Forum

Windows 10 Client N...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 10 Client Network Drive Disconnected görünüyor fakat erişilebiliyor.

6 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
2,162 Görüntüleme
(@BatuhanCOSAR)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Herkese;

Hyper-V kullanarak 1 adet işletim sistemi Windows Server 2019 olan server ve 2 adet Windows 10 pro işletim sistemine sahip clientlardan oluşan bir sistem kurdum. Size kısaca sistemimden bahsedeyim. 

4 farklı departmanımız var ve bunlar farklı IP bloklarından IP almakta.

Server 192.168.0.5

Subnet : 255.255.248.0

1. Departman client 192.168.1.5

2.Departman client 192.168.2.10

3.Departman client 192.168.3.15

4.Departman client 192.168.4.20

Server üzerinde DNS,DHCP,File ve Printer Server Kurulu. Yapmak istediğim seneryo ise şu. Kullanıcı bir departmandan başka bir departmana geçtiğinde Logon script ile yeni geçtiği IP bloğuna ait Yazıcı ve Diskine otomatik olarak bağlanacak. Paylaşımdaki sürücüler de sırasıyla 

Uzun araştırma sonucu birleştirip oluşturduğum script şu şekilde:

image

IP bloğu değiştirip client üzerinden gpupdate /force yapıp restart attığımda yazıcı sorunsuz olarak ekleniyor. Fakat Bilgisayarım altında sürücü Disconnected Network Drive olarak gözüküyor. İşin garip tarafı böyleyken sürücünün içerisine girip istediğimi yapabiliyorum. Sağ tıklayıp disconnect'e bastığımda "This network connection not exist" hatası veriyor. PowerShell üzerinden "mountvol M. /delete" ya da "net use M: /delete" komutlarını girdiğimde böyle bir bağlantı yok hatası veriyor. Server üzerinden disklerin Permission ve Security kısımlarını Everyone - Full control olarak tanımladım yine sonuç değişmedi. 

image

Bir çok sitede araştırdım fakat sorunu bir türlü çözemedim.  Yardımlarınızı rica ediyorum. 

Gönderildi : 28/01/2021 16:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/5fjkfa/solution_this_network_connection_does_not_exist/
Çözümü burada var.

https://ss64.com/ps/new-psdrive.html
Win10 da bu sorun olabiliyor burada ki öneriyi yaparsan yada net use çağırtarak yaparsan sorun olmaz.

Printer ip değişebilirde client değişmesi bana biraz garip geldi bence mimariniz baştan bir ele alın gereksiz trafik oluşturabilir. Omurganın iyi çalışması lazım. Bir de bu şekilde yapıyorsan dns chache'ide yeniletmen iyi olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/01/2021 19:47

(@BatuhanCOSAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar Tekrar;

Öncelikle önermiş olduğunuz reddit paylaşımında ufak bir kısmı atlamışlar orayı hemen düzelteyim.

Belirtilen adres regedit içerisinde: Bilgisayar\HKEY_USERS\S-1-5-21(Uzun sayı dizisi)\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MountPoints2

Belirtilen adımları izlediğimde network sürücüsünü kaldırıyor fakat bir sonraki client restartta aynı şekilde geri geliyor. 

yapmak istediğim senaryo örneğin ben IT departmanında çalışıyorum 192.168.1.5 olarak cihazım IP aldı ve bu IP bloğunda sadece IT grubunun erişebildiği disk ve yazıcıya erişiyorum. Satın alma binasına geçtiğimde orası 192.168.3.xxx olarak IP alacağından bilgisayarımın bir sonraki restartta Satın almaya ait yazıcı ve Diske ulaşmasını, IT ye ait Disk ve Yazıcıyı kaldırmasını istiyorum. 

Acaba logon script'te mi hata yapıyorum diye şöyle ufak bir değişiklik yaptım 

image

internet üzerinde araştıma yaptığımda sizin dediğiniz gibi windows 10 bu tarz bug'lar karşımıza çıkartabiliyormuş. Şuan disklerin disconnect gözükmesi dışında bir sorunum kalmadı. 

Konuyu uygun görürseniz çözüldü olarak işaretleyeceğim.

Teşekkür ederim ilginizden dolayı. 

Bu ileti 3 yıl önce Batuhan COŞAR tarafından düzenlendi

Gönderildi : 29/01/2021 16:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Elinize sağlık, bence bayağı iyi iş çıkarmışsınız, bunun makalesi yazılabilir bence. Ayrıca örnek kodları paylaşırsanız başkaları içinde yararlı olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/01/2021 23:37

(@BatuhanCOSAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar @hakanuzuner

PS scriptte daha yeniyim bir çok kaynak araştırıyorum ama elde ettiğim doğru bilgileri test ettikten sonra elimden geldiğince Türkçe'ye çevirip burada yayınlayabilirim.

Teşekkürler

Gönderildi : 30/01/2021 05:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Süper, eline sağlık.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/01/2021 16:08

Paylaş: