Forum

Remote Desktop ile ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Remote Desktop ile print göndermek hakkında yardım.

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
601 Görüntüleme
(@ozgurozocak)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Firmamızda 2 lokasyon remote desktop bağlanarak istedikleri programı çalıştırıyorlar ve remote bağladıkları bilgisayardaki bir çıktıyı kendi bulundukları yerdeki printerden almak istiyorlar. remote baglanırken çıkan pencerede printer kullanım kısmı işaretli. remote bağlanılan bilgisayara kullanılacak printerın driverını yüklemeye gerek varmı acaba yada başka bir ayar yapmaya gerek varmıdır.? Saygılar..

Gönderildi : 25/07/2008 15:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam  start > run > mstsc >  Options > local resourcs  > printers  seçilimi kontrol edin

ek olarak  bağlandığınız cihaza sizdeki print driverı kurun

Gönderildi : 25/07/2008 15:59

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

(@ozgurozocak)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sadece driverı kurmak yeterli olurmu? Başka bir işlem yapmaya gerek yokmudur port yönlendirme falan gibi .??

Gönderildi : 25/07/2008 16:05

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Özgür Bey sorduğunuz sorunun cevabını eminimki arama yapsanız bulacaksınız ayrıca size yardımcı olabilecek linkleri veriyorum onları dahi incelemiyorsunuz.

Peki oazaman sisteminden biraz daha bahseder misiniz? Mesela çıktı alacak olan PC lerde yazıcılar USB mi LPTüzerinden mi bağlı? Çıktı alınacak yazıcıların marka ve modeli nedir?

Gönderildi : 25/07/2008 16:10

(@ozgurozocak)
Trusted Member
Konu başlatıcı

verdiğiniz linkleri inceliyorum Sinan Bey , sadece biraz hızlı çözmek adına tekrar sordum.. Network Printer kullanılacak markası Hp .

Gönderildi : 25/07/2008 16:15

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Özgür Bey;

Şayet network printer ise bire bir aynı driver ı TS olan pc ye kurmanız gerekecek. 

Gönderildi : 25/07/2008 17:39

(@ozgurozocak)
Trusted Member
Konu başlatıcı

TS olan pc'ye driverı kurdum fakat hala print alamıyorum. TS'de printer tanımlaması yapmama gerek varmıdır. Kullandıgım printer network printer.

Gönderildi : 25/07/2008 19:36

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

TS olan pc'ye driverı kurdum fakat hala print alamıyorum. TS'de printer tanımlaması yapmama gerek varmıdır. Kullandıgım printer network printer.

şunu yapabilirmisiniz  ??

uzak olarak bağlandığınız pc ye driverı  kurdunuz  yazıcı  printer and faxes kısmında gelmiştir muhtemelen

yazıcı ozelliklerine gelerek > ports  ( bağlantı noktaları  ) add  > standart  tcp ip  >  buraya ip olarak sizde kurulu olan çıktı almak istediğiniz yazıcının ip sini girerek denermisiniz ?

Gönderildi : 25/07/2008 19:47

(@ozgurozocak)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Uzak bilgisayara driverı kurduğum zaman yazıcı ve faxlar kısmında printerı göremiyorum , kullandığım printer Hp Lasejet 1320n , zaten printer driverını kurmaya çalıştıgımda printer o bilgisayarda takılı olmadıgınıdan dolayı kurulum tamamlanmıyor. Yazıcı ekle diyip ltp1 portundan ekliyorum printeri. ip olarak eklemeye çalıştıgımda görmüyor çünkü server olan bilgisayar 10.x.x.x , printer 192.x.x.x .

Gönderildi : 25/07/2008 19:52

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

1. Her nekadar network yazıcısı olsada şunu denemenizi öneririm. TS üzerine full paket driver'ı değil PCL5 PCL6 gibi küçük paketleri, denetim masası> donanım ekle seçeneği ile kurun. disketi var seçeneği ile PCL sürücüyü gösterin ve bağlantı noktası olarak DOT4 seçin.

Client üzerinde bağlantı noktalarını yönlendirin.

http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-server/uzak-masaustu-veya-terminal-hizmetleri-oturumunda-local-printer-uzerinden-cikti-almak/

2. Başka bir yöntem olarak buraya bakabilirsiniz. 

3. Kesin çözüm için Thinprint uygulamasını kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 26/07/2008 01:35

(@ozgurozocak)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevap için tşkler Serhat Bey;

Bağlantı noktası seçerken DOT4 görünmüyor , biraz araştırdım ama sonuç alamadım . Sanırım sorun bağlantı noktasından kaynaklanıyor.

Gönderildi : 26/07/2008 12:32

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Şöyle bir çözüm üretebilirsiniz.

Network printer'ın olduğu networke fiziksel bağlantı var ise, ethernet kartını ikinci bir ip vererek o networke ulaştırın. Yada server üzerine bir NIC daha takın ve 192.x.x.x networküne erişimi olsun. Veya arada bir router var ise, route tanımlayabilirsiniz. Yani amacımız 10.x.x.x networkündeki server'ı, 192.x.x.x networkü ile konuşturmak.

Daha sonra Network Yazıcıyı, direk TS üzerine kurun ve kullanıcılar çıktı alsın..

Kesin ve zahmetsiz çözüm ise thinprint uygulamasıdır. Tabi lisanslı bir üründür ve maliyeti vardır.

Gönderildi : 26/07/2008 13:41

Paylaş: