Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

İmaj Sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
441 Görüntüleme
(@HakanYesilbayrak)
Gönderiler: 29
Trusted Member
Konu başlatıcı

windows xp yüklü işletim sistemine başka makineden alınan windows 7 imajını nasıl yükleyebiliriz ben yaptım bootmgr hatası verdi boot mgr içinde bütün çözüm yoolarını denedim olmadı bir fikri olan varmı

Gönderildi : 20/06/2012 13:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba imajı  hangi programla aldınız. Disk yapılarını olduğu gibi dönmelisiniz örneğin windows7 kurulumunda disk bölünmüşse eğer boot için 100 mb bir alan açarak boot işlemini buradan yapar.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/06/2012 14:19

(@HakanYesilbayrak)
Trusted Member
Konu başlatıcı

acronis 11 attım 100mb yer açmadım restore etmeye calıştım sadece peki 100mb yer xp de nasıl acacaz disk yönetimindenmi

Gönderildi : 20/06/2012 15:09

(@www-rizasahan-com)
_

Bence en güzeli disk clone yapın. Yada imaj alınacak olan makinada windows 7 kurar gibi yapın.Diski bölün bu aşamada zaten 100 mb alanı kendi oluşturur kurulum başlamadan bu aşamada bilgisayarı kapatın ve alınan imajı boot partitionu ve c partitionu olmak üzere yükleyin.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/06/2012 18:42

(@HakanYesilbayrak)
Trusted Member
Konu başlatıcı

clon yapıncada bootmrg hatası veriyor ozamanda sistem restoreden bootfix oyapıyorum yin olmuyor  ben altı saat uğraştım her yolu denedim win7 imajını xp yüklemek imkansız bir şey gibi duruyor 70 bilgisayar var hepsiyle uğraşırsam o kadar zaman kaybım cok olur yardımın için teşekkür dostm

Gönderildi : 21/06/2012 00:13

(@www-rizasahan-com)
_

Ben iş yerine 10 adet kiosk aldım bu şekilde imaj bastım sorun kalmadı. Şimdi aynı işlemi yeni alınacak olan 2. 10 kioska yapacağım. Atladığınız nokta olmalı. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/02/14/window-7-i-letim-sistemi-zerinde-imaj-almak.aspx  bunuda inceleyebilrisiniz.

Gönderildi : 21/06/2012 00:33

(@RagipUNAL)
Gönderiler: 171
Estimable Member

Temiz bir kurulum yap, sysprep yapıp işletim sistemini mühürle, akabinde universal backup ve restore yap. Bilgisayar açıldığında yeni alınmış bilgisayarladaki gibi kullanıcı adı ve şfre işlemleri çıkacaktır. Windows 7 de bu işlem kolay fakat windows xp de biraz zahmetli diye biliyorum. sysprep için cd olması gerekiyordu galiba.Birde sysprep yapacağın bilgisayara cp ise i386 dosyasını eklemeye unutma. Birde winrar gibi 3part yazılımları yükleme patlarlar. Çünkü SID lerle kod üretip serial isteyenler olabliyor.

70 tane bilgisayarı sysprep yapmadan kalıpları çakarsan SID'ler çakışır. Sorun olur. Onun yerine  70 tane bilgisayarı pclerde pxe varsa nic'leri destekliyorsa yani WDS ile boot kalıpları at. 63 nolu portun dinlemesinide DHCP'den iptal eip WDS' servisine bırak akabinde pcleri PXE'den boot et. Gerekli kurulacak yazılımlarıda yükleme peşine ekle sessiz kurumlarla. Domainede alacaksan gerekli konfigurasyonları gir. Sonra sırayla herpcyi yapabilirsin.

Allah kolaylık versin 70 pc bir kişi için çok. Ben olsam her pc kurulumundan sonra her bilgisayar için aldıktan sonra yedeklerdim. İleriye dönük kolaylık sağlar.

Gönderildi : 21/06/2012 01:08

Paylaş: