Forum

Uzak Masaüstü Bağla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Uzak Masaüstü Bağlantı Hatası

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
8,873 Görüntüleme
(@yavuzcaner)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bir adet windows 2019 server, 2 adet windows 10 istemcim var. şimdiye kadar sorunsuz bağlanabilen bir kullanıcım bugün ne yaptıysam uzaktan bağlanamıyor. sanki ip hatalı yada port kapalı gibi hata veriyor. ama başka bir istemciden denediğimde sorunsuz bağlanabiliyorum, yada sorun yaşadığım istemciyi başka bir bilgisayara rdp yaptığımda yine bağlanmıyor. 

port ve ip değiştirdim, istemci makinede güvenlik duvarını kapattım, uzak masa üstü hizmetlerini yeniden başlattım ama ne yaptıysa uzak masaüstü uygulaması bağlanmıyor

Tahminen ya istemci bilgisayarda ki uzak masasütü uygulamasın da sorun oldu, yada server 2019  veya modem istemcinin ip adresini engelliyor.

tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı

Gönderildi : 01/12/2020 10:33

(@tanerk)
Gönderiler: 78
Trusted Member

Merhaba;

Yapınız hakkında biraz daha detay verebilir misiniz?

RDP'yi şirket dışından mı yapıyorsunuz? Arada VPN mi var yoksa port açıp direk mi bağlanıyorsunuz? Ayrıca ortamınızda firewall var mı?

Gönderildi : 01/12/2020 12:38

(@yavuzcaner)
Active Member
Konu başlatıcı

kullanıcı dışardan evinden bağlanıyor, vpn ve firewall yok direk modemden sunucu ile aynı ağda olan başka bir pc ye bağlanmaya çalışıyor. mobilden ve başka bir ip üzerinden ben denediğimde bağlanabiliyorum.

çok uğraştım düzeltemeyince anydesk ile geçici olarak kullandırıyorum. mesai saati bitiminde bir şekilde çözmem gerek. modemi kapatıp açıp kullanıcının ip adresini değiştirmeyi birde nasıl olacak bilmiyorum ama windows remote desktop'u silip tekrar yüklemeyi düşünüyorum.

Gönderildi : 01/12/2020 13:02

(@tanerk)
Gönderiler: 78
Trusted Member

RDP portunuzu dışarıya açmak güvenlik zafiyeti yaratacaktır. Bence uzaktan bağlantılar için VPN kurmanızı tavsiye ederim. Atak yeme ihtimaliniz yüksek.

Windows'un kendi programı yerine Thinstuff TSX Client programını deneyin bir de.

Server tarafınızdaki modem üzerinde IP kısıtlaması yaptınız mı yoksa herkese mi RDP portu açık?

Gönderildi : 01/12/2020 14:16

(@yavuzcaner)
Active Member
Konu başlatıcı

haklısınız risklerin farkındayım, bağlanılan sistem geçici önemsiz user yetkileriyle de olsa, bir sıkıntı olması durumda ağı etkilememesi için dua ederek korunuyor 🙂

dediğiniz uygulamayı deneyeceğim teşekkürler.

Gönderildi : 01/12/2020 16:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

RDP portu olan 3389 açık mı? Bunu kontrol edin önce? Yani içerideki bir makineden deneyin, eğer içerideki bir makineden server cevap veriyor ama modem arkasından vermiyor ise modem bu portu yönlendiremiyor olabilir. Modemler sonuçta firewall değil sürekli bu tür istekler için uygun değil, ondan bazen kapatıp açmak gerekebilir. Önce akşam bunu deneyin, yani sorun sunucudan mı yoksa modemden mi? Örnek modemin arkasına sunucu değil sizin makineyi  yönlendirin, RDP yi açın W10 bile olur sonra dış ip den rdp deneyin geliyor ise bu durumda modemde sorun yoktur sunucuda sorun vardır. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/12/2020 16:37

(@yavuzcaner)
Active Member
Konu başlatıcı

3391 portu açık kayıt defteri ve sunucu windows firewall altında kuralı düzenlendi. zaten dış ip ile sorunsuz bağlanabilen bir kişi var, bağlantısında hiç sorun yaşamadı. 2. kullanıcımda sorun yaşamadan kullanıyordu neden olduysa dünden beri sadece bir kullanıcım kişisel bilgisayarı ile uzak masaüstü bağlantısı kuramıyor

farklı bir sunucuda da denedim. Benim uzaktan ve localden bağlanabildiğim tamamen farklı port, ve farklı sunucu ile denedim sorun yaşayan kullanıcı yine bağlanamıyor. Farklı bir modem ile deneme imkanım olduğunda bilgi vereceğim.

teşekkürler

Gönderildi : 02/12/2020 17:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Tamam şimdi anladım o zaman sorun o kullanıcıda, önce o kullanıcnın evinde başka bir bilgisayar veya cep telefonu var ise rdp bağlantısını onun üzerinden denesin, eğer diğer bilgisayar veya tablet ya da cep telefonu bağlanıyor ise OS üzerinde anti virüs, firewall ve benzeri bir sorun vardı.

Ama ikinci bilgisayari tablet veya cep telefonu da RDP yapamıyor ise modemde sorun vardır. Farklı bir modem denesin yada operatör 25 nolu portu kapattığı gibi belki sizin portu kapatmış olabilir, ISP yani ona internet veren kişi ile görüşsün.

Bir diğer yöntem de o kişi bilgisayarı ile modem den değil cep telefonundan bağlasın, eğer 3G ile bağlanıyor modem ile bağlanamıyor ise kesin sorun modem veya internet hattındandır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/12/2020 17:24

(@yavuzcaner)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için Teşekkür ederim.

Sorun istemci sistemdeydi yeni kullanıcı açarak çözdük.

Bu konuyu okuyanlara haddim olmayarak ufak bir tavsiyede bulunayım.

Eğer sizde direk port açıp rdp yapıyorsanız windows security eventleri bir kontrol edin derim

Bu olaydan sonra ip tanımlaması ile sadece 1 ip izin verdim. bağlanmak isteyen beni arıyor, ben mobilden bağlanıp ip tanımlaması yapıyorum ancak öyle kullandırıyordum. Tabi bu durum çalışanların pek hoşuna gitmedi, bende onlara gördüğüm 100.000 fazla brute force denemesini anlattım.

Artık vpn ile bağlanıp uzak bağlantı yapıyoruz, şimdi de kablonet ve turkcell dışında ki isp'ler de port engellemesi sorunu var ama en azında daha güvenli.

Gönderildi : 22/04/2022 12:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Geri dönüş için teşekkürler. Sonunda min. tabanda olması gerekene kavuşmuşsunuz benzer uyarıları forumda yüzlerce defa yaptık, yapıyoruz. Amatör kurumlar maalesef ki tüm verilerini kaybetmeden bu direkt rdp den vazgeçmiyorlar. Sizin uyguladığınız gibi iş yapmak pek mümkün olmaz evden çalışma için yatırımları firmaların yapması lazım artık demeyeceğim geç bile kaldılar.

Bu arada CGNat ile ilgili;
https://www.cozumpark.com/community/genel_konular-13/vdsl-internet-port-yonlendirme-calismiyor/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/04/2022 14:24

Paylaş: