Forum

raid vista x64

Bildirimler
Hepsini Temizle

raid vista x64

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
435 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Ben kısaca donanımımdan bahsedeyim.

AMD Athlon X2 6400
2 GB X 2 KINGSTON Ram (4 gb)
Saphire ATI 3870 Ekran kartı
320 gb seagate ncq sata hard disk x2 (stripe yapıyorum raid 0)
sata dvd writer
gigabyte board

sorunum şu. x64 vista kurdum raid 0 yaptım ve iki hard disk' i de raid controller' ın içine attım. sata dvd player' a herhangi bir cd attığım zaman bazen sata ahci hatası veriyor mavi ekran olarak. Acaba çift sata hd olması ve üstüne de dvd writer' ın sata olması nedeniyle mi böyle birşey oluyor ?

Teşekkürler ...

Gönderildi : 01/04/2008 17:47

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

BIOS üzerindeki mode nedir?AHCI mode/RAID mode?

Gönderildi : 01/04/2008 18:32

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

raid driver'inin yanlış olması olası sebeplerden biri. gigabyte dan raid in son driverine bak.

Gönderildi : 01/04/2008 21:10

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

AHCI olarak denemiştim ilk önce ancak başaramadım. Daha doğrusu vista başaramadı. Vista yüklemesinde ne kadar beklediğimi bilmiyorum ama sanırım bi 30 dak. kadar bekledim hiç birşey olmayınca çıktım. Sonsuz döngü gibi ama kitlenemeyen bir sonsuz döngü 🙂 RAID yaptım ve güncel sürücülerini yükledim. Ancak bu şekilde vista' yı yükleyebildim. Fakat stabil değil. Özellikle dvd rom da sata olduğu için midir bilmiyorum herhangi bir cd taktığım zaman kitlenme yaşıyorum ya da mavi ekran veriyor. ahci_sata .... falan şeklinde bir hata alıyorum.

kolay gelsin ...

Gönderildi : 02/04/2008 01:43

(@birolaydugan)
Prominent Member

diskinizi RAID olarak kullanizrsaniz %10 daha performansli calismis olur

Gönderildi : 02/04/2008 02:00

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

evet raid kullanıyorum zaten ancak benim sıkıntım daha farklı. aslen derdim disklerle ilgil değil. dvd writer' ım da sata ve dvd yi açıp kapattığım zaman sistem kitleniyor ya da ahcix64s.sys dosyasında hata alıyorum mavi ekran çıkıyor. ben de çok bilmiyorum bu konuları ve 2 hard disk sata ve raid yaptım acaba bir de sata dvd olunca mı böyle bir sıkıntı çıkıyor diye merak ediyorum

kolay gelsin

Gönderildi : 02/04/2008 03:24

(@birolaydugan)
Prominent Member

sanmiyorum anakart ne kdr sata baglantisi var ise okdr cihaz bagalayabilceniz anlamina geliyor BIOS update sonrasinda VISTA update yapıp geri bildirim yaparsanız sevinirim.

Gönderildi : 02/04/2008 03:53

Paylaş: