Forum

Windows 8.1 Ekran O...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 8.1 Ekran Okuyucusu İptal veya Kapatma

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
6,686 Görüntüleme
(@KayhanALTUN)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows 8.1 güncellemesinden sonra (orijinal yazılım) "Ekran Okuyucusu" özelliği başıma bela oldu.

"Windows Tuşu + Enter" kombinasyonu ile açılan bu ekran okuyucusunu iptal edemedim. Bilgisayarın başından ayrılırken genelde Windows Tuşu + L ile oturumu kilitliyorum.

Geri geldiğimde şifre ile oturumu açıyorum ama Enter tuşuna bastığımda (öncesinde hangi tuşa basarsam basayım fark etmiyor) ekran okuyucusu aktif oluyor. (Sanırım oturumu kilitlerken bastığım Windows tuşu ve sonra bastığım enter tuşunu birleştirip aç dedim sanıyor :))

Erişim Kolaylığı Merkezinden ekran okuyucusu kapalı, denetim masası erişim kolaylığı bölümünde bütün tikler işaretsiz ve oturum açma ayarlarında da bütün tikler işaretsiz. Bilgisayarı ekransız kullan bölümünde de kapalı.

Tüm uğraşlarıma rağmen bir türlü iptal edemedim ekran okuyucusunu. Bu işlevi nasıl iptal edeceğiz veya Windows + Enter yerine asla basamayacağım bir tuş kombinasyonu nasıl yapabiliriz?

İyi çalışmalar 

Gönderildi : 03/02/2014 19:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu işinizi görecektir.

http://www.dzhang.com/blog/2012/12/19/disabling-win-enter-narrator-hotkey-in-windows-8

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/02/2014 12:50

(@KayhanALTUN)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler. Bahsedilen çözümü uyguladım ve bilgisayarı yeniden başlattım.

Windows Tuşu + Enter kombinasyonunu yaptığımda eskiden çıkan Ekran Okuyucusu gelmedi; ancak kombinasyonu yaptığım anda Fare imleci kısa bir süre sanki bir şey açmaya çalıştı gibi oldu, sanırım ekran okuyucusunu açmaya çalıştı fakat başarılı olamadı.

Sorun kısmen çözüldü; ancak belirli bir süre sonra klavyeden belirli tuşlara bastığımda (a ya basınca sağdaki metro arama bölümünün çıktığını w basınca taracıyı da adres çubuğuna gidildiğini) veya 1-2 tuşlarına basıldığında pencereler arasında geçiş yapıldığını fark ettim. Böyle olunca da bir kere Windows + Enter kombinasyonu yapıyorsunuz oda kapanıyor. Bilgisayar yeniden başlatılana kadar artık bir daha açılmıyor ve sorun oluşturmuyor.

Sorunum çözüldü ancak bu özelliğin opsiyonel olarak direk iptal edilebileceği bir yer olması gerekir. (Normalde kapatma bölümü var ama işe bu kombinasyonla tekrar açılıyor. Komple hizmeti iptal edilecek yer gerekiyor.) Microsoft engelli vatandaşları düşünmüş ancak normal insanlarda bu özelliğin ikide bir çıkması adamın asabını bozuyor.

İyi çalışmalar 

Gönderildi : 06/02/2014 14:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Bu genelde sürücü kaynaklı oluyor, Windows tuşuna basılı olması vs.

Benim size önerim bilgisayar sürücülerini tam yükleyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/02/2014 14:56

Paylaş: