Forum

Console kullanarak...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Console kullanarak Grup policy ayarlamak

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
390 Görüntüleme
(@HarunKurt)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

client bilgisayarlar üzerindeki Local Security Policy \ Local Policy \ Assigment user rights\ change local time.... içerisindeki kullanıcı gruplarını kaldırmak konsol kullanarak yapmaya çalışıyorum. secedit komutunu kullanıyorum fakat olmuyor? AD 'ye üye olmadığı için clientlar bir script ile veya başka bir yol ile denemem gerkiyor... 

şimdiden yardımınız için teşekkür ederim 

Gönderildi : 07/05/2012 11:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Tam olarak amacınızı anlamış değilim, yani domain olmayan bir ortamda sistem saatini kimlerin değiştireceğini set etmeye çalışıyorsunuz değil mi ? Öncelikle buna neden ihtiyacınız var ?

İkinci olarak bunu gpedit.msc yolu ile ara yüzden yapabilirsiniz. Burada yaşadığınız sorun tam olarak nedir ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2012 00:58

(@HarunKurt)
Active Member
Konu başlatıcı

Amacım uzakdaki bilgisayarlarımın üzerlerindeki sistem saatinin değiştirilmesine izin verilmesin istiyorum. değişiklik olması durumunda sıkıntı oluyor. doğru domain yapısı yok. workgroup altın çalışılıyor.

ayrıca gpedit den tek tek bağlanmak istemiyorum sayı baya çok...

secedit ile de  bir türlü yapamadım...

Gönderildi : 10/05/2012 11:30

(@HarunKurt)
Active Member
Konu başlatıcı

uzak Bilgisayarlardaki sistem saati değiştirilebiliyor.. bunun izninin kaldırılmasını istiyorum. domain yapısı olmadığından da AD den global policy yapamıyorum o yuzden local policy ile çözmeye çalışıyorum. group policy ile tek tek bağlanarak yapmam gerek o da baya uzun sürebilir sayı çok çünkü.. secedit le denedim fakat olmadı.

birde local policy de yapılan değişiklik XP SP2 de işe yapamıyor? neden olabilir 

Gönderildi : 10/05/2012 11:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Üzgünüm ama bu durumda bu işi merkezi yapamazsınız. Zaten Domain ortamının en büyük olayı bir kullanıcının yani sizin veya domain admins grubu içerisindeki kullanıcıların domain içerisindeki tüm makinelerde lokal admin olması, bu nedenle oturduğunuz yerden istediğiniz bir komut yardımı ile istediğiniz sonuçları alabiliyorsunuz.

Tavsiyem domain yapısına geçmenizdir, bunu yapmadığınız sürece bu tarz işlemleri tek tek yapmak zorundasınız.

GPO yıllardır kullanılan ve dünya üzerinde milyarlarca insan tarafından kullanılan bir sistem, çalışmıyor demek çok yavan bir tabir olmuş bunu açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/05/2012 13:20

(@HarunKurt)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle ilginize teşekkür ederim,

domain yapısı malesef daha önce yapılmamış,

domaine alma işlemini yapmadan önce sistemde olabilecek sonuçları tespit etmeye çalışıyorum. daha sonrasında ise elbette domaine taşıyacagım.

faka su aşamada, local policy de Win xp sp2 li bir bilgisayar üzerinde sistem saatinin değiştirilme yetkilerinin kaldırıyorum yani hiçbir kullanıcı sistem saatini değiştiremiyor şeklinde ayarlamayı yapıyorum fakat makineyi restart yaptığımda tekrardan o policy eski haline geri dönüyor sanki hiçbir sey yapmamışım gibi...

bilmiyorum anlatabildim mi... 

Gönderildi : 14/05/2012 21:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

3 party bir imaj alma yazılımı filan mı var her yeniden başlattığınızda ayarları sıfırlayan ve bu durum tüm makinelerde mi oluyor yani tüm makinelerde

gpedit.msc ile açıyorsunuz konsolu sonra ayarları değiştiriyorsunuz ve restart sonrası bu ayar yok olur

1  - imajlardan kurulum yapılmışsa muhtemel imajlar bozuktur

2 - virüs vardır

3 - atladığınız veya yanlış yaptığınız veya bizimle paylaşmadığınız bir nokta vardır

Gönderildi : 15/05/2012 20:24

(@HarunKurt)
Active Member
Konu başlatıcı

Malesef imajdan kurulum yapılmış...

anti virüs güncel... virüs olma olasılıgını arastırdım temiz gorunuyor...

restart yapınca eski ayarına donuyor fakat deepfreze gibi bir sey yok...

sp1 yulu bilg. hotfix cıkarmıs ms.. bu gıbı problemler için fakat işe yaramadı.. 🙁

Gönderildi : 16/05/2012 19:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

bu durumda geriye tek imaj kalıyor temiz bir kurulum yapıp denermisiniz bu şekilde net sonuca ulaşabiliriz.

Gönderildi : 16/05/2012 20:14

(@HarunKurt)
Active Member
Konu başlatıcı

client ları domaine alıp group policy den bir seyler yapabilirmiyim ona bakacağım

Gönderildi : 21/05/2012 16:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Domain en doğru çözüm olur.

Gönderildi : 21/05/2012 16:50

Paylaş: