Forum

Otomatik IP Alma/Al...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Otomatik IP Alma/Almama Sorunu

5 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
3,770 Görüntüleme
(@hamitturgut)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Konu başlığı biraz garip olabilir ama aynen boyle. Kıymetli Dostlar;

Client cihazda (W10 yüklü) Ethernet arabirimin ipv4 otomatik ip seçeneğinde (ve de dns de). Fakat DHCP sunucusunda bu ip verilmemiş kiralanmamış ve rezerve edilmemiş görünüyor. Ben DHCP sunucusunda rezervasyon yapiyorum X ip sini fakat cihaz hala eski ip'sini (bu arada aldığı ip networkle uyumlu yani kullanıcı herhangi bir sorun görmüyor network ve internet erişiminde) almaya devam ediyor.

Daha önce böyle bir problemle karşılaşan oldumu çözümle ilgili önerilere açığım.

O Bir Efsane

Gönderildi : 02/09/2021 20:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

arp temizliği ve flushdns ile cache temizleyin bu tip durumlar oluşabiliyor. DHCP tarafında gerçekten problem yoksa eminseniz genellikle bu durumda ki cihaza manuel ip verdiğinizde düzeldiğini görürsünüz. Client'ın poweroff>on da bir deneydir. Genellikle nic'ler kaynaklı bu tip sorunlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/09/2021 23:50

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Ayrıca bknz: Sistemde ikinci bir dhcp var da bizim mi haberimiz yok?

Gönderildi : 03/09/2021 00:15

(@selahattinacikgoz)
Gönderiler: 65
Estimable Member

Merhaba,

ipconfig /release
ipconfig /renew

ipconfig /flushdns

yukardaki komut setini ilgili clientte çalıştırarak dhcp sunucusunuzdan istekte bulunun. Bu esnada clienti wireshark ile gözlemleyin. 

DHCP Discover, DHCP Offer, DHCP Request, DHCP ACK paketlerini gözlemleyin(port 67-68 filter için). DHCP rolünü üstlenen sunucunuzun ip adresini wireshark üzerinden yakalayabiliyor musunuz?

image

Ayrıca ortamda firewall varsa ilgili local network zone kontrol ediniz.

Gönderildi : 03/09/2021 08:45

(@hamitturgut)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese teşekkürler.

Çözüldü.

Çözümü geç yazdığım için kusura bakmayın aklın yolu birmiş (ibrahim bey ile aynı yöntemi uyguladım) elle ip verip tekrar otomatik yapinca düzeldi. Ortamda ikinci bir dhcp yok. client'in (kullanıcının değil) kendi iş güzarlığı.

O Bir Efsane

Gönderildi : 04/09/2021 20:01

Paylaş: