Forum

Windows 10 1709 da ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 1709 da Gömülü Programlar

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
716 Görüntüleme
(@osmanakin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba.... kurumumuzda Windows 10'a geçtik şimdilik büyük problem yok ancak sizlere danışmak istediğim konu şu Windows10 Kurulumu ile birlikte gelen bazı programlar var Microsofta ait kurum ağında asla kullanılmayacak yazılımlar bunlar ancak birtürlü kaldırılamıyor bazı yöntemlerle kalkıyor örneğin;

Get-appxpackage -allusers | where-object {$_.packagename -like "*3dbuilder*"} | remove-appxpackage
Get-appxprovisionedpackage –online | where-object {$_.packagename –like "*3dbuilder*"} | remove-appxprovisionedpackage –online

kodları ile 3D builder yazılımının kaldırıldığı iddia ediliyor denedim  ancak bu kodlar ya işe yaramıyor yada başka bir kullanıcı açıldığında malesef aynı uygulamalar halen yerinde duruyor. birde başıma 1709 geldi ki orda da uygulama adları değişmiş adları değiştirip kodları yendien yazıyorum ama malesef sonuç alamıyorum. bu durum sistem performansında sıkıntılar yaratıyor. ve sorun sadece 3D Builder de değil liste baya uzun bir örnek daha XBox kurumsalda ne işi varsa....

Konuya artık çözümpark bakışaçısına ihtiyaç duydum bu konular biraz basit gelebilir hocalarım için ama yazmayan bir biz kalmışız gibime geldi 🙂 ve kurumsal ağda ciddi sıkıntı

özetleyecek olursak Windows10 Gömülü Programları kaldıracak bir yazılım/kod var mı yada bu problemleri nasıl çözüyorsunuz özellike Windows10 ile Active directory kullanan arkadaşların bu sorunları yaşıyor olduğunu düşünüyorum. yardımlarını bekliyorum.

Gönderildi : 21/11/2017 18:37

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Osman Bey Merhaba,

Aşağıdaki linkte konu ile ilgili bir öneri var. İnceleyip dener misiniz?

--------
$AppsList
= "Microsoft.MicrosoftOfficeHub", # Get Office "Microsoft.SkypeApp", # Get Skype "microsoft.windowscommunicationsapps", # Mail & Calendar "Microsoft.People", # People "Microsoft.CommsPhone", # Phone "Microsoft.WindowsPhone", # Phone Companion "Microsoft.XboxApp", # Xbox "Microsoft.Messaging", # Messaging & Skype "Microsoft.MicrosoftSolitaireCollection" # Microsoft Solitaire Collection ForEach ($App in $AppsList) { $Packages = Get-AppxPackage | Where-Object {$_.Name -eq $App} if ($Packages -ne $null) { "Removing Appx Package: $App" foreach ($Package in $Packages) { Remove-AppxPackage -package $Package.PackageFullName } } else { "Unable to find package: $App" } $ProvisionedPackage = Get-AppxProvisionedPackage -online | Where-Object {$_.displayName -eq $App} if ($ProvisionedPackage -ne $null) { "Removing Appx Provisioned Package: $App" remove-AppxProvisionedPackage -online -packagename $ProvisionedPackage.PackageName } else { "Unable to find provisioned package: $App" } }

--------

şeklinde oluşturulan scripti cihazları domaine dahil etmeden administrator yetkisi ile çalıştırmanız ve bunun yanı sıra "Computer Configuration \ Administrative Templates \ Windows Components \ Cloud Content \ Turn off Microsoft consumer experiences" policy sini aktif etmeniz önerilmiş.

Umarım işinize yarar.

https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/9c4cac17-1893-49c5-9b30-a6c31ca6e2f9/windows-10-builtin-app-uninstall-for-allusers?forum=win10itprogeneral

Gönderildi : 21/11/2017 20:49

(@osmanakin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. sorunumuz ile ilgili olarak;

kodunuzu script olarak çalıştırdım ancak app isimlerinde hatalar buldu (biliyorsunuz windows 10 her yeni güncellemede bu gömülü yazılımların adlarını değiştirebiliyor. ve farklı yazılımlar yerleştirebiliyor) baya meşekkatli oldu ama büyük ihtimalle çalışacaktır. ancak verdiğiniz linkte daha kolay bir yöntemden bahsediyorlar bunu daha kolay uygulanabilir gördük ve sonuç aldık. bu konuda yardımlarınız için gerçekten teşekkür ederim. linkteki çözümü burayada yazmak isterim izin verirseniz.

bu gömülü programlar aslında tek paketmiş anladığım kadarı ile ve o paketi direk kaldırabiliyormuşsunuz. bunun için kod;

Get-AppxPackage -AllUsers | Remove-AppxPackage

bu komutu VAR OLAN kullanıcıdan o bahsettiğimiz xbox,get office vs... programların paketini kaldırıyor.
SONRAKİ TÜM KULLANICILAR için kaldırmak için ise ;

Get-AppXProvisionedPackage -online | Remove-AppxProvisionedPackage –online

kodunu PowerShell ile çalıştırıyorsunuz ve tam da istediğimiz gibi kaldırılamayan uygulamaları kökten kaldırdığını gözlemledik.
ve sorunumuz çözümlendi.
ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/11/2017 12:39

Paylaş: