Forum

Mavi ekran sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mavi ekran sorunu

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
525 Görüntüleme
(@MehmetPisginkalayci)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi akşamlar Windows xp işletim sistemine sahip bir bilgisayarım var. Ben bilgisayarı her kapat dememde bilgisayar mavi ekrana düşüp yeniden başlıyor. Mavi ekran çok çabuk geçiyor ne yazdığını okuyamıyorum. Artık düğmeden kapatıp açar oldum. (Düğmeden de kapattığım zaman mavi ekrana düşüp yeniden başlıyor. Ancak basılı tutarak kapatabiliyorum.) Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar

Gönderildi : 28/03/2008 02:34

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

start>run>cmd>enter>chkdsk /r /f anahatrini kullanin ve sistemi yeniden baslatip gözlemleyin.

Gönderildi : 28/03/2008 03:05

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Bilgisayarınızı açarken F8 tuşu ile açılış seçeneklerine gelin "Hatalarda otomatik resetlemeyi devre dışı bırak" seçeneğini seçerek sistemi açın daha sonra sisteminizi kapatın o mavi ekranda kalacaktır. Oradaki hata kodunu bizimle paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız. Bunun dışında olay görüntüleyici içerisinde hata kodu olup olmadığına bakın ve oradaki hata kodlarını bizimle paylaşın lütfen.

Birde sistemi açtıktan sonra Denetim masasından / sistem / gelişmiş sekmesine ilerleyin buradan "başlangıç ve kurtarma" seçeneğinin ayarlar butonuna basarak "Sistemi yeniden başlat" seçeneğinin işaretini kaldırın. Bu işlemden sonra mavi ekran geldiğinde sistem mavi ekranda kalacaktır bu şekilde mavi ekran hata mesajını görüntüleyebilir ve hata kodunu bizimle paylaşabilirsiniz.

Gönderildi : 28/03/2008 03:10

(@HakanGURSOY)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Eline Erd Commander cd si varsa bununla pc yi boot et.Açıldıktan sonra Sistem dosyalarını repair et diye bir bölüm var bunu gerçkleştir ondan sonra pc yi cd olmadan bir yeniden başlat büyük ihtimalle sorun çözülecektir.

Gönderildi : 28/03/2008 15:11

(@MehmetPisginkalayci)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

linkinde resmi var lütfen bakarsanız sevinirim

Gönderildi : 29/03/2008 00:25

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

merhabalar ram ya da ekran kartı olması olası. kontrol ettiniz mi ? windows tan da kaynaklanabilir.

Gönderildi : 29/03/2008 00:31

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Sisteminizde  Windows XP ve SP1 yüklü sanırım bu sorun SP1 ile gelen bir problem olarak gözlemlenmektedir. Eğer sp1 kullanıyorsanız sp2 geçiş yapınız. Eğer SP2 kullanıyorsanız sisteminizi biran önce güncelleyin. Çünkü sorun güncellemeler ile düzeleceğinden bahsedilmektedir. Eğer her iki çözümde sorununuzu karşılamaz ise sorun belleklerde gözükmektedir.

Microsoftun bu konudaki önerisi : http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;834450  

Gönderildi : 29/03/2008 01:09

(@savasyasar)
Gönderiler: 9
Active Member

Eline Erd Commander cd si varsa bununla pc yi boot et.Açıldıktan sonra Sistem dosyalarını repair et diye bir bölüm var bunu gerçkleştir ondan sonra pc yi cd olmadan bir yeniden başlat büyük ihtimalle sorun çözülecektir.

Ayrıca Erd 2005 ve 2007'de Crash Analyzer diye bir tool var bu tool ile mavi ekranın sebebini bulabilir ve sorunu çözebilirsiniz.

Gönderildi : 29/03/2008 02:14

Paylaş: