Forum

W10 Pro for WS

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] W10 Pro for WS

38 Yazılar
5 Üyeler
8 Likes
4,588 Görüntüleme
(@osinos)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Doğrudur. Birşey diyemiyorum.. 🖐️ 

Gönderildi : 13/10/2020 18:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

for ws ile bir performans farkı görebildiniz mi bari?

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2020 20:11

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Merhaba Selim bey,
Konu biraz eski farkındayım,

Ben standart ev kullanıcısı düzeyinden hallice , donanım tarafında üst seviye sayılabilecek pc donanımı kullanan ( AMD 1920x , 8x8 GB ram , Asus Zenith Extreme MB , 970 Pro nvme ) , ve de custom sıvı soğutma konularında birşeyler yapmaya çalışan biriyim diyebilirim.

. Lakin bendeki durum şu ; mevcut sistemimde sürekli bir ağır çalışma hissiyatı alıyorum. x399 çipsetin çalışma mantığı Z serisi gibi değil evet , ancak yine de kullandığım donanımın karşılığını alamıyor hissiyatındayım.

Bu donanımlar Anakarttan otomatik overclock yapıyor diye biliyorum, AMD yi hiç sevmesem de yakın zamanda  AMD oyuncu bilgisayar kurulum yapmıştım Anakart yazılımdan yüksek performansa çekince donanım hakkını veriyor, diğer türlü 3400mhz ram i normal performansta 1600Mhz de kullanıyor manuel ayar ile çözüm sağlamıştım (tabi bu durumda boşta çalışırken de 3400Mhz güç kullanıyor). 

Temiz kurulum için Win 10 pro iso indirip slmgr komutu ile lisansınızı tanımladığınızda WS ye dönüşüyor update ile gerekli dosyalarını çekeceğini düşünüyorum. 

Kurulumu UEFI modda mı yapıyorsunuz?

Gönderildi : 05/11/2020 11:55

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

for ws ile bir performans farkı görebildiniz mi bari?

Selamlar. Ws kurulumu uzun zamandır yapmadım. Şu an için Pro versiyon ile devam ediyorum. Ancak Ws sürümüne performanstan ziyade yalın bir işletim sistemi gözünde değerlendiriyorum. Kişisel kullanımımda performans aramıyorum genelde. Yani demek istediğim , sistem performanslı çalışsın diye kurmuyorum ws yi. Ancak bu konuda ilerleyen dönemde gözlemlerimi yazabilirim.

Gönderildi : 05/11/2020 12:00

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@omeryilmaz hocam kurulumu uefi olarak yapıyorum muhakkak evet.  Anakartta DOCP modu var , ramlerinizi otomatik olarak kendi değerine çekebiliyor evet , ancak bunu standart olarak yapmaması ayıp. 3000 mhz ram alıp , neden oc ile 3000 olarak kullanayım ki 🤔  .. 

Anakartım , kendi üzerinde windows 10 pro lisansı gömülü olarak geliyor. Ancak ; " Temiz kurulum için Win 10 pro iso indirip slmgr komutu ile lisansınızı tanımladığınızda WS ye dönüşüyor update ile gerekli dosyalarını çekeceğini düşünüyorum.  " bu söylediğiniz ilgimi çekti. Nasıl olacağı konusunda biraz detaylandırabilirsek sevinirim. 

Gönderildi : 05/11/2020 12:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

@osinos
Anladım eyw.
Temelde WS yalınlıkla ilgili ek birşey getirmez aslında bunun için yeniden os kurmanıza bile gerek yok web den çeşitli makalelerden kurulu os'u sadeleştirebilirsiniz. Sonuçta tüm win10 sürümleri aynı kernel'e sahip, aralarında küçük farklar var bunlarda business yönünde ekseriyetle ev kullanıcısını etkilemez. Std donanımlarla home ile pro arasında hiçbir perf. farkı yok örneğin. Farklar option'larla ilgili.
Daha önce bir link paylaşmıştım orada business ve consumer farklarını göreceksiniz onlar arasında da perf. farkı yok sadece kurumsalı ilgilendiren lisans yönetimi ve market ilk gelen uygulamalarıyla ilgili farklar var. Onlar da tek kullanıcılı bir cihazda rahatlıkla yönetilebiliyor. Forumlarda biraz bu farkları abarttıklarını görebilirsiniz ancak öyle birşey yok. Legal direkt download'ların tümü consumer edition'dır. Legal yoldan volume lisans'lar ile business iso'ları elde edebilirsiniz sadece.

Diğer soru da şöyle. Güncel kernel, iso build'i tüm sürümleri içeriyor temelde. Sadece elinizdeki key'i girerek sürüm değiştirebiliyorsunuz home, pro, enterprise, ws gibi. Sadece lisansa uygun option'lar açılıyor yada kapanmış oluyor. Bunun için tabi geçerli bir lisans key'e ihtiyaç var. WS'de key girip restart ettiğinizde hazır olmuş oluyor. Getirilen yeni desteğe dair donanımınız varsa bunları tam olarak kullanabilmiş oluyorsunuz.
Şunu da ekleyelim for WS'in kernel hw base eşleniği Pro değil enterprise sürümdür. Min. hw kernel using ise pro, ent, ws tümünde aynı.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2020 13:07

(@omeryilmaz)
Estimable Member

OEM alındıysa zaten anakartta gömülü olacaktır Win 8 de başladılar o uygulamaya, Temiz kurulum için yine win 10 iso indirip kurarsınız interneti bağlayınca kendisi otomatik etkinleştirir.

O lisans üzerinden upgrade yapsaydınız daha uygun fiyat olurdu. 

Sizin asıl meseleniz Win 10 pro Workstation iso değil mi? kullandığınızs Win 10 pro da ürün anahtarı değiştir seçeneği ile WS lisans anahtarını girdiğinizde ürün WS ye döneceğinden bahsediyorum, anlaşılmayan bir yer var mı?. 
diğer yöntem CMD yönetici olarak çalıştırın slmgr /ipk ürün anahtarınız komutu uygulayın. 

win10 ws

Bu arada şunu da belirteyim yıllardır Intel kullanırım ne zaman AMD denk geldiyse intel deki performansı göremedim. Yakın zamandaki test ettiğimde AMD ryzen 5 ssd li PC küçük küçük takılmalar var o sistemden daha eski i5 kullanıyorum şıkır şıkır, WS işinizi görmesi dileğiyle iyi çalışmalar.

Gönderildi : 05/11/2020 13:13

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz ; Bu uzun mesajlar için teşekkür ederim hocam , ancak dilimizi biraz daha yalınlaştırmakta fayda var 🙂 Terminoloji bazen zorlayabiliyor. Ben kendimce biraz konuyu bağlayayım ; 

- Forumlarda abartıldığı kadar değil..

evet , az buçuk farkındayım bunun. Ancak Pro sürümü kurduğunuzda  , bazı aplikasyonların özelleştirilemiyor olması can sıkıyor. Herkesin bilgisayarına Candy Crush yüklemekteki amaç nedir mesela ? :)) Kardeşim , o kadar yazılımcın var  , söyle onlara , abicim bunları tik şeklinde düzenleyin , isteyen istediğini kursun.. Zor mu ? Windows'un gereksiz gördüğümüz aplikasyonlarını , shell komutları ile kaldırma yöntemini her defasında tek tek girmek zorunda kalıyorum. Artık win kurma işleri saatlerimi almaya başladı ! 

-WS'in kernel hw base eşleniği Pro değil enterprise sürümdür..

Bende ent lisansı da var ancak , gördüğüm kadarıyla en hoşuma giden sürüm WS oldu diyebilirim. WS nin eşleniğinin Pro olmaması isabet olmuş mu diyelim 🙂 

Bunlar dışında bir de 3. parti tabir edebileceğimiz  , özel hazırlanmış Ghost Spectre gibi sürümler de var ancak , her ne kadar warez tabir edemeyeceğimiz kadar legal görünse de güvenip kurmak istemedim , düşünmüyorum da. ancak VMware üzerinde denedim. Beğendiğimi de söyleyemem.. Size özelleştirilmiş olarak geliyor zira.

Detaylı bilgilendirme için tekrardan teşekkürler hocam. 🖐️ 

Gönderildi : 12/11/2020 11:37

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@omeryilmaz Hocam selamlar tekrar. 

-kullandığınız Win 10 pro da ürün anahtarı değiştir seçeneği ile WS lisans anahtarını girdiğinizde ürün WS ye döneceğinden bahsediyorum, anlaşılmayan bir yer var mı ? 

Durum anlaşıldı. Bunu bir ara deneyebilirim ancak , zaten ws iso mevcut elimde , kurulumu sıfırdan onunla yapıyorum yapacağım zaman. Bunun dışında , bu key değiştirme olayından sonra , sadece sürüm değişecektir muhtemelen , benim sıkıntım aplikasyonlarla ( xbox , hava durumu . etc.. ) Ama bu şekilde değiştirilebiliyorsa iyi tabi. 

-Bu arada şunu da belirteyim yıllardır Intel kullanırım ne zaman AMD denk geldiyse intel deki performansı göremedim.

Benim genel kanaatim şöyledir ; sistemi ilk kurduğunuz zaman , parçalar anlamsız bir şekilde düzgün çalışmıyor. AMD 1920x , 64GB Ram , Zenith Extreme anakart kullanıyorum. Kasayı kuralı 1 sene oldu , makina daha yeni yeni stabiliteyi yakaladı diyebilirim. Tabii bunda Asus un bios yazma özürlülüğü de var..! Bir önceki bios , yeni çıkandan daha stabil.. 🤔  Her yeni biosun altındaki " improve system stability " yazısına güvenmemek lazım 🙂 Onun dışında X serisi platformları ben şahsen beğenmedim. Z serisi her zaman daha akıcı olabiliyor evet. Ancak bunda amd ya da intel daha akıcı demem zor. bileşenlere göre değişebiliyor bana kalırsa. 

Bilgilendirme için teşekkürler tekrardan. 🖐️ 

Gönderildi : 12/11/2020 11:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

İstemci sürümleri uzmanlık alanım değil ama örneğin ingiltere ve benzeri bu rekabet nedeni ile farklı iso olması bundan sebep. Örnek adam diyor ki builtin browser koyma, yani serial girince WS olacağını sanmıyorum ama emin değilim 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/11/2020 11:56

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner , Ömer beyin dediğine göre oluyormuş , ancak dediğim gibi bize isim olarak ws değil , cisim olarak ws lazım. Bu da key değiştirme ile ne derece mümkün ben de bilemedim 🙂

Gönderildi : 12/11/2020 12:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Gayet mümkün:) yapılan örnekleri videolardan kolayca görebilirsiniz. Yani isim ile cisim arasında consumer tarafta fark yok onu anlatmaya çalışıyorum.
https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_10_editions
Ayrıntıya kadar farkları buradan görebilirsiniz. Eşleniği enterprise ed. dedim çünkü mesela Pro da quad cpu desteği yok sadece Dual cpu etkin ve bu artık tamamen iso tipi, lisans ile yönetiliyor. Yani home tarafta tek bir OS kurmuş olmanız yeterli basit mantıkta içeride hepsi var.:)
Bu tüm zamanlarda böyle değildi yalnız 1803 mü 1600 mü ne bir sürümden önce bu şekilde değildi.
Bir de N edition'lar gibi VL, kurumsal tarafta sürüme ait iso'lar var bunların boyutları 2 gb civarı ve altında genelde. Onlarda sürüm geçişleri yok, var ama vim vs manuel elle uğraşarak rebuild ediliyor. Server os benzer sürüm değişiklikleri de bu forumda geçmişti malum.

"Candy Crush yüklemekteki amaç nedir mesela"
işte biraz artık buna takılmamak gerekir. Problem mi evet ama bu birazda win7 devri alışkanlıklarımızdan ileri geliyor. Hatta birkaç gündür, bu hafta tekrar buna uğraştım, yüklü gelen bu tip uygulamalarla ilgili kolay bir yöntem gelmiş mi diye daha önce de uğraşıp bırakmıştım ama malesef yok oturup batch'ler yazdım yine. Ve genelliği olamayan şeyler.
Mevcutta Business sürüm dağıtıyoruz. Üretici gpo policy altında bunları sadece education, enterprise da kolay kontrol hakkı sunuyor sadece.
https://docs.microsoft.com/tr-tr/windows/configuration/changes-to-start-policies-in-windows-10
Ki bunlar da ev kişisi için yine manuel uğraştıracak tekil işler.

Bende kızgınım, daha önce de forumda yazmıştım yiyorsa bırakalım yok öyle bir dünya 🙂 üreticinin politikası böyle maalesef eleştirip durmamız birşey ifade etmiyor. Açık şekilde marketinin Pro ed. başta kolay kontrol edilmesini yani engellenmesini istemiyor. Diğer mobile market sağlayıcıları gibi büyük oynamak istiyor. Bu sadece büyük kurumlara lazım olur onlara tanıdım diyor. Biliyorsunuz ki geçmişten farklı olarak update'de birey kişisi için kolay kapatma yolu sunmuyor kulağı tersten çok fazla zorlayarak yapabiliyorsunuz. Özetle bunların tümü değişen kapital ve politikalar. 
Ha sysprep vb süreçler dışında bir problem üretiyor mu hayır. Sadece bunların kalabalığını görmek istemiyoruz ve indirilen veri boyutunu arttırmak istemiyoruz (bunlar store app de update alıyor malum).

Özetle Hw forum kitlesi bunlara çok takıktır bunlar gereksiz şeyler alışkanlıklar dışında bir belirleyiciliği yok:). öyle cpu/ gpu temelli fps belirlemez yani. Biz bunlara kurumsal verim açısından yaklaşıyoruz sadece.

Gönderildi : 12/11/2020 14:10

(@omeryilmaz)
Estimable Member

Gönderen: @osinos

@hakanuzuner , Ömer beyin dediğine göre oluyormuş , ancak dediğim gibi bize isim olarak ws değil , cisim olarak ws lazım. Bu da key değiştirme ile ne derece mümkün ben de bilemedim 🙂

Selim bey size gidin windows XP,7 veya 8 e key'i girin demedim ki, Windows 10 ISO dosyası ALL OEM bazında ISO içinde, home, education, pro versiyonlar mevcut.  Sıfır güncel kurulumdan bahsettim (Siz WS iso dosyası aramıyormusunuz?), yeni zamanda iş key de bitiyor. Aynı iso ile home kurarsınız onu pro özellikleri disable oluyor. Geçen haftalar home & pro olayı yaşadım. Win8 pro laptopa bilinçsizce windows home kurulmuş. BIOS içinden keyini çıkarıp değiştrim PRO versiyona geçiş yaptı pro'daki özellikler aktif hale geldi. Sonrasında Windows Update çalıştırdım eksiği varsa tamamlıyor.

Siz takılmışsınız app kısmına, bu zamana kadar önemsemedim manual olarak sağ klik kaldır seçeneği dile siliyorsunuz. 

Zaten gerekli açıklamayı İbrahim bey yapmış üzerine bişey demeye gerek yok.

Gönderildi : 25/11/2020 13:18

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@omeryilmaz , Selamlar. Hocam , bahsettiğiniz şeyleri anladım.

Konu hakkındaki açıklama/yönlendirmelerinize itirazım olmadı zaten. Ancak şu ana kadar bu konunun key ile çözülebildiğini ben bilmiyordum. Hakan bey ile sanırım bu noktada biraz takıntılıyız.. ( Yok kardeşim, ben hangi sürümü kuracaksam illa onun iso dosyası ile kurulum yapmak isterim gibi ).. Ayrıca çoğu app sağ tık ile kaldırılamıyor maalesef. Cortana gibi.. En fazla sıfırla diyorsunuz ancak , dediğim gibi ben bunları tamamen kaldırmak/kapatmak istediğim için böyle uzun bir yol izliyorum.

İso dosyaları içerisinde illaki sürümler mevcut evet , ancak şahsen bu imajların sürüm detaylarına hakim değilim. Ben pro indirdiğim zaman en fazla edu , home , ve pro versiyonları oluyor. TB Guard veya HeiDoc gibi lokasyonlardan direkt ws sürümü isosunu indirip o şekilde kurulum yapmayı tercih ediyorum , ki onların içinde de zaten pro sürümleri olduğu görülüyor. Velhasıl geniş bir vakitte bu söylediklerinizi illaki tecrübe edeceğim. 

Konu ile alakalı , alakadar olan ve bilgilerini esirgemeyen tüm abi/arkadaşlara tekrar teşekkürler.  

Gönderildi : 25/11/2020 13:36

(@omeryilmaz)
Estimable Member

( Yok kardeşim, ben hangi sürümü kuracaksam illa onun iso dosyası ile kurulum yapmak isterim gibi )

Bu takıntı bende de var yalnız değilsiniz 🙂 

Hatta win 10 phone versiyon için indirme aracının olduğu sayfada
https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10 IE11 ile CTRL+U -> Öykünme sekmesinde tarayıcı profili Windows phone seçince Win10_20H2_Turkish_x64.iso adında 5,33GB lık iso sizi bekliyor olacak.
gibi ALL OEM yaptılar. İsterseniz Virtualbox içinde deneyin.

Uygulama kaldırmayı çok az araştırdım tam test edemedim benim virtual w10 çöküntü yaşıyor.

Cortona,xbox vs doğrudur kalldırılmıyor.

Powershell yönetici olarak çalıştırdığınızda aşağıdaki işlemleri deneyin:
Geçerli kullanıcı için yüklü tüm uygulamaların paket adlarının bir listesini almak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

Get-AppxPackage | % {if (!($_.IsFramework -or $_.PublisherId -eq "cw5n1h2txyewy")) {$_}} | select PackageFullName

Yalnızca belirli bir uygulamayı kaldırmak istiyorsanız, yukarıdaki listeden paket adını kopyalayabilir ve sonraki komutu çalıştırabilirsiniz:

RemoveAppXPackage<PackageFullName>

Mevcut kullanıcı için tüm uygulamaları kaldırmak üzere aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Edge kaldırılamadığı için bir hata mesajı alacaksınız.

Bu komutun, kullanıcının Windows Mağazası aracılığıyla yüklediği üçüncü taraf uygulamaları da kaldırdığını unutmayın. Windows Mağazası uygulaması da kaldırılacaktır.

Get-AppxPackage | % {if (!($_.IsFramework -or $_.PublisherId -eq "cw5n1h2txyewy")) {$_}} | Remove-AppxPackage

Github sayfasında bir uygulama var inceleyin. https://github.com/W4RH4WK/Debloat-Windows-10

Gönderildi : 26/11/2020 17:02

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@omeryilmaz :))) , takıntı olmayacak gibi değil.. Bahsettiğin shrll komutlarından dolayı bıkmış durumdayım zaten hocam. Her defasında o listeyi tek tek giriyorum. Hatta yeri gelmişken bu listeyi reg olarak yazabilirsek çok sevinirim ( mümkünse şayet ).. 

Gönderildi : 26/11/2020 17:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

ipucu bölümünde benzer birşeyler paylaştım geçen bakabilirsiniz.
Özelleştirme istiyorsanız manuel uğraşacaksınız bu her zaman böyleydi 🙂 remove-appx listesinizi bir kere oluşturur .ps1 yaparsanız her kurulumda o dosyayı kullanabilirsiniz ancak ilelebet geçerli olmayabilir pek tabi ana sürüm güncellemelerinde değişiklikler oluyor.

Gönderildi : 26/11/2020 20:34

(@omeryilmaz)
Estimable Member

Konuya bende merak sardım, youtube da w10 pro vs w10 pro for ws izledim video edit programda karşılaştırma yapmış oynatma hızında gözle görülür çok fark var. Temiz iso kurulum konusunda normal aracı indirip 10 pro kurup keyi girip yükseltme yapabilirsiniz Microsoft sayfasında da o şekilde yazıyor.

Fakat direkt pro for ws ile temiz kurulum yapayım diyorsanız üst mesajda belirttiğim öykülenme tekniği ile iso yu indirin.

IE 11 ile Windows 10 indirme sayfası ( https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10)   Öykünme semeden den ta rayıcı profili Windows phone seçin, mevcut sayfa kendini yenileyecek. Sürüm seçin menüsü gelecek Win10 seçince hemen altında dil seçme var isterseniz ingilizce olarak ta indirirsiniz. Dil seçimi onaylayınca 32 bit 64 bit seçenekleri geliyor. 64bit seçince dosya boyutu 5.33GB olacak.

Virtual makineye kurulum yaptım.

for ws

Resimdeki gibi for WS çıkıyor. Metro menüdeki birçok uygulamayı görmedim, yine xbox cortana geliyor. Zaten Microsoftun amacıda onların gelmesini istemesi. Ayrıca baştan beri windows 10 a gömdüler keylogger gibi çalışan telemetry özelliği rahat rahat pc leri dinliyorlar.

Github sayfasındaki dosya ile telemetry kapatabilirsiniz.

İbrahim beyin paylaştığı sayfadaki uygulamaları uygulamanızda fayda var.
https://www.cozumpark.com/community/ipucu/windows10-client-arayuz-ayar-market-ve-appx-duzenlemeleri/  

Tüm ayarları yapınca sürüm fark etmez 1 kere kurayım sonra onu tekrar yükleyim diyorsanız Acronis ile imajını alın.

Gönderildi : 30/11/2020 08:21

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar. Konuya bakamayalı uzun zaman olmuş. 

Yukarıda bahsettiğim AMD sisteminden sonra zamanla sistem değişimine gittim. Şu an için x299 platformunda; 7940x cpu, 8x8gb ram ve NVME ssd üzerinde Pro WS kullanıyorum. Genel olarak bahsettiğim app sadeliğinden dolayı şu an için bir şikayetim yok diyebilirim. Ancak halen daha tam olarak akıcı bir çalışmayı sağlayabilmiş sayılmam. Örneğin , işyerindeki AMD 2600x işlemcili , sata ssd li ve 16gb ram olan bilgisayar ,  benim evde kullandığım sistemimden çok daha akıcı çalışmakta :)) Gerçi yapı itibari ile X platformu Z platformuna göre nispeten daha yavaş çalışıyor , ancak yine de gün içinde sürekli Z platformunda çalışınca evde durumlar biraz can sıkabiliyor.

Şu an için app remove listesini tek tek girmeye devam ediyorum. Acronis lisansım var  ancak neredeyse hiç uğraşmadığımdan acronis i kurcalamamayı yeğliyorum şu an için. 

Asıl çalıştığım sektör 3D modelleme olduğundan , vakit nispetinde bu tip OS , HWare , Sware vs konularında uğraşmayı seviyorum ancak çoğu zaman buna vaktimiz kalmayabiliyor.. Bir gün bilişim sektöründe bir yol bulabilmeyi çok isterdim. İlerleyen zamanda vaktimiz olduğu müddetçe OS konusuna biraz daha derinlemesine eğilmeyi planlamış olayım. 

Tekrardan konu ile alakadar olup bildiklerini esirgemeyen tüm abi/arkadaşlara müteşekkirim. Esen kalın.

Gönderildi : 10/02/2022 01:20

Sayfa 2 / 2
Paylaş: