Forum

thin client a gecme...

Bildirimler
Hepsini Temizle

thin client a gecmeliyiz sizce

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,063 Görüntüleme
(@Hakan_DEMIR)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba ;

70 pc lik bir firmada pclerin cogu eski

biz bu pcleri yenilemek yerine atıl durumdaki pcler ile yapılan thinclient yöntemi varmış. Dün bu forumda okudum makalesini.

Sormak istedigim. bilgisayarlar office programları kullanıyor.explorer kullanıyor. barkod sistemi sistemi kullanıyor. logo tiger kullanıyorlar.

ve grafik departmanında kullanılan grafik programları var.grafik departmanındakileri thinclienta almıcaz. zaten stabil calışmazda.

şimdi thin client a gecirdigimiz kullanıcılar icin office prog, logo tiger programları ,internet ve file server erişimi yapacaklar.thin client icin uygun mudur. stabil calışabilir mi? görüştügümüz bir firma yapımıza thin clientın uygun olmadıgını söyledi. 

server yapımız 3 adet fiziksel sunucu ve üzerine kurulmuş 5 adet sanal sunucularımız var.

Gönderildi : 10/03/2012 15:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Thin Client aslında sağlam bir RDP Server mimarisi ister.

Eğer güçlü bir sunucunuz var ise bu istekler sorunsuzca RDS servisi tarafından çalıştırılabilir.

Ancak bunlardan biri ki internet özellikle flash' lı sitelerde sizi yoracaktır ki zaten bunu istemci bilgisayarlarından kullanabilirler. Yani internet dışında diğer servisler rahatlıkla çalışır ancak RDS mimarisini çok iyi kurmanız ve iyi donanımlara sahip olmanız gerekmektedir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/03/2012 19:14

(@TarikZurnacioglu)
Gönderiler: 9
Active Member

Thin Client degilde en son dojop diye bir firmanın  bu tarz bir ürünün kullandım  Thin Client tarzı aslında mantık tamamen aynı ama 

Thin Clientten  biraz daha iyi bir görüntü ve çalışma şekilleri var  ama Hakan hocanın dediği gibi iyi bir server ve kurulum gerekiyor sorunsuz 70 makineni çalıştırırsın ancak sanallaştırıp sunucu sayını biraz artırman gerekir sunucuya bağlaya bildiğin cihaz sayısında kısıtlamalar var kendi yazdıkları bir programla dağıtımı sağlıyorlar  grafik performansı gerektiren yerlerde ben pc kullanmanın daha avatajlı olacağını düşünüyorum daha önce ıbm ve hp Thin Clientlerle denemeler yaptım grafik performansi isteyen yerlerde ki bunlar grafik programları degil dicom formatında görüntüleme yapan yerlerdi tatmin edici bir performans vermedi ancak tüm bunları yapabilmen için network ağının da çok sağlıklı çalışması gerekiyor  

Gönderildi : 10/03/2012 19:35

(@Hakan_DEMIR)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba hakan hocam bu forumdaki tüm yorumlar makale yayınlayanlar webcast yayınlayanlar cok degerli insanlar. sorularımıza itina ile ve en kısa zamanda cevap veriyorsunuz. öncelikle bunu belirtmek istedim.

yorumlarınız  için teşekkür ederim.

Thinclient için daha dogrusu 70 kullanıcıdan en az 40 kullanıcı icin thin client düşünüyorum. ama dediginiz gibi saglam bir donanım gerekiyor. sonucta kullanılar sadece excel calıştırmıcak. logo var pdf görüntüleyici var bunun gibi bir çok uygulama. Yani bir ofis elemanın kullanması gereken programlar.

Peki sizce maaliyet acısından değer mi thinclient. bir tane 40 kullanıcı icin yeni bir saglam server alsak. network alt yapısı da gigabiti degil de mb desek. atıl durumdaki makinaları thinclienta cevirsek.

server icin 8 000 tl bunun icin bir de yedekleme ünitesi alsak bir de ona para ayırsak.

lisans bedelleri var 40 * 75$ = 3000 $ = 4800 tl civarı

toplam 12800 tl yapıyor yanlış işlme yapmadıysam.

bu arada network alt yapısının cat 5 kablo olmasının thinclinet icin ne kadar bir etki yapar. yani server iyi olsa cat 5 kablolama yapısı olsa yüzde 100 performans oldugunu varsayarsak yüzde kaç performansı düşürür.

diyelim office programını thinclient icin ts üzerine kurduk. her bir kullanıcı icin office kullanım lisans parası varmı ? cok mu soru sordum :D:D:D

Gönderildi : 11/03/2012 00:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hakan bey bu şekilde hesap yapmak çok doğru olmaz, sizin bilgi sistemleri çalışanı olarak en doğru çözümü bulmanız daha doğru.

Özetle şunu düşünmeli

Sizin ihtiyacınız nedir ? Eğer 40 tane yeni makine almak istemiyorum bunu yerine sağlam bir sunucu ve insanlar buradan çalışsın ise Terminal doğru bir çözüm ama anladığım kadarı ile tecrübeniz yok, bu da tabiki bir takım sorunları beraberinde getirir. Ama bunuda komple sistemi geçirmek yerine bir sanal veya fiziksele RDS kurup bir kaç client ile test edebilirsiniz.

El terminali, pdf okuyucu, printer, tarayıcı vb hepsini test edip ondan sonra geçiş yapabilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/03/2012 00:28

(@Hakan_DEMIR)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam ilgi ve alakanız icin teşekkür ederim. Ben dediginiz gibi bir tane sanal rds kurup bir kaç pc ile deneme yapım. bakalım ne gibi sıkıntılar yaşayacagım.

İyi akşamlar hocam

Gönderildi : 11/03/2012 00:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

iyi akşamlar.

Gönderildi : 11/03/2012 03:02

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Önce kullandığınız ticari program için destek aldığınız firmayı arayın ve kurmak istediğiniz yapıyı anlatın onlardan onay alın. Size ek bir maliyet çıkaracakmı bunu araştırın. Versiyon güncellemesi, yeni lisans maliyeti çıkabilir, planladığınız sunucuya ekstra donanım isteyebilirler, bunlarda maliyetiniz etkileyecektir.

İkinci bir konuda terminal server ınız çöktüğünde veya bir problem çıktığında ne kadar devre dışı bırakabileceğinizi, ne kadar sürede ayağa kaldırabileceğinizi hesaplayın. 2-3 bilgisayarın çalışmaması sorun olmayabilir ama 40 thin client ın çalıştığı bir terminal server ın çalışmaması büyük sorun çıkarabilir. Bunun için 2.nci bir terminal server kurmanız gerekebilir.

Gönderildi : 11/03/2012 03:55

(@OguzhanTUNC)
Gönderiler: 390
Honorable Member

Önce kullandığınız ticari program için destek aldığınız firmayı arayın ve kurmak istediğiniz yapıyı anlatın onlardan onay alın. Size ek bir maliyet çıkaracakmı bunu araştırın. Versiyon güncellemesi, yeni lisans maliyeti çıkabilir, planladığınız sunucuya ekstra donanım isteyebilirler, bunlarda maliyetiniz etkileyecektir.

İkinci bir konuda terminal server ınız çöktüğünde veya bir problem çıktığında ne kadar devre dışı bırakabileceğinizi, ne kadar sürede ayağa kaldırabileceğinizi hesaplayın. 2-3 bilgisayarın çalışmaması sorun olmayabilir ama 40 thin client ın çalıştığı bir terminal server ın çalışmaması büyük sorun çıkarabilir. Bunun için 2.nci bir terminal server kurmanız gerekebilir.

uğur hocama katılıyorum en azında 2 tane ts olması lazım ayrıca asıl ts nin de yedekleme işleminin yapılmasıı gerekir.. çünkü bu tür sorunların bazen geri dönüşü olmayabiliyor.. Her zaman Yedeğimiz olması gerekli IT camiasında bunu öğrendim 🙂  

Gönderildi : 02/04/2012 00:07

(@GokhanAVCI)
Gönderiler: 3
Active Member

Selamlar,

Ben Yako Teknoloji Satış Departmanın dayım  2 Tür Client her ikisi de Zero Terminal aslında yani içinde hardisk,işlemci ve ram gibi parçalar yok ve küçük bir ADSL modem boyutunda ve isterseniz monitör arkasına monte edilebilecek aparatı var birinci cihazın çalışma mantığı Bir ana makine yada sunucuya herhangi bir yazılıma gerek duymadan Direk Microsoft Uzak Masa Üstü ile RDP üzerinden çalışan cihaz ki bu cihaz zaten seninde bahsettiğin üzere office explorer barkod ve muhasebe programların da rahatlıkla kullanabileceğin bir cihaz , 2 nci olarak grafik yazılım programlarında her tür program da sorunsuzca çalışacak bir ürünümüz var ve cihazda 4 adet USB girişi var ve ekran çıkışı DVI-D ve bu da Oracle  Virtual Box ile sunucu yada ana makine altında oluşturulacak VDİ uzantılı sanal işletim sistemine bağlanarak çalışıyor ve bu cihaz flash disk,harici disk,Akıllı tahta, elektronik imza, barkod,barkod yazıcı,tarayıcı, barkod yazıcı hatta dokunmatik ekranlarda  tüm cihazları da sorunsuzca çalıştırmaktadır..her türlü soru ve kafanıza takılan sorular için [email protected] adresimden irtibata geçebilirsiniz... 

Gönderildi : 28/12/2012 20:10

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Selamlar,

Ben Yako Teknoloji Satış Departmanın dayım  2 Tür Client her ikisi de Zero Terminal aslında yani içinde hardisk,işlemci ve ram gibi parçalar yok ve küçük bir ADSL modem boyutunda ve isterseniz monitör arkasına monte edilebilecek aparatı var birinci cihazın çalışma mantığı Bir ana makine yada sunucuya herhangi bir yazılıma gerek duymadan Direk Microsoft Uzak Masa Üstü ile RDP üzerinden çalışan cihaz ki bu cihaz zaten seninde bahsettiğin üzere office explorer barkod ve muhasebe programların da rahatlıkla kullanabileceğin bir cihaz , 2 nci olarak grafik yazılım programlarında her tür program da sorunsuzca çalışacak bir ürünümüz var ve cihazda 4 adet USB girişi var ve ekran çıkışı DVI-D ve bu da Oracle  Virtual Box ile sunucu yada ana makine altında oluşturulacak VDİ uzantılı sanal işletim sistemine bağlanarak çalışıyor ve bu cihaz flash disk,harici disk,Akıllı tahta, elektronik imza, barkod,barkod yazıcı,tarayıcı, barkod yazıcı hatta dokunmatik ekranlarda  tüm cihazları da sorunsuzca çalıştırmaktadır..her türlü soru ve kafanıza takılan sorular için [email protected] adresimden irtibata geçebilirsiniz... 

Gökhan Bey umarım üye olma amacınız firma reklamı değildir. Çünkü konu Mart ayında açılmış ve 9 ay içinde de büyük ihtimalle ihtiyaç duydukları ürünleri almışlardır.   

Gönderildi : 28/12/2012 20:20

(@GokhanAVCI)
Gönderiler: 3
Active Member

yok hayır konunun tarihini kontrol etmedim sadece bilgi amaçlı paylaştım amacım reklam değil öyle anlaşıldı isem özür dilerim mesajımı silebilirim yada silebilirsiniz...

Gönderildi : 28/12/2012 20:24

Paylaş: