Forum

Windows 10 Açılış S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 10 Açılış Sorunu Hk.

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,126 Görüntüleme
(@tarikcan)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Elimde farklı firmalar için hazırlanmış Windows 10 imajları mevcut. Bu imajlardan bazıları 2 partition ile hazırlanmış bazıları ise 3 partition ile hazırlanmış. 

Benim sorunum şu şekilde bazı anakartlarda 2 partition olan imajı attığımda windows hiç açılmıyor. Bazıların da ise 3 partitionlı imajları attığımda hiç açılmıyor.

Burada imajlar alınırken mi bir yanlışlık yapılmış ? Yoksa BIOS ayarlarında gözden kaçan bir nokta mı var ? 

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.  

Gönderildi : 20/10/2021 18:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici

Selam, ben gençken tabi bu işler ile uğraşıyordum artık aradan uzun zaman geçti ama yorumum partition sayısı değil boot ' un UEFI stands for Unified Extensible Firmware Interfac mi yoksa Legacy mi olmasıdır. Yani sen UEFI bir imajı legacy bir sisteme veya legacy bir boot imajını UEFI ye dönemezsin ama bu konuyu çok daha iyi bilen aktif bu işi yapan arkadaşlarım vardır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2021 18:14

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sorun alinan imajda boot icin verilen C: drive adinin imaj donerken farkli olmasindan kaynaklaniyor. Cd veya usb ile acip komut satirindan diskpart ile drive harflerinin degistirilmesi gerekiyor.

Gönderildi : 20/10/2021 18:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Geçmiş konuları tarayıp bakın mutlaka bu uygulamalarda yapılması gerekenler hep yazıldı ben bile birkaç defa yazdığımı hatırlıyorum. Konu oldukça detaylı olasılıkları fazla. Kısaca konu farklı sistemlere restore için 3 bölümdür. 1. kaynağın hazırlanması, özel sürücülerin kaldırılması, def driver'ları uygulama, sysprep uygulanması, 2. imajın alınması disk img tercih edilmeli, uygulama universal restore desteklemeli, 3. img restore edilecek cihazın mb, donanımı her durumda önemlidir %100 başarı diye birşey yok ve universal restore yapılmalı, img ve paralelinde disk sığasına göre partition'lar gerekliyse doğru şekilde düzenlenmeli. 
İmg alınmadan önce disk partt. alligment durumda değilse veya öyle olupta uygulama img restore da partt. alligment halinde geri atmıyorsa diske genellikle Uğur hocamın dediği gibi drive, boot bilgisi bozuluyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/10/2021 00:53

(@tarikcan)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrardan Merhabalar, 

İleride aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa diye, bulduğum çözümü paylaşmak isterim. 3 Partition şeklinde olan ve çalışan imajın Windows partitionını çalışmayan 2 Partitionlı imajın windows tarafı ile imajladım ve çalıştı. 

Bir detay belirteyim bu işlemi ghost ile yaptığınızda hata veriyor. Ben Acronis ile yaparak sorunu böyle çözdüm. Cevap veren hocalarıma teşekkür ederim. 

İyi günler dilerim. 

Gönderildi : 09/11/2021 13:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Geri dönüş için teşekkürler. Ancak bu bir çözümleme değil default gerekliliği karşılamadığınız için bunu yaşamışsınız.
https://www.cozumpark.com/disk-volume-ve-partition/
Temelleri öğrenmeniz iyi olur. Restore aşamasında system reserved yani Boot ve güncelde uefi recovery partition'ları tam olarak seçmeden veya resize ederken daha düşük sığa olursa image sonrası windows açılmaz bu partition'ların oluşturularak boot repair yapılması gerekir.
Örneğin imajı hazırlayan kişi disk to şeklinde imajı aldı, yükleyecek kişi de aynısını seçmeli yada partition sırasını kaçırmamalı acronis tarafında buna genellikle As is deniyor. Ancak asıl problemi size'lar değişince yaşıyor insanlar imaj ile hedef disk aynı size'lara uymuyorsa işlem manuel doğru şekilde yapılmalı bunu da deneyerek öğrenilebilir.
Bu tip süreçler oldukça basit hatalar genellikle dizaynı bilmemekten kaynaklanıyor sık gerekliyse bu işlemler mimariyi okuyarak boş bir pc de deneme yanılma tavsiye ederim.

Ghost konusunda ise hata almak epeydir normal. Güncel anakart mimarisini desteklemiyor son ahci komut setleri yok o yüzden hem daha yavaştır hem de köprüler değişitiğinden sorun yaşama yaygındır. Yani kaynak imajların ghost ile alınmaması lazım.
Hatta son uefi framework'lerine sahip güncel cihazlarda eski acronis sürümlerinde de sorun fazladır son birkaç yılın sürümleri kullanılmalı. Birkaç cihazda sorun yaşanmaması donanım değişkenliğinden tümünde sorun yaşamayacağınız anlamına gelmiyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/11/2021 14:42

Paylaş: