Forum

VDSL internet, Port...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] VDSL internet, Port yönlendirme çalışmıyor

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
6,359 Görüntüleme
(@abidindurak)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba, çok ilginç bir sorun yaşıyorum,

x firmasının vdsl internet hizmetini kullanıyorum,

Yapıda sadece VDSL Modem var, modem üzerinde Port yönlendirmesi yapıyorum,

firma dışından uzak masaüstü ile sunucuya ve kendi client yazılımı ile NAS cihazına bağlanıyorum.

Bu yapı yıllardır çalışıyordu, 10 gün kadar önce ben bağlı durumdayken bağlantı kesildi,

Tüm ayarları yeniden kontrol ettim, modemi değiştirdim ama bir türlü bağlantı sağlayamıyorum.

Destek verdiğim ve aynı firmadan internet hizmeti alan bir müşterimde de aynı saatlerde aynı şekilde bağlantı kesildi, onlarda uzak masaüstü ile çalışıyorlardı. Orada da ayarların kontrolü vs. yapıldı ama sorun çözülemedi.

Ben sorunun internet hattı ile ilgili olduğunu düşünüyorum ama bunu onlara anlatamıyorum. Internet çalıştığı için sorunun kendileri ile ilgili olmadığını söylüyorlar. 

Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Gönderildi : 23/01/2021 22:20

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Büyük ihtimalle Carrier-Grade NAT olarak internete çıkıyorsunuz bu kontrol etmenizi öneririm statik ip adresiniz varsa bunu da kontrol edin. 

Bu ileti 3 yıl önce Erdem Yağlıkara tarafından düzenlendi

Gönderildi : 24/01/2021 15:27

(@abidindurak)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Erdem Bey cevabınız için teşekkür ederim.

İnternet abonelik bilgilerim

Vodafone DSL 50 mbps' e kadar -S-W , olarak yazıyor.

Abone olduğumda mevcut telefon hattım kullanılmadı.

Vodafone internet için yeni bir hat çekti. Bu hatta sadece internet var.

Sabit ip yok, ben ip yi öğrenip, ip ile uzak masaüstü bağlantısı yapıyordum.

Sadece VDSL Modem üzerinde port yönlendirme var,

Şimdi modem üzerindeki hiçbir port yönlendirmesi çalışmıyor, dışarıdan modem yönetim ekranına da giremiyorum

Gönderildi : 29/01/2021 01:33

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @abidindurak ,

Erdem Bey size cevap  vermiş Carrier Grada Nat konusunu  google'a  yazmış  olsaydınız statik  ip  adresi  satın  almadan  artık port  yönlendirmesi  yapamayacağınızı  öğrenmiş  olurdunuz.

Artık tüm Servis  sağlayıcılar CGNAT  uygulamaktadırlar ,  port  yönlendirmesi  gibi işlemler  yapmak istiyorsanız  statip  ip  adresi  satın  almaktan başka  bir  alternatifiniz bulunmuyor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 29/01/2021 10:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Bu bilgilerin pek önemi yok hizmet kurum üzerine alınsaydı zaten sabit ip mecburdu bu durumda ki hatları cgn e taşımazlar diğer bireysel herkesi taşıyabilirler bunun sabitleri yok lokasyon bazında operatör kararları. CGN konusu forumda çok geçti araştırabilirsiniz. O durumda port yönlendirmeler çalışmaz. Operatöre bunu izah ederek ayrılabilir, gerekirse ip'nizi sabite geçirebilirsiniz.
"firma dışından uzak masaüstü ile sunucuya ve kendi client yazılımı ile NAS cihazına bağlanıyorum."
ayrıca bu biçim güvenli değil dışarı direkt rdp ve nas smb açılmamalı sonra ramsomware bulaştırdıklarında çok üzülürsünüz forumda da çok konusu var bunların. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/01/2021 10:48

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bu bilgilerin pek önemi yok hizmet kurum üzerine alınsaydı zaten sabit ip mecburdu bu durumda ki hatları cgn e taşımazlar diğer bireysel herkesi taşıyabilirler bunun sabitleri yok lokasyon bazında operatör kararları. CGN konusu forumda çok geçti araştırabilirsiniz. O durumda port yönlendirmeler çalışmaz. Operatöre bunu izah ederek ayrılabilir, gerekirse ip'nizi sabite geçirebilirsiniz.
"firma dışından uzak masaüstü ile sunucuya ve kendi client yazılımı ile NAS cihazına bağlanıyorum."
ayrıca bu biçim güvenli değil dışarı direkt rdp ve nas smb açılmamalı sonra ramsomware bulaştırdıklarında çok üzülürsünüz forumda da çok konusu var bunların. 

Merhaba İbrahim bey,
T.cell superbox aldım kurumsal kotalı, 2 PC li bir alanda kullanılıyor, Gsm firmayı arayıp ücret karşılığı statik IP tanımlattım, hiç bir esprisi olmadı. Teslim ettikleri ZTE marka cihaz çok basit özelliklerde. Modem arkasındaki 8006 proxmox virtual a erişemiyor, pfsense alternatifi opnsense var DMZ ayarı firewall tanımladım ona da test amaçlı wan erişimi açıp erişmek istedim bir işe yaramadı. Sanki halen CGNAT kullanıyor gibi, nasıl anlarım?
Birde bunlarla uğraşmayayım Keenetic marka 4g modem almak istedim, Keenetic tarafı gsm sağlayıcı ile görüşün destekliyor mu diye sordu, gsm tarafına soruyorum her zamanki boş muhabbetler yani net cevap veremediler.

Gönderildi : 08/02/2022 15:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Bunu görmedim buna da cevap vermiş olalım. 
CGN varlığını sizin sorgulama imkanınız yok sadece içerde NAT deneyerek olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Karasal devrelerde var normalde superbox yani havai LTE data hatlarında uygulamaları bendeki bilgiye göre şüpheli yani olabilir IP yetersizliği konusu bunun için de geçerli. Farklı bir durum superbox destekten bu konularda başarı elde edemeyebilirsiniz çünkü bireysel kullanım için olduğunu baskılıyorlar.
Sabit ip uygulatma dışında, VPN, NAT çalıştırılamadığı yinede iletilebilir. 
Yakın geçmişte SOL LTE data hatlarında daha öncesinde sorun yaşamadığımız halde nat değil ama vpn yapamadığımız zamanlar oldu (vpn çalışmayan hatta nat da çalışmıyordu) ne tanımladıklarını bilmiyorum fakat sabit ip uygulattık çözüldüğü oldu çözülmediği de oldu başka birşey yaptırdılar. Şuan sabit ip olmayan hatlarımızda da vpn problemi yok fakat nat denemedim öyle bir ihtiyaç yok bu genel geçerlik ifade etmez tabi ki. Bizim farkımız bu işlemleri kurumsal temsilciye iletmemizdi superbox veya bireysel kullanıcının böyle bir muhatap imkanı yok. Kurumsal anlaşmayla gsm data hattı alırsanız bu imkan olur.
Fakat sizin probleminiz cihaz kaynaklı da olabilir başka bir konuda bu tip deneyimler paylaşıldı bende deneyimi paylaştım hatta en son cihaz önerisinde bulundum. Cihazın nat kaabiliyetinden emin olmadan cgn var yok demekte mümkün olmaz. Mutlaka daha düzgün cihazlarla denemenizi öneririm fakat ben keenetic önermem. Yalnız superbox hizmetinde başka cihaz kullanımına destek, onay verilmiyor sözleşme yönünden. Bir de benim pek takip etmediğim imei lock gibi bir durum var kısaca uygulamaları dönemsel olarak değişebiliyor. Bütün operatörlerden cihaz bağımsız data hattı satın alınabiliyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/03/2022 15:46

Paylaş: