Forum

.wim’ den Driver Yü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] .wim’ den Driver Yükleme

22 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
3,131 Görüntüleme
(@nevdar1986)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Zaten sıkıntı orada; ben bugüne kadar belki 1500’ ün üstünde adı sanı duyulmamış Windows cihaza kurulum yapmışımdır ve bir çoğu da öyle düşündüğünüz gibi; hadi üreticinin sitesinden driver indirip kurayım denilecek cinsten değildi. Zamanında anakart söküp başka markayla değiştirdiğimi bilirim sırf o markanın driverları bulunabilir durumda diye. Kaldı ki yine söylüyorum; ucuz et dediğiniz şey hem sınırlı alternatiflerden birisiydi, hem de zaten tabletin anakartı da, kendisi de Alman Malı. Ha diceksiniz ki; ama bir Microsoft değil. Belki haklısınız. Ama her insan da öyle gidip bir tablete 10-15bin verebilecek kadar zengin olamıyor mahalesef. Yarı özellikte dediğim tablet bile 4200 TL idi ve Surface 3 olarak geçiyordu, üstelik de Win 8 gibi saçma ve nefret etttiğim bir sistemle geliyormuş. Bizzat MS ile görüştüm; onda da sistem değişirse garanti dışı kalırmış cihaz. E ben kullanamayacağım şeye neden salak gibi gidip 4 bin TL bayılayım? Kaldı ki zaten 5-6 aya kadar da resmi desteğini kesecekmiş bu tabletlere, Microsoft. Yükseltme de yapamazsınız, yeni cihaz almak zorundasınız diyorlar. Siz olsanız bile bile bu Microsoft cihazı alır mıydınız? Lütfen; “Bilmediğin markayı ne alırsın be salak?!” tavrı cümlelerinizi kurmadan önce bir de bu açıdan bakınız olaya. Ben zaten yeterince kendime kızdım bu konuda; “Almadan önce anakartını neden sormazsın? Formatlamadan önce sistem yedeğini neden harici bir yere kopyalamazsın?” diye. Üstüme bir de siz varmayın, rica edeceğim. 35 yaşında bir kadın olarak ağırıma gidiyor böyle salak durumuna düşürülmek.

Tamam, siz; elinizden geleni yapmaya çalışıyorsunuz, teşekkür ederim; ama sizin görmek istemediğiniz şey şu: “Madem ben kendi başıma araştırıp yaptım, herkes yapabilir.” ya da “Madem ben bu işi biliyorum, başkası da öğrenebilir.” ya da madem “Benim yabancı dilim iyi, herkes bir şekilde çeviriyle vs ile halledebilir.” diye basitçe gördüğünüz şeyler mahalesef herkes için aynı olmuyor. Siz şu an bildiğiniz için “Şöyle yapılacak, böyle yapılacak.” diye anlatıyorsunuz, ama mesela ben bazen o “Şöyle yapılacak.” dediğiniz yere kadar bile nasıl geleceğimi bilemeyebiliyorum. Yanlış anlamayın; bu forum, böyle bir sorunla karşılaşır karşılaşmaz geldiğim ilk forum değil; Buraya gelene kadar kaç gece uykusuz kalıp araştırma yaptığımı tahmin bile edemezsiniz. Ama wim dosyasının boot edilebilir yüklenme anlatımı benim baktığım hiç bir Türkçe forumda yoktu. Adamlar direk wim imaj dosyası almayı ve bunu orijinal kurulum dosyalarındaki source klasörünün içindeki install.wim ya da install.esd dosyasıyla değiştirip rufusla boot edilebilir medya yazmayı anlatmışlar sadece. E ben bunu ve buna benzer farklı yolları en başından denedim zaten. Bu forumun da adını görünce ve burada benzer bir wim dosyası başlığı görünce buradan yardım istemeye karar verdim. Elbette ki kimsenin kafasına silah dayayamam bana yardım etsin diye. Aksine; mecbur olmadığı için yardım eden herkese de minnettarım ama şu aşağılanıyormuş hissi beni çok rahatsız ediyor. 

Bu ileti 3 yıl önce Nevdar Akkurt tarafından düzenlendi

Gönderildi : 29/08/2021 19:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4323
Co-Helper

https://driverpack.io/en/laptops/wortmann/terra_pad_1061?os=windows-10-x64

https://www.techwalla.com/articles/how-to-convert-a-wim-file-to-an-iso-file
Onu gördüm şunu da gördüm ama bana sizin duruma yeterli çözüm gelmedi. DISM bu formatta microsoft'un image seti; driver export, esd convert/extract herşeyi bununla yapmak durumundasınız.
Fakat esd farklı wim farklı şey temelde size gereken iso dvd den esd extract edip yeni wim oluşturmak. Yada elinizdeki wim'i uygulamak.

https://www.poweriso.com/tutorials/open-wim-file.htm
bu yöntem üzerine çalışmakta denenebilir. Mesela ben şöyle denerdim çinlinin wim'i extract eder, bootable win10 usb oluşturur, extract edilenleri kopyalar, usb ile boot edebiliyor muyum bakardım. Cihazın tabi usb den bunu yapabiliyor olması gerekir. Bakın bizim burada yöntem olarak doğal olarak zaman ve forum olma, dil ile ilgili size sunacaklarımızın sizde son kullanıcı olarak bir karşılığı yok. Bu sizin tarafınızda doğal ama bizim tarafımızda da doğal. Burası malum mobile özel aksiyonlar alan bir forum değil biz de uzmanı değiliz bam başka bir son kullanıcı dünyası.
Dil olmadan bu işleri çözmeniz zor çünkü zaten bu alana özel iyi seviyede ki forumların tümü yabancı, nokta atışı tr kaynak bulamazsınız ki sizin aldığınız gerçekte oem çinli ucuz ürünün resmi kaynağı ve kullanıcı yaygınlığı da yok, olsaydı ilgili forumlardan bir çok konu bulacaktınız zaten ör ben bugüne kadar elime geçen asus, samsung, lenovo mobile cihazlara hep bu şekilde güncelleme yapabildim yada sınırları müdahale etmeden önce araştırıp öğrenerek dokunmadım halen gelen sürümleriyle duruyorlar. Bu durumlara cihaz müdahalesi yapacak herkes uzman olmak zorunda yada biraz temel bilgi sahibi olarak sabırla araştırarak deneme yanılmayla yöntem, çözüm üretmek zorunda bu dünya böyle ben yapmadım. 🙂 

Bu arada cihaz alman malı felan değil wortmann sadece çine üretim yaptıran yerel küçük bir marka. Casper gibi şeylerden bir farkı yok yani ki ipad'leri de çinli foxconn üretiyor ama siz çin den destek alamazsınız o işi apple dan karşılarsınız malum marka olmak ve marka satın almak budur.
Velhasıl bana yüklenmeyin derken bize yüklenmeniz de anlamsız. Bu iş buradan, bu şekilde olmaz diye düşünerek hiç cevap vermeyebilirdik unutulur giderdi ama verdik. Tr de olağanın üzerinde bir yaklaşım da bulmuşsunuzdur muhtemelen.:) Hakan beyin verdiği linkler bu forumun ilgi ve uzmanlık alanında yeterli nokta atış yaklaşım çözümü sunuyor hani ama bu sizin durumunuza ve iş deneyiminize uymuyor malum buna da biz napalım hani. 🙂 Nokta atış bir çözümü olsaydı bu kadar cümle kurmaz en baştan yazar geçerdim ama yok koca internete baktım yokmuş. 🙂

Bu arada siz başlık ve temel sorunuza gayet net cevap almış oldunuz en başta. Driver nasıl ayıklarım.. ayıklayamazsınız şeklinde. Hepimizin başına geliyor bu tip trick bilgilere muhtacız ve zaman konusunda hayati. Acaba olur mu diyoruz harcananın üzerine bir dünya daha vakit harcamanın önüne geçmiş oluyor ve çözüm düşüncesi, yöntemini değiştirerek kanalize olmayı sağlıyor diyebiliriz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2021 20:47

(@nevdar1986)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Beni yenlış anladınız; ben net bir çözüm var da söylemiyorsunuz demedim ki zaten net bir çözüm olsaydı, ben de sizler de bulurduk bir şekilde. Elbette deneme yanılma gerekli ama o deneme yanılmayı yaparken geçmişte bunları yaşamış insanların da tecrübelerine ihtiyacımız oluyor. Mesela ben bu forumda driver nasıl ayıklanır diye sormasaydım halen driver ayıklamaya çalışıyor olabilirdim, sizlerin yardımlarıyla geldiğim noktanın ben de farkındayım. Ama siz de bana hak verin; tam 1 haftadır günde toplam 2 saatlik uykuyla bu işi çözmeye çalışıyorum ve kat edebildiğim yol 1 arpa boyu bile değildi şu ana kadar. Üstüne bir de; X markası dururken niye gidip Y markasını alıyorsun gibi cümleleri üst üste duyunca kendimi iyice kötü hissettim; sanki bütçem ya da bilgim yetiyormuş da, ben sırf macera yaşamak için gidip almışım gibi. Kaldı ki hala Asus diyorsunuz, Samsung diyorsunuz, Apple diyorsunuz bana. 3 sene para biriktirmeyi bekleyip gidip de sizin tabirinizle iyi bir marka almaya kalksaydım bile; inanın, ben bugünün değerindeki o parayı 3 senede biriktirene kadar, o cihazların yeni fiyatları bilmem kaç karat pırlantayı geçerdi. E maddi durumum bu kadar diye de alabileceğim bir şeyi almayayım mı? Burada size katılabileceğim tek nokta; cihazı aldıktan sonra cahillik edip, araştırma ve yedekleme yapmadan formatlamam oldu. Şimdi de bunun ceremesini çekiyorum işte.

Bu arada cihaz tablet evet ama içindeki sistem Windows, yani çok ucuza toplanan bir masaüstü bilgisayardan farkı çok da yok. Ha diceksiniz ki; ama masaüstünde bilindik anakart kullanılıyor, işte ben bu noktada yanıldım; tabletlerde de Win sistemliyse driverlar bi şekilde bulunur sandım.

Linklere gelince; denemediğim driver bulucu kalmamıştır. Kimi buldu indirme başlatmadı, kimi hiç bulamadı, kimi gereksiz driverları buldu, kiminin de bulduğu driverları yükledim çalışmadı. Artık nasıl lanet bir cihazsa hiç bir şey yemiyor. Ama şu iso olayını tekrar bir denerim belki son çare olarak. 

Şu anda az önce bahsettiğim DISM++ içine bendeki wim dosyasını direk import etmeyi başardım, ordan da sistem geri yükle seçeneğini kullandım, şimdi WinRe ekranında sistemi geri yüklüyor. Bakalım bitince sonuç ne olacak? Bu arada bu convert işi şimdilik yaş gibi; DISM’ in içinde de convert var ama 2 defa wim’ i esd’ ye çevir dememe rağmen hata verdi. Başarabilirsem; esd yaptıktan sonra önce orijinal install. esd ile değiştirip rufus’ da yazdırmayı denicem, o olmazsa da DISM’ de esd’ den iso’ ya çevirmeyi denicem. 

Gönderildi : 29/08/2021 21:18

Sayfa 2 / 2
Paylaş: