Forum

Windows 7 Ultimate ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 Ultimate 64-Bit (8Gb RAM 4Gb olarak görünmekte...)

11 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
12.2 K Görüntüleme
(@CemYilmaz)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Hemen konuya girmek istiyorum. OS olarak konu başlığındanda anlaşıldığı gibi Windows 7 Ultimate (64-bit) kullanmaktayım.

Fakat, RAM ile ilgili problemim var. Anakart modelim ASUS marka Maximus Formuladır (Intel Core 2 Dou E6750 2.66GHz). Üzerindeki RAMler kit durumda olmasına ve 64-bit OS kullanmama rağmen hem BIOS hemde OS, üzerindeki RAMleri yarı yarıya görüyor. BIOS'u update etmeme rağmen sonuç değişmedi.

Ayrıca RAM leri anakartın üzerinde olan 4 adet slota tek tek ve hepsini ayrı ayrı takıp denememe rağmen durum mevcudiyetini çok ilginçtir hala koruyor. 32-bit OS kullanmış olsam böyle bir manzarayı anlayacağım, fakat 64-bit OS de böyle bir durum söz konusu olmamalı.

Konuyla ilgili yardımcı olmanızı rica ediyorum siz değerli çözümpark üyelerinden ve hocalarımdan...

Saygılar.

Gönderildi : 05/02/2011 04:55

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

anakart desteği yoktur yada single layer mı diyorlar double layer mı diyorlar o durum mevcut olabilir.

bende de bir pc var ve üzerinde 8 gb ram var hepsini görüyor. windows 7 ultimate. herhangi bir bios update de yapmadım.

kolay gelsin

Gönderildi : 05/02/2011 11:27

(@MuammerKOSEOGLU)
Gönderiler: 196
Reputable Member

Ram slotlarının hemen yanında Ramları yerleştirme düzenini gösteren yazılar vardır. Buna göre denediniz mi acaba ?

Gönderildi : 07/02/2011 15:12

(@Anonim)
Gönderiler: 0

msconfig komutu ile önyükleme sekmesi altından gelişmiş seceneğine tıklayınız.Bellek üst sınırını  8192 olarak ayarlayıp,daha sonra görev yöneticisi > performans kısmanında fiziksel belklek toplamına bakınız yazdığınız değerin orda görünmesi gerikir.Böyle bir ayarlama gerçekleşmiyor ise:İki parça bellek takıyoriseniz şu yuvalara,tek parça takıyorsanız bu yuvaya gibi bir ön koşul şartı olabilir.Buna uymamak gerçekten de sistemin çalışmamasına ya da 6 GB taktığınız belleğinizin 4 GB görünmesine neden olabiliyor.Bu yüzden anakartın kitapçığına mutlaka bir gözatmanız sizin,sisteminzin güvenligi ve performansı açısından önem arzder.Bu konuda kararsız iseniz belleklerinizi doğru çalıştırmak için  anakartınızın bellek desteği sayfasına gidiniz.Kolay gelsin.

Gönderildi : 07/02/2011 17:44

(@CemYilmaz)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Önerileriniz için tşkler, fakat değişen hiçbirşey olmadı. Bu konuda ne yapmam lazım hiç bilmiyorum

Gönderildi : 10/02/2011 01:20

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba anakart desteği ne kadar?Ben dün 4 gb ram aldım anakartım 16 gb destekliyor.Elimde 4 gb vardı aldığım 4 gb ram ile 8 gb oldu 64 bit win7 kullanıyorum windows ve biosta sorun olmadan rami gördü.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/02/2011 01:29

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Kullandığınız  ramler 2 adet  kit ram  galiba  yani 4*2 gb mevcut  kitlerden  birisi  arızalı  olabilirmi acaba  once  1.  kit i  takarak  pc  yı  acın  4 gb  gorup  boot  ettıkten  sonra  diğer  kit i  denermisiniz ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/02/2011 16:26

(@sametersoy)
Gönderiler: 1
New Member

Hocam Ayını sıkıntı bendede var win8 pro kullanıyorum 2*2GB ram vardı üstüne aynı marka aynı hız aynı çalışma saattlerinde 4*2 daha ekledim işletim sisteminde12 GB Ram( kullanıla bilir miktar 9,92)

Denemeler,

Bios Ram mapping açık,

msconfig ayarı denendi,

aynı dvd ile arkadaşın 16 gb bilgisayar sorunsuz çalışıyor,

rem yuvaları değiştirip denendi,

Bios Update Yapıldı,

İşletim sistemini yeniden kurunca sorun düzelecek gibi geliryor ancak onuda gözüm kesmiyor.

Çüzümü bulan yada tecrübesi olan arkadaşlardan yardım beklioruz. 

Gönderildi : 12/04/2013 00:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bios üzerinde gözüken miktar nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/04/2013 14:27

(@CemErkanKaradaL)
Gönderiler: 39
Trusted Member

Eğer ki arkadaşların yazdıklarını denediyseniz ve hâlâ konu çözüme ulaşmadıysa sorun RAM'in ve anakartın uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır. 4x2 Ram'iniz var ve Ram double ise ve anakartınız single destekliyorsa maalesef yapılabilecek bir şey yok demektir. Anakartınızın DIMM slotları ile ilgili araştırma yapmanız gerekiyor.

Gönderildi : 05/05/2013 23:45

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Hocam bir eferde adresleneblecek satır saysı farklı, toplamda adreslenebilecek adres miktarı farklı şeydir İşin özü board altmışdört bit olduğu için 8 GB bellek adresleyebilecek diye bir şey yok ki sizin durumda da olay budur.

Gönderildi : 06/05/2013 19:01

Paylaş: