Forum

Windows 10 sysprep ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 sysprep imaj problemi

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,154 Görüntüleme
(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba
Temiz windows 10 pro kurulumu yaptığımız bilgisayara birkaç program yükleyip ve ayar yaptıktan sonra sysprep ile kapatıp acronis ile imajını aldım.
Aynı bilgisayarı tekrar açtığımda ilk ayarları yapıp kullanıcın ile login olması için gecen süre yaklaşık 30 dk sürdü. Normalde imajı daha hızlı işlem yapabilmek için yapmıştım.
Hp prodesk ürün üzerinde işlemleri yaptım. Ürün ilk açıldığında aynı sekilde sadece login olup sysprep ile kapadım ve bu sekilde açılması 4 dk sürdü.
Farklı bir iso temiz kurulum yapıp birkaç program odf winrar vs kurup sysprep ile kapatıp açıldığında ise 30 dk sürdü.
Bu yavaslıgın nedeni ne olabilir acaba.

Gönderildi : 11/06/2020 16:01

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

İmage'ı aynı model bir makinaya mı yüklüyorsunuz? Farklı model bir makinada donanımların sürücülerini yeniden yüklüyor olabilir. Gerçi bu durumda donanımlarınız hazırlanıyor gibisinden bir bilgi veriyor. Böyle bir durum var mı? Bir de Universal Restore kullanıyor olabilir misiniz?

Gönderildi : 11/06/2020 16:11

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @resulsoydas

İmage'ı aynı model bir makinaya mı yüklüyorsunuz? Farklı model bir makinada donanımların sürücülerini yeniden yüklüyor olabilir. Gerçi bu durumda donanımlarınız hazırlanıyor gibisinden bir bilgi veriyor. Böyle bir durum var mı? Bir de Universal Restore kullanıyor olabilir misiniz?

İmajı geri yüklememiştim sadece sysprep ile kapatıp aynı bilgisayarı açtım. Sürücüleri ise kurulumda yüklemedim.

Gönderildi : 11/06/2020 16:13

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Daha sonra aldığım imajı yükledim, yüklemede sorun olmadı 7 dk gibi sürede yükledi açılışında kullanıcı bilgilerini girdikten sonra aynı şekilde bekliyor , şuan ekranda "Bu işlem beklenenden biraz daha uzun sürüyor, ancak olabildiğince hızlı şekilde halletmeye çalışacağız " şeklinde mesaj yazıyor.

Gönderildi : 11/06/2020 16:17

(@resulsoydas)
Noble Member

Pardon Ben image'ı geri yüklediğinizde bu sorun oluyor diye sandım. Sysrep 'ten sonra aynı makinada bu durum oluyormuş. Bu durumda aklıma ilk gelen orjinal kurulum medyası kullanıp kullanmadığınız oldu. Farklı bir Windows versiyonu ile dener misiniz.

Gönderildi : 11/06/2020 16:41

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @resulsoydas

Pardon Ben image'ı geri yüklediğinizde bu sorun oluyor diye sandım. Sysrep 'ten sonra aynı makinada bu durum oluyormuş. Bu durumda aklıma ilk gelen orjinal kurulum medyası kullanıp kullanmadığınız oldu. Farklı bir Windows versiyonu ile dener misiniz.

Orjinal ISO dosyası kurulum yapıldı (Microsofttan temin edilen). İşlemleri yaparken bilgisayarı domaine alıp yapmıştım.  Bahsettiğim gibi domaine aldıktan sonra birkaç program kurdum sonrasında sysprep ile OOBE ve genelleştir seçenekleri ile işlem yapıp kapadım ve imajını aldım.
Çok daha önce (2-3 Yıl) benzer işlemleri yapmıştım ve bu şekilde problem ile karşılaşmamamıştım, alınan imaj dosyası dahil istediğimiz ayarlarla birlikte 10 dk olmadan yükleniyordu.
Sysprep ile ilgili bir sorun olabilir mi bilmiyorum yada yüklediğim ISO dosyası ile, yarın bilgisayarda ön yüklü gelen Windows 10 ile aynı işlemleri yapıp tekrar deneyeceğim.

Gönderildi : 11/06/2020 17:19

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Böyle bir sorun var geçiş sürecinde bende yaşadım yaşıyorum sysprep den sonra hazırlanması 40 dk'ı aşan cihaz dahi oldu çok derinine inmedim gördüğüm kadarıyla donanım ilgisiyle gelişen bir konu. 1 kere yaptığımız bir operasyon olduğundan da takmadım pek benzer şikayetler net de var. Gördüğüm kadarıyla bu sorun 1809 dan sonra yoğun yaşanmaya başlamış. Microsoft'tan vs aklımda kalan öneriler genelde wifi'ın kapatılması ve cihaza usb vs takılı olmaması. Donanım bağımlı bir konu olduğu anlaşılıyor bazı cihazlarda işlem gayet hızlı gerçekleşiyor. Örneğin elimde ki hp probook 430 g4'lerin birçoğun da hata vermiyor işlem tamamlanmıyorda bıraksanız saatlerce kalır. Mecburi restart ediyorsunuz sysprep uygulandığı görülüyor. Bir cihazda denemiştim cuma akşamı bıraktık ptesi sabah aynı konumda hazırlıyordu halen.:) İşlemin hangi safhada kilitlendiğiyle ilgili uğraşacak vaktim pek olmadı. sysprep log'ları bu makinelerde oldukça uzun oturup incelerseniz birşeyler bulabilirsiniz tahmin ediyorum. Net çözümleriniz olursa buraya yazın bizde öğrenelim. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/06/2020 01:36

(@resulsoydas)
Noble Member

Domain'e alamanızın bir anlamı olmayacak. Sysprep ile zaten makinanın CID si değişeceğinden makina domain'den düşecektir. Sysprep ile amaçta bu değil mi zaten!! Domain'e hiç almadan sysprep yapın. Mümkünse farklı bir Windows versiyonu kullanın. Siz hagi versiyonu kullanıyorsunuz?

Gönderildi : 12/06/2020 07:24

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bilgisayar ile yüklü gelen Windows ile de işlem yapınca aynı şekilde oldu.
Win 10 Pro Sürüm 1909

Gönderildi : 12/06/2020 14:20

Paylaş: