Forum

Windows 10 - 11 de ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 10 - 11 de Windows Uygulamalarının Kaldırılması

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
855 Görüntüleme
(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Temiz Windows 11 Pro kuruyorum. Başlat menüsüne Tiktok, Prime Video, Instagram vs. istemediğimiz uygulamalar geliyor. Power Shell ile yüklü Microsoft uygulamalarını listeleyip tüm kullanıcılar için uninstall edebiliyorum. PowerShell kodları hazırlıyorum. Yukarıda saydığım gereksiz/istemediğimiz uygulamaları listede göremedim. Çok saçma. Bunları nasıl uninstall ederiz?

Bu arada şimdi birşey keşfettim. Bunlar yüklü değilmiş. Tıklayınca Microsoft Store'dan yüklüyor. Bu durumda başlat menüsünden nasıl kaldırırız diye sormam gerek. Yada Kullanıcılar Microsoft Store'dan App yükleyemesin.

Get-AppxPackage | Select Name
Get-AppxPackage *appname* | Remove-AppxPackage -AllUsers

Gönderildi : 15/05/2023 16:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Hocam bunu bir konuda yazmıştık bulduğun gibi onları kaldıramazsın çünkü yüklü değiller onlar menü de sadece birer kısayol ve son kullanıcı OS sürümlerinde geliyorlar. Start menü'yü tekil dizayn etmek çok zor uğraştırıcı o yüzden bir konuda paylaşmıştım oluşturduğun bir start menu layout restore edersen kullanıcılara çözmüş olursun. 11 için uğraşmadım ama bildiğim kadarıyla aynı layout backup-restore süreci işliyor.

https://www.cozumpark.com/community/ipucu/windows10-client-arayuz-ayar-market-ve-appx-duzenlemeleri/

Bu arada son sorun için bildiğim kadarıyla Enterprise, school hariç market yönetimi kaldırıldı bir hizmet sunuyorlardı onu kaldırdılar yani detaylı marketi Pro da yönetemezsin ama store app'ini kaldırırsan hiçbirşey indirememiş olurlar. Bunu da batch ile user profile yani o kullanıcı için yap, makinede ki imajdan kaldırırsan sonra biri için yüklemek çok uğraştırır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2023 18:25

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member
Konu başlatıcı

"Enterprise, school hariç market yönetimi kaldırıldı"

Store'u kapatmak için bir registry kaydı buldum. Uyguladım ama çalışmadı. Sebebi bu muymuş. Kaynaklarda bu bilgiye hiç denk gelmedim.

Antivirus'ten exe leri mi engellesem ne yapsam 🙂

Gönderildi : 16/05/2023 08:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Aslen o cümle karışık olmuş enterprise, school hariç gpo edilemiyordu ve sadece onlar için uygulama vardı. Hatırladığım havadis detayları da farklıymış.

https://www.cozumpark.com/microsoft-store-for-business-ve-education-31-mart-2023te-kaldiriliyor/
https://learn.microsoft.com/en-us/microsoft-store/manage-private-store-settings

https://learn.microsoft.com/en-us/windows/configuration/stop-employees-from-using-microsoft-store

Intune ile erişimi tamamen durdurabilirsin bir de deneyimim olmayan bu yeni şey var.

https://www.inthecloud247.com/new-microsoft-store-integrated-in-intune/

Hatırladıklarım 22H2 itibariyle eski bazı reg yolları değişti Store full reg den kapatılmıyor Win güncellediğinde açar. Tekil olanak appx kaldırmak yada intune vs ile bloklamak var.

Attığım linkte var o kayıtları image hazırlarken kullanıyoruz appx'leri güncelleyip durmasın diye fakat sonra devre dışı kalıyorlar win güncelleyince, onun sürecini detaylı çalışmadım bilmiyorum. Ben Store kapatmadığım için uğraşmıyorum auto güncellendiği için uygulamalar kullanıyoruz. Ben kendim de aktif kullanıyorum.

Sonuncu biraz AV'nin becerisine bağlı appx farklı başlıyor bazıları kaçırıyor diye duydum appx'in start ettiği folder'a dışarıdan yetki yok o bir problem, ona yetki açarsan da geçmişte denemiştim store bozuluyor bir süre sonra baştan kurmak gerekiyor. Hash tabanlı yönetim için de bazı uygulamaların sık güncelleme alma konusu var.

Bir de bunları merkezi ps gibi yönetmek için "chocolatey" var ben bi yerden sonra bıraktım baştan çok karışık oluyor bir kere öğrenip bununla yürüyenler var github da kaynak çok. Bunu hıfzettikten sonra şu appx'i şunlara kur, şunlardan kaldırı rahat yapıyorlar. Bu ve intune baştan çok karışık 🙂 çok uğraştırıyor ve intune'da çok dikkat edin GPO gibi değil daha fazla test gerektiriyor haftasonu mahfetti beni cuma gecesi ek bir ayar bastım güya meğer default'u kaldırıyormuş bütün makineler oturum açamaz oldu allow log on locally sıfırlandı 🙂 manuel tek tek düzelttim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/05/2023 12:31

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

@resulsoydas Ben firewall üzerinde application control ile kapatmıştım.

Gönderildi : 17/05/2023 14:00

(@fatihbalci)
Gönderiler: 60
Trusted Member

Merhaba @resulsoydas,

GPO Software Restriction Policy kısmında " %programfiles%\WindowsApps\Microsoft.WindowsStore* " yolunu kısıtladığınızda store'a erişim engellenmiş oluyor.

Gönderildi : 18/05/2023 08:43

Paylaş: