Forum

Format atmayı engel...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Format atmayı engellemek

7 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
3,674 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

MERHABA...

Arkadaşlar çalıştığım firmada insanlar bazen kafasına göre format atıyor ve benim yaptığım bütün ayarlar, diskin üzerine aldığım sistem imajları, proğramlar vs. silinip gidiyor. Bilirsiniz, sonra yeniden formatla, ayarla falan.

Cezai tedbirler de yeterli olmuyor. Ben de bunu yazılımsal olarak çözemez miyiz diye düşündüm.

Bu sorunun önüne geçebilecek, (mesela format atmadan evvel şifre sorabilir) bir yazılım var mı?

Gönderildi : 25/04/2012 02:43

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Bunun birkaç yöntemi var bunlardan biri bios şifrelemek ve boot açılışından CD, USB Disk v.s. kapatıp sadece diski bırakmak ve eğer bu masaüstü bir pc ise kilit ile kapaklarını kilitli tutmak.

Diğer yöntemse ise HDD Sherriff alıp Masaüstü PC takmaktan ibarettir. Nette Cihazla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gönderildi : 25/04/2012 03:37

(@SinanAli)
Gönderiler: 3
New Member

yani ne diyim allah yardımcınız olsun, bu ne biçim ceza tedbirleri ki kullanıcılar hala atıyor formatı?

Gönderildi : 25/04/2012 18:55

(@SerhatCOLAK)
Gönderiler: 106
Estimable Member

Bios a şifre koymak USB engellemek kısmi bir çözüm. Artık fotmat atmak için USB veya DVD olmadan disk üzerinden kurulum gerçekleşiyor.

Parça almak daha makul bir çözüm. Mailiyet ne kadar çıkar ve bu sistemi nerede hangi amaç ile kullanacaksınız.

Domain ortamında kullanıcı format atsa bile domain join olmak için sizden yardım isteyecektir. Durumu şirket yetkililerini bir tutatak tutup iletebilirsiniz.

Gönderildi : 25/04/2012 21:52

(@balanar)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Konu 2012de açılmış ama Bununla ilgili güncel bir çözüm önerisi var mı?

Gönderildi : 15/08/2023 20:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bu konuda çözümler pek değişmez çünkü doğru şekilde kısıtlanmış bir bilgisayarda User format atamaz. 2 meşhur uygulama ismi link içerisinde var.

https://www.howtogeek.com/166205/how-to-easily-reset-a-computer-back-to-a-clean-state-each-time-it-boots/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/08/2023 21:45

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

🙂 Orası nasıl bir gayri ciddi yerdir ki adam kafasına göre format atıyor? Öncelikle kullanıcılar bilgisayarı keyfine göre kullanamamalı zimmetlenmeli ve kendilerine bilgisayarı kural dışı kullanımda uygulanacak yaptırımlar belirtilmeli.

Sonrasında IT departmanı kullanıcının elini kolunu bağlamalı. Bios boot ayarında işletim sistemi hariç diğerlerini kapatmalı, disk için encryption uygulamalı, kullanıcının işletim sisteminde yetkisi admin olmamalı.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/08/2023 08:10

Paylaş: