Forum

Yetkilendirme Probl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yetkilendirme Problemi

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
959 Görüntüleme
(@HalilibrahimBATIBEYi)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Ağ üzerindeki 5 bilgisayarda kullanmış olduğumuz bir ticari yazılım için
program files klasörüne kullanıcı için tam yetki vermemiz gerekiyor. Lakin
yetkiyi verirken aşağıda eklediğim resimdeki gibi bir hata mesajıyla
karşılaşıyoruz. Bu programı daha önce kullanmaktaydık bir anda böyle bir problem
ortaya çıktı. Kullandığımız ticari yazılım C: sürücüsü ana dizinde yüklü program
files klasöründeki temp klasörünü kullanmakta. Bilgisayarları Virüs ve malware
taramasından geçirdim herhangi bir virüs yada malware ye rastlanmadı. Bu
programın bu gün çalışması gerekmekte yoksa ciddi yaptırımlara maruz kalacağız.
Program admin oturumunda çalışıyor, Yetkilendirme işlemini admin oturumunda
denemekteyim. Acil yardım ve desteklerinizi beklemekteyim...

Gönderildi : 12/12/2012 14:26

(@HalilibrahimBATIBEYi)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu arada eklemeyi unutmuşum da çıkan hata mesajına devam dediğim zaman

Linkteki gibi bir hata veriyor ve yetkilendirme işlemi sağlanamıyor. İptal dediğim zaman ise yetkilendirme işlemi iptal edilmiş oluyor. Güvenli modda denedim, Ağ desteği ile güvenli modda denedim. Ne yaptıysam başaramadım..

Gönderildi : 12/12/2012 14:33

(@SerkanYalcin)
Gönderiler: 174
Estimable Member

Paylaştıracağın klasörü sağ tıkla Özellikler > Güvenlik > Gelişmiş > Sahibi kısmında kullanıcıları ekleyip alttaki kutuyu ( Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir) işaretleyip,Create Owner kullanıcısını kaldırıp uygula dedikten sonra denermisin ?

Gönderildi : 12/12/2012 14:47

(@HalilibrahimBATIBEYi)
Active Member
Konu başlatıcı

Serkan Bey merhabalar,

Öncelikle çözüm öneriniz için teşekkür ediyorum fakat bu işlemi yaptıktan sonra sahipliği değiştirmek için klasör bir taramadan geçiyor tarama tamamlandıktan sonra tekrar yetkilendirme işlemini deniyorum ve yine aynı hatayla karşılaşıyorum. Geri dönüp sahiplendirme kısmına baktığım zaman o işaretin kalktığını ve o kullanıcının aşağıda kullanıcı listesinin bulunduğu kısımda isminin yazmadığını görüyorum.. Olmadı...

Gönderildi : 12/12/2012 15:02

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

paylaşımdaki klasörde yetki veremeyebilirsiniz. o bilgisayar üzerinde fodesk3 adındaki bilgisayarın içerisinde program files a izin vermeniz gerekiyor. paylaşımdan bağlanarak izin veremezsiniz.

Gönderildi : 12/12/2012 15:09

(@HalilibrahimBATIBEYi)
Active Member
Konu başlatıcı

Davut Bey Merhabalar,

Normalde o bilgisayardan deniyorum zaten yetkilendirme işlemini ben sadece hata mesajını göstermek  ve bu konuyu açabilmek adına kendi bilgisayarımdan bu işlemi yaptım. Yoksa o bilgisayarda denediğim zamanda aynı hata mesajını alıyorum.

Gönderildi : 12/12/2012 15:14

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

ilgili klasöre giderek sağ tıklayın özellikler> security> advanced kısmına gelerek special permission kısmında gerekli kullanıcıyı ekleyin. ve full control seçin üst kısımda da this folder and sub folders seçili olduğuna dikkat ederek izinleri değiştirebilirmisiniz. program files altındaki izinleri kaldırırsanız programları o bilgisayar kullanıcısı dahil kimse kullanamaz.

Gönderildi : 12/12/2012 15:27

(@HalilibrahimBATIBEYi)
Active Member
Konu başlatıcı

Davut Bey dediğiniz metodu uygularkende aynı hatayı veriyor. Bu klasör ve alt klasörlere uygularkende, sadece alt klasörlere uygularkende yine aynı hata mesajını veriyor maalesef...

Gönderildi : 12/12/2012 15:41

(@SerkanYalcin)
Gönderiler: 174
Estimable Member

Aklımda olan ve araştırdığım kadar çözüm yolları aşağıdaki gibidir.

1-) Sistem Geri Yükleme ile önceki çalışan bir tarihe dönmeyi deneyebilirsin ?

2-) O klasör içindekilerle ilgili bir process ilişkili olduğu için LockHunter programıyla ile klasör-process ilişiğini kesebilirsin.Programı kurup klasörü gösterip UnlockIte bastığında ilişiği keser.Unlocker programıda bu konuda gayet iyi.

İndirmeLinki: http://lockhunter.com/download.htm

3-)

• Folder Properties
  • Security tab
  • Advanced button
  • Owner tab
  • Edit button
  • Agree to UAC elevation
  • Check replace owner recusively
  • Other users and groups button
  • Advanced button
  • Type "NT Service\TrustedInstaller" <-- rare trick
  • Check names button
  • Apply, Apply, OK, close ...

4-) Regedit yedeğini alıp http://dl.dropbox.com/u/44512480/Take%20Ownership.rar içindeki reg dosyasını çalıştırın.Klasörü sağ tıklayınca Take Ownership'e tıklayın.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 12/12/2012 16:22

(@HalilibrahimBATIBEYi)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Uzun zamandan beri denemediğim hiçbir yöntem kalmayan problemimi, Programdan Farklı bir klasörde açtığım temp klasörünün yolunu göstererek problemimi çözüme kavuşturmuş bulunuyorum.. İlginiz için çok teşekkür ederim... 

Gönderildi : 18/12/2012 20:15

Paylaş: