Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

SID Bilgi

18 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
2,295 Görüntüleme
(@emrahcan)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, bir konuda bilgiye ihtiyacım var.

Sysprep image hazırlıyorum. Benim sorum, sysprep image larda SID değişir. Bu değişim işlemi ne zaman gerçekleşir? Bilgisayar internete çıktığı zaman mı?

Sysprep işleminden sonra profil oluşturduktan sonra mı yoksa image atıp Windows uygulaması başladığı zaman mı?

Gönderildi : 03/04/2013 14:47

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

sid windows kurulumnda oluşan bir id 

sysprep ile kuruluma has bilgileri sildiginiz için imaj attığınız bilgisayar açıldığında tekrar sid bilgisi oluşacaktır.

intenet çıkmasına veya başka özel bir duruma gereksinim yok bunun için 

Gönderildi : 03/04/2013 14:58

(@emrahcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

selam

ozaman windows altında bir SID havuzu var anladığım üzere orada türetiyor peki sysprep ekranı göz önünde bulundurusak direk winodws açıldığı zaman mı oluşuyor yoksa profile falan oluşturduğun zaman mı ?

benim yapmak istediğim olay şudur windows 7 bir bilgisayar var ve bunların 3 kullanıcısı var image içerisinde sysprep yaptığım zaman restart ettikten sonra bilgisayar açılıyor ve benden kullanıcı yaratmamı istiyor bir kullanıcı yarattığım zaman yarattığım kullanıcı admin olduğundan image içerisindeki administartor hesabını rename ediyor.

Gönderildi : 03/04/2013 16:41

(@emrahcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bir bilgi buldum hocam bu bilgi açıklık getirdiğimizde ozaman profile oluşturdukran sonra winodws o profile bir sıd numarası veriyor

Kullanıcı, bilgisayar ve grup
hesapları oluşturulduklarında, bu hesaplara otomatik olarak SID(security
identifier) isimli bir numara atanır. SID oluşturulan hesabı tanımlayan
benzersiz bir numaradır. SID NT4.0 zamanından bu yana hala
kullanılmaktadır. Sistem hiçbir zaman sizi isminizle bilmez, SID
numaranızla bilir ve tanır. Kullanıcı isimleri sadece bizim grafiksel
arayüzden verdiğimiz tanımlamalardır. Bir kullanıcı adını silip, tekrar
aynı adla yeni bir kullanıcı açmak grafiksel arayüzden mümkündür.Fakat
isimleri aynı olmasına rağmen iki kullanıcıların SID numaraları hiçbir
zaman arka planda aynı olmaz. Çünkü SID hiçbir zaman tekrar kullanılmaz.
Kullanıcı hesabı silindiği anda SID numarası da onunla birlikte
silinir.

Gönderildi : 03/04/2013 17:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Maksat nedir?
Windows içerisinde 3 tip SID bulunuyor ve ilgili SID User'lara bağımlı değil böyle olsa kullanıcıyı değiştirir Domain operasyonuna devam edebilirdiniz bu SID Machine SID 'dir ve Windows kurulum aşamasında oluşuyor son evrededir büyük ihtimal kernelin son derlendiği, profil oluşturmadan önce yani.
Sysprep ile ise işlem tamamlandığında machine id yani SID değişir aktif olması için restart gerekir yine kullanıcı oluşturulması ile ilgili değil.
Ek olarak yazmak gerekirse sysprep restart sonrası herhangi bir kullanıcı adı girilerek mesela UserX logon olunabilir ve bu admin haklı kullanıcı da silinebilir ekseriyetle bu şekilde uyguluyoruz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/04/2013 18:54

(@emrahcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Maksadımı tam açıklim size

elimde sysrpep siz bir image bulunuyor ve bunlar aynı network te olduğu zaman makineler çatlıyor

sysprep image yaptığım zaman image içerisinde 3 kullanıcı olduğu zaman sıkıntı oluşuyor

pc ye image atıyorum windows içerisinde sysprerp çalıştırıp 

sistem temizlik eylemi

sistem ilk çalıştırma deneyiömi ( OOBE) moduna gire seçili

bilgisayarı restart ettikten sonra bunun direk imagenı aldığım zaman sorun oluşuyor sorun şu yönde bu image içerisinde 3 kullanıcı var windows açılmak istendiğinde sizden bir kullanıcı istiyor ve bütün dirver lar kalkmış silinmiş oluyor kullanıcı oluşturmadna windows 2.ekrana geçmiyor oraya xx yazdığımda xx hesabı admin yapıyor ve image içerisinde bulunan administartor hesabını siliyor

SID sormamdaki amaç sysprep yapayım windows açılsın ben userleri halledim SID yazmadan image alayım image ları döndüğümde aynı network teki cihazlar çatlamasın 

sanırım anlatabildim biraz uzun oldu kusura bakmayın

Gönderildi : 03/04/2013 19:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Biraz karmaşık olmuş anladığım kadarıyla yazayım.:)
Öncelikle kaynak imajınızı bir makinenin konfigürasyonunu bitirerek sysprep çalıştırın ve yeniden açılmadan imajını alarak oluşturun. Böylece bu imajları aynı donanımlara attığınızda açılış sonrası farklı SID'lere sahip makineleriniz olacak. Bu domain ortamı için gerekli bir işlem şayet tek image üzerinden gidilecekse workgroup ortamında buna zaten gerek yok ağ problemleri yaşanmıyor.
Yukarıda bir aşamayı ters yazdık yeni SID tanımı açılış işlemin de gerçekleşiyor. Bu sebeple sysprep sonrası tekrar açmadan imaging yapılması lazım.
Benzer donanımlarda sürücü problemi yaşamamak için ise;
http://huseyinertugrul.wordpress.com/2013/02/20/sysprep-ve-donanim-suruculeri/
ayarlanmalı.
3 kullanıcı olması sysprep aşaması için bir problem oluşturmaz biz yaklaşık 500 cihaz kurulumu gerçekleştirdik 3 kullanıcı ile.
image yüklemesi sonrası cihazların ayarlanması için de kullanmayacağınız bir kullanıcı oluşturup bunu silebilirsiniz yada kalıcı olarak administrator haklı ile kalması düşünülebilir. Oluşturulan kullanıcı administrator haklı olacaktır ve administrator hesabının silindiğini bilmiyorum disable oluyordur büyük ihtimal kullanıcılar klasörüne baktığınızda varsa tanımlanmış ayar, kullanıcı dosyası silinmiş mi oluyor?
Son olarak tekraren Domain üyesi olacak ise cihazlarınız sysprep vs ile SID değişimi yapmak zorundasınız işlem aşamalarınızı buna göre kurgulamalısınız şöyle olsa durumu olmuyor malesef.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/04/2013 20:53

(@emrahcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet biraz karışık oldu ama anlatmanın başka yolu yok 🙂

domain ortamı yok image atıyorum sysprerp çalıştırıp bilgisayarı kapatığ imagenı alıyorum sonra o image döndüğüm zaman ben direk 3 kullanıcı karşıma gelsin SID sorunu yaşamak istemiyorum 

administrator hesabını disable yapıyor kendine bir admin oluşturuyor bunun başka bir yolu varmıdır ?

türkiyenin her ilinde iş ortaklarımız var ve doğal olarak her birisi bu kadar bilgili olmuyor ben bunlara image disk ile gönderiyorum bilgisayarlara image atıp ayarlamalarını yapıyorlar burayı gir bunu aç onu sil falan dersem işler karışır:) 3600 bayiliği olan bir firmayız her bayide aynı modelden 5 pc bulunuyor 

Gönderildi : 04/04/2013 12:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Domain ortamı yoksa sysprep'e de lüzum yok yalnız aynı donanımlı cihazlara sürücüleri kilitleyerek yada kilitlemeden de image aktarılarak kullanılabilir. Makine adı değişimi gibi işler yapılır sonra. Bu şekilde kullanıcı ayarları ve profilleri de değişmemiş oluyor.
Siz ağ vs bir sorun yaşıyorsanız ve SID'ler kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız bunun nedeni daha farklı olabilir buna eğilmek gerekir.
5 pc hiçbirşey kısaca workgroup ortamında 100 üzeri desktop tek image ile problemsiz çalıştırıyorduk.

Gönderildi : 04/04/2013 17:53

(@emrahcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

aynı network te SID bilgileri aynıysa çalışamazsınız mutlaka bir yerde çatlama olur sysprep amacıda budur domain ortamlarında bilgisayarı domain e aldığınız ortam o bilgisayar için bir SID oluşturur

bizde ki sorun SID çakışmasından kaynaklanıyor %100 test i yapılmıştır 

Yinede cevaplarınız için teşekkür ederim

İyi günler

Gönderildi : 09/04/2013 12:42

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Evet biraz karışık oldu ama anlatmanın başka yolu yok 🙂

domain ortamı yok image atıyorum sysprerp çalıştırıp bilgisayarı kapatığ imagenı alıyorum sonra o image döndüğüm zaman ben direk 3 kullanıcı karşıma gelsin SID sorunu yaşamak istemiyorum 

administrator hesabını disable yapıyor kendine bir admin oluşturuyor bunun başka bir yolu varmıdır ?

türkiyenin her ilinde iş ortaklarımız var ve doğal olarak her birisi bu kadar bilgili olmuyor ben bunlara image disk ile gönderiyorum bilgisayarlara image atıp ayarlamalarını yapıyorlar burayı gir bunu aç onu sil falan dersem işler karışır:) 3600 bayiliği olan bir firmayız her bayide aynı modelden 5 pc bulunuyor 

sysprep konfigurasyonu içerisinde runonce ile istediğiniz kullanıcı ayarlarını bir batch ile yapabilirsiniz hocam 

http://www.cozumpark.com/forums/post/255456.aspx

adresinde daha önce cevaplamışız 

Gönderildi : 09/04/2013 14:30

(@yalcin.emik)
Gönderiler: 28
Trusted Member

Merhaba,

Şöyle birşey yapsak SID değişiyor mu?

Bilgisayarı sysprep yapmıyoruz. Image alıyoruz. örneğin tib. Machine name ise test000 sonra image 2,3 vs vs ü bilgisayarlara dönüyoruz ancak network e bağlamıyoruz.!!

Sonra bilgisayarın ismini değiştiriyoruz test001 restart sonra ise network e bağlayarak domain e alıyoruz...

Gönderildi : 30/01/2014 12:19

(@emircankurtkan)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Sysprep çalıştırın. Generalize 'ı tikleyin. Ardından alt kısımdan shutdown'u seçip okey deyin.

Image aldığınız cd yi takın. PC kapanınca açılışta Bios'a girip CD'den başlatın.Imaj aldıktan sonra PC'yi yeniden başlatın. Sysprep yeni bir kullanıcı arayüzü oluşturacak. Yeni PC ismi vs. isteyecek. Bunları hallettikten sonra makineyi kullanabilirsiniz. Hiçbir problem olmaz.

Siz yanlış imaj aldığınız için ve muhtemelen imajdan döndükten sonra PC isimlerini değiştirmediğiniz için aynı WORKGROUP'ta çalışan aynı isimli bilgisayarlar olduğundan çakışıyorlar. Imajdan döndükten sonra PC ismini elle değiştirin.

Eğer sysprep yapmadan SID değiştirmek isterseniz NewSID tarzı piyasada thirdpart programlar mevcut. Bu programları kullanmayı deneyebilirsiniz. 1-2 Dakika içersinde SID'yi değiştirir. Probleminizi çözer. Fakat bundan sonra imaj alırken belirttiğim gibi alırsanız problem olmayacaktır. 

Merhaba,

Şöyle birşey yapsak SID değişiyor mu?

Bilgisayarı sysprep yapmıyoruz. Image alıyoruz. örneğin tib. Machine name ise test000 sonra image 2,3 vs vs ü bilgisayarlara dönüyoruz ancak network e bağlamıyoruz.!!

Sonra bilgisayarın ismini değiştiriyoruz test001 restart sonra ise network e bağlayarak domain e alıyoruz...

Hayır değişmez. SID ile bilgisayar isminin bir alakası yoktur.

Gönderildi : 30/01/2014 13:30

(@yalcin.emik)
Trusted Member

Şöyle bir şey test edildi,

2 pc den birine windows kuruldu, workgroup ortamında bilgisayar ismi test000  olarak image alındı. (tib) sonra bu pc nin ismini test001 image döndüğüm diğer bilgisayarın ismini test002 yaptım. Son aşamada ise ikisinide domain e aldım otomatik ip aldı vs vs.  Ancak sistemde sorun yok gp update farklı userlar ile login printer vs vs hiç bir sorun yok. manager içinde test001 ve test002 machine name ler geldi. SID lere henüz bakmadım, ancak şuan olası senaryo nedir?

Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 30/01/2014 16:19

(@yalcin.emik)
Trusted Member

Şöyle bir şey test edildi,

2 pc den birine windows kuruldu, workgroup ortamında bilgisayar ismi test000  olarak image alındı. (tib) sonra bu pc nin ismini test001 image döndüğüm diğer bilgisayarın ismini test002 yaptım. Son aşamada ise ikisinide domain e aldım otomatik ip aldı vs vs.  Ancak sistemde sorun yok gp update farklı userlar ile login printer vs vs hiç bir sorun yok. manager içinde test001 ve test002 machine name ler geldi. SID lere henüz bakmadım, ancak şuan olası senaryo nedir?

Teşekkür ederim.

Enteresan bir şekilde login lerde sorun olmadan çalıştı, normelde sorun çıkması gerekiyordu (güven ilişikisi login sorunları gibi), sanırım sorunlar daha sonra çıkacak. sysprep ile sid leri değiştirdim  ( xp de newsid.exe işe yarıyor sanırım ).

Kolaygelsin. 

Gönderildi : 30/01/2014 18:37

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

sid network kartlarının mac adresi gibi bir değer. bilgisayar isimleri de mac adresine atanmış bir ip adresi gibi işliyor. aynı mac adresli iki bilgisayarda nasıl sorunlar yaşarsanız aynı sidli bilgisayarlarda da sorun yaşayabilirsiniz. yalnızca dclerin sidleri aynı oluyor ve bunların dışındaki domain üyesi bilgisayarlarda side bağımlı herhangi bir referansınız olursa sorun yaşıyorsunuz. onun dışında giriş yapılamaması veya aynı sidli makinaları domaine alamama gibi bir durum söz konusu olmuyor. konuyla ilgili olarak kullandığınız newsid kaldırıldıktan sonra yazılmış bir makalede genelde güvenlik bazlı sorunlar yaşabileceğiniz belirtilmiş http://blogs.technet.com/b/markrussinovich/archive/2009/11/03/3291024.aspx

dediğim gibi olayı yalnızca güvenlik bazlı düşünmemek lazım. sid referanslı her yerde sorun olabilir, ve ileride sorunun nerede çıkacağı belli olmaz. birkaç yıl once karşıma çıkan bir olayla örneklemek isterim. üzerine kopya vhd üzerinden oluşturulmuş (yani aynı side sahip) bir sunucuya exchange 2010 kurulmuş, sp1 geçilmiş. sunucunun hiçbir fonksiyonu çalışmamazlık yapmamış. belki 1 yıl sorunsuz kullanılmış. ama ne zamanki sp2 güncellemesi yapıldığında exchange management console ile shell bağlantılarının hiçbiri kurulamaz olmuş. verdiği hata ile ilgili hiçbir kayıt bulunamamış. bir sitede sid gibi bir ipucu bulunmuş, buna çalışılmış psgetsid falan yapıldıktan sonra birkaç saatlik sysprep işleminden sonra makina full fonksiyon çalışır hale getirilmiş. kıssadan hisse çıkarmak sizden 🙂

Gönderildi : 31/01/2014 02:49

(@AtillaAKSOY)
Gönderiler: 1
New Member

SELAMLAR . BEN KAMUDA BİLGİ İŞLEM TAKIMINDA HENÜZ YENİYİM . ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ÇAĞRI MERKEZİMİZE İP ÜZERİNDEN TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPABİLMEK İÇİN BİR SİSTEM KURULUYOR . İLGİLİ PC LERE YAZILIM YÜKLEMESİ YAPILIYOR PROGRAM HER KURULDUĞUNDA BİR SERİ NUMARA ÜRETİYOR VE O SERİ NUMARASI İLGİLİ KULLANICININ VE YA WİNDOWSUN SİD İ İLE ACTİVE OLUYOR . BENİM YAPMAK İSTEDİĞİM HER FORMATTAN SONRA AYNI SİD VE SERİ NUMARA İLE TEKNİK SERVİSE MUHTAC KALMADAN PROGRAM I ACTİVE EDEBİLMEK .

1.CİSİ PROGRAMIN SERİ NUMARA ÜRETMESİNİ DURDURARAK AYNI SERİ NO VE SİD İLE TEKRAR FORMATTAN SONRA ACTİVE EDEBİLMEK

MÜMKÜNMÜDÜR . 

Gönderildi : 19/12/2014 01:15

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

format atıp yeniden kurduğunuz bilgisayarda sid değeri rid master yüzünden farklı olacaktır. bunu aşmanın tek yolu domaine aldığınız ve tüm kurulumlarını yaptığınız makinanın imajını almak ama imajları kaydededeceğiniz yeri bulmakla uğraşacağınıza aktive işlemiyle uğraşmayı tercih ederim.

Gönderildi : 19/12/2014 13:04

Paylaş: