Forum

Ram upgrade'den son...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ram upgrade'den sonra Vista mavi ekran veriyor Xp ise hibernation yapmıyor?

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
655 Görüntüleme
(@sametakgun)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Laptopumda windows server 2008 i virtual pc de çalıştırmak için ram upgradi yaptım takılı olan 512 mb lık ramlerden birini söküp yerine 1 gb ram taktım. toplam ramim 1,5 gb olduktan sonra windows xp pro sorunsuz olarak çalışmaya devam etti.Hdd nin diğer bölümündeki vistayı açmak istedim perpormans artışını görmek için ama vista  tam açılmadan mavi ekran geliyor bilgisayarı baştan başlatıyor.Vistayı güvenli modda açtığımda açılıyor çok önemli bir hata giderildi diyor içeriğine bakıyorum "blue screen " diyor güvenli moddan bilgisayarı yeniden başlat dediğimde yine mavi ekran geliyor fiziksel hafıza gibi bir uyarı var mavi ekranda taktığım ramden sonra değişikliği algılayamadı ondan yapıyor herhalde dedim.Çözümünü forumda araştırdım ama bu konuyla ilgili bir başlık göremedim.Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 09/08/2008 23:30

(@sametakgun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bilgisayar xpde sorunsuz çalışıyor ama hibernate yapmak istediğim zaman yeterli disk alanı yok dedi c de 4 gb yer kalmıştı bende pagefile ı başka bir sürücüye taşıdım. bilgisayar hibernate dışında sorunsuz çalışıyor. pagefile ı taşıyıp 5 gb nin üstünde c de yer olmasına karşın hibernate işlemini yapıp bilgisayarı hazırda bekletmiyor hatta hibernate dediğimde mavi ekran verip bilgisayarı yeniden başlatıyor. baştan kurduğumda bu sorunlar düzelir mi?

Gönderildi : 10/08/2008 00:59

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

Hibernate ettiğinizde ramde bulunan herşeyi diske yazdığından diskinizde yer yoksa sorun çıkması normal. Kaç GB ram'iniz var? Kaç gb c: sürücüsünde boş alan var. Ona göre diskinizi boşaltmanız gerekmektedir.

Gönderildi : 10/08/2008 02:04

(@sametakgun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

1.5 gb ram var xp nin kurulu olduğu c sürücünde  5.89 gb boş yer var.ama hibernate yapmıyor  vistanın kurulu olduğu bölümde 9 gb boş yer var ama vista dediğim gibi hiç açılmadı normal olarak Laptopun bios güncellemesini falanda yaptım ama sorun düzelmedi.microsoftun sitesinden xp deki sorunla ilgili makalelere baktım ama hepsi sp2 için bende hali hazırda sp3 yüklü

Gönderildi : 10/08/2008 03:39

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar, Vista diyorsunuz sp3 diyorsunuz. Vistanın en son SP1'i çıkmıştı linkten indirebilirsiniz. Ram uyumsuzluğu söz konusu olabilir. Ram test programlarını kullanaran denemenizi öneririm.

http://technet.microsoft.com/en-us/windows/bb738089.aspx

Gönderildi : 10/08/2008 16:45

(@sametakgun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hocam bilgisayarda hem xp hemde vista var konunun içinde alt alta yazdım karışıklık olmasın diye.vista hiç açılmadı xp de ise hibernation problemi oldu. hibernationı xp için araştırdım microsoftun sitesinde sp3 yüklü olan windows xp . Sorunu hp.com dan online destek mühendisiyle chatte çözdüm aynı sorunla karşılaşanlar için bios update yaptıktan sonra ramlerin yerini değiştirmek sorunu kendiliğinden çözülüyor.Sorun windowstan kaynaklanmıyormuş.Yinede zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkürler

Gönderildi : 13/08/2008 20:15

Paylaş: