımını yaptım.

Sistemi yeniden başlat yapana kadar klasöre tarama yapıyor,yeniden başlat yaptıktan sonra yine ağ hatası veriyor.

Gönderildi : 16/07/2020 00:48

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1616
Noble Member

Gönderen: @bilalhaksever

@resulsoydas Bilgilendirme için teşekkürler.

Ortamda 3-5 kullanıcı var.Kurumsal mail kullanmıyorlar.Farklı ortamlarda bahsettiğiniz gibi sistem kullanmıştım.

Gayet kullanışlıydı.En son çarem işin içinden çıkamazsam bahsettiğiniz gibi mail tanımlaması yapmak olacaktır.

Basit bir şey için çok uğraştınız. Bir gmail hesabı açarak da yazıcının mail atmasını sağlayabilirsiniz. 3-5 kullanıcı için de adres defteri kayıtlarını girersiniz olur biter.

Gönderildi : 16/07/2020 10:10

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas   Resul bey; bilgilendirme için teşekkürler,bahsettiğiniz gmail yolunu deneyeceğim.

Her yeni işletim sistemi öncesini aratıyor,win7 ile çalışan pc'de ağa klasöre taramada böyle bir sorun yok.

Sorun w10'da oluyor,w10 bu işlemin neden gerçekleşmediği başarıya ulaşmadığı merak konusu oluyor.

Ve başarılı nihai sonucu elde etmek işletim sistemiyle ,inatlaşmaya dönüşüyor.Yapılan herşeyi gözden geçirmeniz yapacak olduklarınızla

ilgili bilgi toplamanız gerekiyor.Evet basit bir iş olabilir,çözümüde basit olabilir,ama bizim işimiz uğraşmak.

Buradan networkde başarı suretiyle elde edebileceğimiz bir sonuç belki başka bir sorunu çözmemizde yardımcı olabilir.

Gönderildi : 16/07/2020 11:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Bu tip ölçek ve eski cihazlarda finalde bu tip cihazlarda deneyim sahibi olan kişilerin başında bakması gerekebiliyor. Siz temel gereklilikleri yaptınız ama senaryo cihaz başında üzerinden ayrıntılı denetlenmesi lazım biri aynı durumu yaşayıp çözümünü paylaşmadıkça forumlardan çözülemeyen kısmı da budur.

Dikkat ettiyseniz son firmware yayınında bu fix'lerden bahsedilmiş yani bu eski modelin bu tip eksikleri varmış, güncel win10 sürümüne göre fix'lenmeyen sorunları var olabilir. Forumlarını da bir dolaşmak lazım.

• Fix a vulnerability issue in EWS that the Wireless Unique Network Name (SSID) under Wireless Configuration tab being vulnerable to Cross-Site Scripting (XSS) Vulnerability.
  • Fixed an issue in Mac OS 10.13 High Sierra and later where Scan to Network folder would fail when resolution set above 75dpi.
  • Fixed an issue that Scan to network folder does not work with FQDN configuration if printer and the destination folder are in different subnet.

Scan to folder, OS değişenleri paralelinde yürüyen bir süreç. Yazdığı gibi FQDN ve UNC Path'i önemli bu uygulamada. Kısa unc yolu, türkçe karakter barındırmama gibi denemeler yapmak lazım.
Çözmek için yapabiliyorsanız şu adımları geçmeniz lazım. İki tarafın da ayrıntı log'larını açılıp izlenmesi lazım hangi aşamada işlemin durduğu ile ilgili olarak. OS tarafında daha az log oluşacaktır.
Bu tip cihazlarda web panelde yeteri kadar log listelemeyebilir, log'un çekileceği tool'ları olur yada download da üretici sunmaz, servislerin de olur.
Hangi aşamada sorun oluştuğu tespit edilmeden çözüm geliştirmek zor. Restart sonrası ki iki taraflı değişenlerin ne olduğunu bulma da önemli.
Yada Resul hocanın dediği gibi 3-5 kişilik müşteri için bu kadar uğraşmaz alışkın olmasalar da diğer yöntemleri hazırlayıp cihaz eski günceli desteklemiyor olabilir deyip kabul ettirmek lazım.:)

Gönderildi : 16/07/2020 12:32

Paylaş: