Forum

Vista Business den ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vista Business den XP ye downgrade..?

11 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
526 Görüntüleme
(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Microsoft Vista Business yüklü bir laptopa Xp Pro kurmak istiyorum. Microsoft danışma hattı ile görüşmemde bu tür bir kullanımın yasal olduğunu ama kurulum için cd-key i kullanıcının kendisinin herhangi bir yerden temin edebileceğini söylediler.

Bu konuda olması gereken nedir bileniniz ya da deniyeniniz varmı? 

Gönderildi : 01/04/2008 16:21

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba;

Makinanıza Xp pro kurabilirsiniz bunun için lisanslı bir cd almanız gerekmekte..

Gönderildi : 01/04/2008 16:24

(@huseyinertugrul)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Makinanıza Xp pro kurabilirsiniz bunun için lisanslı bir cd almanız gerekmekte..

Zaten benim vista business lisansım var ve microsoft da vista business den xp ye downgrade izni veriyor, tekrardan lisans ücreti ödemeye ne gerek var?  

Gönderildi : 01/04/2008 16:42

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

Only OEM editions of Windows Vista Business and Vista Ultimate can be downgraded to Windows XP Professional. Microsoft offers no downgrade rights for Vista Home Basic or Home Premium.

Gönderildi : 01/04/2008 18:56

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Windows Vista Business ve Ultimate sürümleri XP'ye downgrade edilebilir. Diğer sürümlerden downgrade hakkı yoktur.

Downgrade işlemi için;

Orjinal bir Windows XP cdsi buluyorsunuz (OEM yada Box ürün (FPP)) ve kurulumu bu CD'ye ait key ile yapıyorsunuz. (Daha önce etkinlşetirilmiş ve başkası tarafından kullanılıyor olması önemli değil)

Kurulumdan sonra etkinleştirme için "telefon ile etkinleştirme"yi seçiyorsunuz ve verilen numarayı arayıp etkinleştirme hattında müşteri temsilcisine bağlanıyorsunuz.

Sizden, Vista işletim sisteminizin faturasını faxlamanızı isteyecekler. (Notebook ile gelmişse, notebook faturasını)

Fax ulaştıktan sonra, müşteri temsilcisi eşliğinde etkinleştirmeyi gerçekleştiriyorsunuz.   

Gönderildi : 02/04/2008 14:17

(@huseyinertugrul)
Noble Member
Konu başlatıcı

Microsoft iletişim hattı ile görüştüğümüzde vista cdkey i ile xp kurabilirsiniz dedi ama denemem sonucunda vista cdkey i ile xp pro sp2 kuramadım. Tekrar microsoft iletişim hattını aradığımda vista cdkey i ile değil herhangi bir yerden bulabileceğim xp cdkey i ile windows u kurun gitsin dedi.

Bende bir şekilde (!) xp pro ları yükledim sistemlere verdim gitti 🙂

Merhaba.

Windows Vista Business ve Ultimate sürümleri XP'ye downgrade edilebilir. Diğer sürümlerden downgrade hakkı yoktur.

Downgrade işlemi için;

Orjinal bir Windows XP cdsi buluyorsunuz (OEM yada Box ürün (FPP))

Bu XP cdsi ve elinizdeki Vista Business veya Ultimate key'i ile kurulumu yapıyorsunuz.

Etkinleştirme için "telefon ile etkinleştirme"yi seçiyorsunuz ve verilen numarayı arayıp etkinleştirme hattında müşteri temsilcisine bağlanıyorsunuz.

Sizden, Vista işletim sisteminizin faturasını faxlamanızı isteyecekler. (Notebook ile gelmişse, notebook faturasını)

Fax ulaştıktan sonra, müşteri temsilcisi eşliğinde etkinleştirmeyi gerçekleştiriyorsunuz.   

Gönderildi : 02/04/2008 19:58

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Haklısın. Az önce denedim ve vista key ile XP kurulmuyor.

Bizede verilen ilk bilgi vista keyi ile kurulabileceğiydi.

İkinci görüşmemizde; hayır kuramazsınız, orjinal bir xp ve ona ait bir key (daha önce etkinleştirilmiş olması önemli değil) kullanmalısınız dendi 🙂

Yukarıdaki postumu düzenliyorum. Son haliyle referans alabilirsiniz.

Gönderildi : 02/04/2008 20:45

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Haklısın. Az önce denedim ve vista key ile XP kurulmuyor.

Bizede verilen ilk bilgi vista keyi ile kurulabileceğiydi.

İkinci görüşmemizde; hayır kuramazsınız, orjinal bir xp ve ona ait bir key (daha önce etkinleştirilmiş olması önemli değil) kullanmalısınız dendi 🙂

Yukarıdaki postumu düzenliyorum. Son haliyle referans alabilirsiniz.

serhat abi şöyle bişi sorayım kurucağım xp 32 bit değilde 64 bit olsun. bu yazılanlar geçerli midir ? 

Gönderildi : 03/04/2008 01:02

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Merhaba;
Windows xp64 kurabilmeniz için
vistanızın buss. 64 bit olması gerekmekte
Microsoft tan bilgi alabilirsiniz.
Selamlar

Gönderildi : 03/04/2008 01:51

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba;
Windows xp64 kurabilmeniz için
vistanızın buss. 64 bit olması gerekmekte
Microsoft tan bilgi alabilirsiniz.
Selamlar

merhaba savaş bey.

bilgilendirme için teşekkürler.

Gönderildi : 03/04/2008 13:19

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Konuyla alakalı aşağıdaki yazıyı paylaşmak istedim

Windows Vista'dan XP'ye Geri Dönüş

Vista’yı kurup pişman olduysanız, XP’ye geri dönüş yolunuz sonuna kadar açık.

Bir gerçek var ki; Vista, Microsoft’un bugüne kadar ürettiği tüm işletim sistemleri içerisinde Windows ME ile birlikte en fazla tepkiyi toplayan ürünü oldu. Windows Vista kimileri için bir hayal kırıklığı, kimileri içinse vazgeçilmez bir işletim sistemi olarak değerlendiriliyor. Aslında Vista için her şeyin çok iyi başladığını söyleyebiliriz.

Heyecanla beklenen ve merak uyandıran bu işletim sistemi piyasaya sürüldüğünde bilgisayar üreticileri ürünlerini Vista ile birlikte satmaya başladılar. Fakat gözden kaçan önemli bir detay bu ürünleri satın alan müşterileri memnuniyetsizliğe doğru sürükledi. Vista’nın çalışması için gerekli olan en düşük yapılandırma 512 MB belleğe sahip olmalıydı. Buradaki en düşük sözü, en uygun anl Yasak İçerik (Küfür) gelmiyor. Çünkü Vista’nın ferah ferah çalışması için 1 GB, hatta daha fazla belleğe ve 2 GHz üzerinde bir işlemci gücüne ihtiyacı var. Yani 1.5 GHz işlemcili 512 MB bellekli dizüstüler üzerinde Vista’yı satışa sunmak hem üreticiler için, hem de Microsoft için son derece yanlış bir adım oldu. Bunun bir göstergesi de başta Dell olmak üzere çok sayıda üretici müşterilerine XP’ye dönüş kampanyaları, bir başka deyişle “downgrade” seçenekleri sundular.

Kimler downgrade yapabilir?

Satın aldığımız Vista, ürünün satış ve kullanım sözleşmesinde yer alan bir madde XP’ye ücretsiz dönüş yapabileceğimizi belirtiyor. Ancak bu madde her Vista sürümünde yer almıyor. Eğer bir Ultimate veya Business sürümüne sahipseniz şanslısınız. Sözleşmedeki bu madde sayesinde kolayca XP’ye dönebilirsiniz.

Eğer Vista Home sürümlerinden birine veya Starter Edition’a sahipseniz XP’ye geri dönemiyorsunuz. En azından ücretsiz olarak bunu yapmanız mümkün değil. Ücretli olarak yaptığınızda da herhangi bir indirim alamıyorsunuz. Yani tamamen yeni bir Windows XP almalısınız. Ancak Microsoft Türkiye yetkilisiyle yaptığımız görüşmede bize şöyle bir seçeneğin de var olduğunu söylediler. O seçenek de kullanıcının önce Ultimate veya Business’a geçiş yapacağı, sonra dilenirse XP Pro sürümüne dönebileceği şeklindeydi. Bunun kulağa biraz saçma geldiğini belirtmeden geçemeyeceğiz. Çünkü Vista Home alanların en azından Windows XP Home sürümlerine geri dönüş şansı olmalıydı. Bu ne yazık ki mümkün değil.

XP gelirse Vista gider mi?

Satın aldığınız Vista Ultimate veya Business sürümünden vazgeçtiniz ve XP’ye dönmeye karar verdiniz. Yapacağınız ilk iş Microsoft Türkiye’yi 444 67 87 numaralı telefondan aramak olacak. Satış yetkilisine ben istemiyorum Vista filan, bana XP’mi geri verin dedikten sonra, satın aldığınız Vista’nın faturasını göndereceksiniz. Microsoft Türkiye de size Windows XP Pro sürümü için bir ürün anahtarı verecek. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta Microsoft’un sadece ürün anahtarı vermesi. Yani adresinize yeni bir kurulum CD’si postalamayacak. Siz sağdan soldan bulduğunuz bir CD ile XP’yi kurduktan sonra 0800 211 39 39 numaralı ücretsiz telefondan ürününüzü etkinleştirebilirsiniz. XP’ye geçmeniz elinizdeki Vista sürümünü de aynı anda kullanabileceğiniz anl Yasak İçerik (Küfür) gelmiyor. Ancak günün birinde yeter bu kadar XP, artık Vista’ya geçeyim dediğinizde elinizdeki Vista’yı yeniden yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. Kısacası aynı anda iki işletim sistemini birden kullanamıyorsunuz. Ama Home sürümüne sahipseniz zaten bir downgrade durumu söz konusu olamayacağından bu tür bir konuyu düşünmek zorunda değilsiniz.

Her şey tamam, şimdi ne olacak?

XP’ye için gerekli işlemleri yaptınız ve bir kurulum CD’si edindiniz. Bilgisayarınızda yüklü olan Vista ile göz göze geldiniz ve bu kadar yedeği nasıl alacağım diye düşünmeye başladınız. Öncelikle şuna karar vermelisiniz, yeniden bir XP kurulumu mu yapacaksınız? Yoksa iki işletim sistemini de aynı anda kullanmaya mı düşünüyorsunuz? Eğer ikinci seçeneği uygulamak istiyorsanız Vista Boot Manager’ı kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ama bunun o kadar kolay olmadığını söylemeliyiz. Bu sancıyı yaşamamak için D sürücüsü gibi farklı bir partisyona temiz bir Windows XP kurun ve Avanquest’in System Commander 9 isimli yazılımını kullanın. Dual Boot sorununu çözecektir. Ama ilk seçeneği düşünüyor ve Vista’yı daha fazla bilgisayarınızda görmek istemiyorsanız o zaman kolları sıvayın ve yazımızı okumaya devam edin.

"Downgrade" neyin nesi?

Bunca yıl her zaman “upgrade” terimini içeren makaleler yazdık. Dolayısıyla teknolojiyle ilgilenenler bu kelimenin yükseltme anl Yasak İçerik (Küfür) geldiğini bilirler. Yani lisanslı bir Windows XP sürümünü daha uygun fiyata Vista’ya yükseltmek buna örnek olarak gösterilebilir. Downgrade ise bir alt sürüme geçmek için kullanılan bir terim. Vista sürümlerinden bir önceki sürüm olan Windows XP Pro’ya geçiş bu kelimeyi tam anlamıyla açıklıyor.

Al misketlerimi, ver misketlerimi

Vista’ya elveda demeden önce kişisel bilgilerimizi ve dosyalarımızı almalıyız. Herhangi bir şeyi unutabiileceğiniz ihtimaline karşı Vista’nın bir kalıp dosyasını Norton Ghost veya Acronis True Image ile alırsanız iyi olur. Böylece geri dönüş için bir kapı açabilirsiniz.

Sıra geldi yedeklerimiz almaya. Resimler, müzikler ve diğer kişisel bilgilerinizi XP’yi kurmayacağınız bir sürücüye alın. Eğer Vista C üzerinde kurulduysa ve bir de D diskiniz varsa yedekleme alanı olarak burayı kullanabilirsiniz. Netice de XP’yi Vista’nın bulunduğu sürücüye kuracağımızdan D’ye kopyalanan bilgiler yerli yerinde duracaktır. Yazılımlarınız konusundaysa yapılabileceğimiz hiçbir şey yok. Vista’da kurulu olan yazılımı doğrudan XP’ye transfer edemezsiniz. Bu yüzden kullanacağınız yazılımları XP’de yeniden kurmalısınız.

Dosyaları kopyalıyoruz

İlk olarak yapmamız gereken kullanıcıların dosyalarını yedekleyeceğimiz alana transfer etmek. Vista ve XP arasında kullanıcı dosyaları arasında fark var. Vista’da kullanıcı klasörleri C:kullanıcılar altında yer alırken, XP’de bu klasörün adresi C:Documents and Settings klasörü olarak gözüküyor. XP, videolar ve fotoğraşar klasörlerini Belgelerim altında tutarken, Vista kullanıcı klasörünün altında tutuyor. Bu klasörün altında bir de Belgeler klasörü var. Eğer, isterseniz dışarıda görülen bu klasörleri sürükle bırak metoduyla Belgeler klasörü altına sürükleyerek XP’deki şekline getirebilirsiniz. Kafanızı daha fazla karıştırmadan izlemeniz gereken adımlara bir göz gezdirelim.

Vista kullanıcılarına ait klasörleri XP’yi kurmayacağınız sürücüye kopyalayın. Kurulum işleminden sonra bu dosyaları XP’deki yerlerine kopyalayacağımızdan her kullanıcı için ayrı bir klasör oluşturun.

XP’yi kurduktan sonra bu dosyaları kopyalamak yerine her bir kullanıcı için yerlerini de gösterebilirsiniz. Bunu yapmak için Belgelerim klasörüne sağ tıkla Hedef yazan yerdeki adresi değiştirmeniz yeterli olur.

Bazı yazılımlar üzerinde kullandığınız ayarların kaydedilip sonraki kurulumlarda kullanmanıza olanak sağlar. Eğer bu tür yazılımlarınız varsa bu verileri export ederek yedekleme aldığımız alana kaydedin.

İhtiyacınız olan veya olmayan bazı gizli dosyalar olabilir. Bunları görüntülemek için bulunduğunuz kullanıcı klasöründe Düzenle menüsüne girin. Buradan Klasör ve Arama Seçenekleri’ni tıklayın. Karşınıza gelen menüden gizli klasörlerin gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra AppData isimli bir klasör daha ortaya çıkacaktır. Bu klasörü taşımanız mümkün olmadığından içinde gerekli olan bilgileri kopyalamanız yeterli olacaktır. Geliyoruz işin en fazla karın ağrısı yaratacak kısmına.

Kişi listelerini almak

Çünkü XP’de Outlook Express tüm kişi listesini tek dosyada tutarken, Vista’nın e-posta aracı Windows Mail her kişi için ayrı bir dosya oluşturuyor. Bu durumda kişiler listesi için yapılacak en mantıklı hareket her birini kartvizit (vCard) olarak bir klasöre göndermeniz olacaktır. Her kişi için tek tek bunu yapmak uzun zaman alacağından işlemi yaparken virgül ile ayırmak iş yükünü hafişetecektir. Ancak XP’yi kurduktan sonra Outlook Express’e kartvizit ekleme işlemini maalesef her kullanıcı için tekrarlamak zorunda kalacaksınız. Eğer listenizde az sayıda kişi varsa bu büyük bir problem yaratmaz. Ama yüzlerce kişiden oluşan bir listeye sahipseniz bu yöntemi önerdiğimiz için bizden nefret edebilirsiniz. Bu yüzden kalabalık bir kişi listeniz varsa bunu CSV import metoduyla halletmenizi öneririz.

E-posta belası

Vista’nın Windows Mail’inde yer alan e-postaları XP’nin Outlook Express’ine geri almak neredeyse deveye hendek atlatmakla eşit zorlukta. Hatta bu iş için birileri pratik bir araç geliştirirse köşeyi dönebilir. Windows Mail’den EML biçiminde export edip, Outlook Express’e import etmeniz hiçbir işe yaramıyor. Ancak e-postaları kaydederek Outlook Express’e alabiliyorsunuz. Gelin görün ki binlerce e-postayı saklıyorsanız bunu yapmanız günler sürer. Ayrıca dergimize göndereceğiniz iyi dilek (!) mesajları da e-posta kutumuzu bir hayli şişirecektir. Bu yüzden gelin bu işi biraz daha sancısız yapalım.

C:KullanıcılarKullanıcı adıAppDataLocalMicrosoftWindowsMail adresine gidin ve buradaki dosyaları yedekleyin. (Kulanıcı adı klasörü Windows Vista hesabınızın ismiyle aynıdır.)

Aldığınız tüm eml dosyalarını XP’yi kurduktan sonra Outlook Express penceresine sürükleyip bırakabilirsiniz. Ancak daha önceden mevcut olan klasörleriniz varsa bunları yeniden oluşturmanız gerekecek.

Buna alternatif olarak biraz daha uzun süren ama garantili bir yöntem kullanabilirsiniz. Vista kurulu bilgisayarınızda MS Office 2007’nin bir parçası olan Outlook yüklüyse, Windows Mail’de ne varsa buraya alın. Bunun için al (import) seçeneğini kullanabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin.

Vista’da Outlook’un veri yönetimi diyalog kutusunu kullanarak bir PST dosyası oluşturun ve kişi listesini almadan tüm e-postaları kaydedin. Sonra bu dosyanın bir yedeğini XP’yi kurmayacağınız sürücüye alın.

XP’yi kurduktan sonra MS Office kurun ve Outlook’ı çalıştırın. Kaydettiğimiz PST dosyasını açın. Eğer Outlook kullanmayacaksanız Outlook Express’i çalıştırın ve import (al) menüsüne giderek tüm Outlook verisini alın. Madem Outlook’da bu işle daha kolay, niçin e-posta aracı olarak Outlook kullanmıyoruz diye düşünebilirsiniz. Bir gerçek var ki, Outlook Express çok daha basit ve kullanışlı. Her şeyin ötesinde Outlook’a göre çok daha hızlı ve kararlı bir e-posta istemcisi. Kişi listeleri konusunda da Outlook Express’in bazı avantajları var.

Eski dosta dönüş

Öyle sanıyoruz ki okurlarımızın birçoğu bilgisayarların Windows XP işletim sistemini kurmayı biliyordur. O yüzden yüzlerce kez anlatılan veya internetin her köşesinde bulabileceğiniz XP kurulumunu buradan yeniden anlatmaya gerek yok. Tek dikkat etmeniz gereken konu kuracağınız disk bölümünün yedeklerinizin bulunduğu bölüm olmaması. Eğer evinizde iki bilgisayar varsa Vista’nın Windows Kolay Aktarım aracını da kullanabilirsiniz. Bu araçla bazı yazılımları da aktarma olanağınız var.

Ama ben çok tembelim

Tüm bu söylediklerimizi yapmak vakit sıkıntısı çekenler için kulağa pek hoş gelmeyebilir. Hatta her şeyi baştan kurma sendromu ortaya çıkabilir. Eğer işi tembelliğe vurmak istiyorsanız, Vista üzerinde XP çalıştırmayı da deneyebilirsiniz. Microsoft’un ücretsiz aracı Virtual PC 2007 bu konuda gerçekten de çok başarılı. Son olarak Vista SP1’in kararlı sürümünün gelişini de beklemek bir seçenek olabilir. Bu hizmet paketiyle belki de Vista’ya ısınabilir, sizi rahatsız eden hataların giderilmiş olduğunu görebilirsiniz.

Kaynak : PcWorld

Gönderildi : 03/04/2008 14:01

Paylaş: