Forum

Başvuru hesabı şu a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Başvuru hesabı şu anda kilitlenmiş ve buna oturum açılamayabilir

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
5,594 Görüntüleme
(@m-bulenteroz)
Gönderiler: 159
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

Firmamızda Workgroup olarak çalışan Windows 11 Pro lardan birinde başlıktaki hata mesajını alıyorum. Akşam bilgisayarı kapatıyorum sabah şifremi girmeye çalıştığımda ekteki mesaj çıkıyor. Ortalama 6 -8 ayda bir bu problem hortlamaktadır. İnternetten baktığım makalelerde genelde parola sıfırlama , windows onarım, format önerilmektedir. Bazen 30-45 dk arası bekleyince aynı şifre ile girebilmekteyiz. Windows hesabı değil yerel hesap kullanmaktayız. Yerel 2. hesap açtığımızda bile bazen onda da bu sorun olmaktadır. 8 ay önce bilgisayarı formatladım. O zamandan beri sorun yok idi. Kaspersky , eset, avira, trendmicro kurumsal sürüm vb antivirüs programları ile tarama yaptık. Windowslarımız güncel ve crack program kullanmıyoruz. İnternette Windows 10 bilgisayarı olan başka insanlarda da bu hata ile karşılaşmışlar. Bu sorun için kalıcı çözüm arayışı içerisindeyim. Sebebini bulamadım. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Hata ist kil

Gönderildi : 05/06/2024 12:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4550
Co-Helper

Bu genel karşılaşılabilecek bir hata değil, net çözüm bulamamanız normal, sistemin durumuna göre önce sorunun anlaşılması, çözüm üretilmesi lazım, bu yüzden eventlog'lar üzerinden inceleme yapılmalı. credential vs local servisler kaynaklıdır muhtemelen ancak neyin etkilediğinin bulunması gerekli. Açıkçası bunlara odaklanacak deneyiminiz yoksa en kısa yol format, yeniden kurulum ve her kurulan şeyi takip etmektir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2024 14:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33283
Illustrious Member Yönetici

Local hesap kilitlendiği için muhtemel bu sorunu yaşıyorsunuz, yanlış hatırlanmış ve kaydedilmiş şifreler buna neden olur, örnek birisi workgroup ortamında paylaşımlara erişmek için map drive vs kullanıyor ve sürekli eski şifreyi deniyor ise hesabı locak edebilir. Kurumsal bir ortam yok, ondan işiniz kolay değil, yapacağınız tek şey olay günlüklerine bakarak hesabı neyin lock ettiğini bulmanız. Ama bu çok zor çünkü domain ortamı olmadığı için muhteme o makine dışındaki hiç bir makine anlamlı olmayacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2024 21:33

(@mehmetatesel)
Gönderiler: 35
Trusted Member

Merhaba

Hakan hocamın teşhisi oldukça yerinde olmuş. Böyle bir sorunu uzun zaman önce ben de yaşamıştım ve sorunu her PC'ye şifresini sadece kendimin bildiği bir Admin hesabı açarak çözmüştüm.

Yalnız şöyle de bir durum var ki, kendini aşmak isteyen bazı kullanıcılar "Yönetici Hesabı" yetkisine sahipse bu kullanıcıları silebilmekte.

WorkGroup çalıştığınız için çok fazla bir cihazınız olmadığını düşünüyorum. Bu şekilde bir yol izleyip gözlemlemenizi tavsiye ederim. Eğer Admin hesabının silindiği bir PC görürseniz sorununuzun kaynağını da bulma imkanınız oluşabilir.

NOT: 10 ve üstü bir cihaz kullanımınız varsa Domain ortamı kurmanızı öneririm.

Gönderildi : 07/06/2024 19:41

(@m-bulenteroz)
Gönderiler: 159
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Kullanıcının parolasınız sadece yazı ile verdim. Daha sonra da ona paylaşım için bağlanan kullanıcılarda da değişiklik yapınca sorun ortadan kalktı.

Gönderildi : 24/06/2024 11:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33283
Illustrious Member Yönetici

Harika, aslında dediğimiz konuya gelmiş, yani hesap gerçekten yanlış şifre denemesi nedeni ile lock oluyormuş. Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler. Tabi umarız en kısa zamanda domain ortamına geçersiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/06/2024 17:57

Paylaş: