Forum

Client Oturumu Hakk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Client Oturumu Hakkında

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@DoganKIRDEMiR)
Gönderiler: 315
Reputable Member
Konu başlatıcı

Meraba...

Clint bilgisayarlarımızın işletim sistemleri win7pro.  Ve içinde 1 adet  wmware de xp pro olmak üzere iki işletim sistemi var.

1. Olarak diyelim bir user aynı anda 2 yerdede kendi adı ve şifresi ile oturum açsa bir sorun olurmu.

2. Olarak ise oturum diğer başka bir yerde açıldığında otomatik olarak kapanmasını GPO üzerinden mi yoksa AD üzerinden mi ayarlıcam. Ve hangi ayar ile bu işlemi yapabilecem.

Teşşekürler.

Gönderildi : 23/12/2010 15:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba

1-Olmaz
2-Bunun için bir ayar daha önce görmedim fakat başka bilgisayarlarda login olmayı engelleme ,login saati belirleme gibi şansınız var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/12/2010 15:50

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Meraba...

Clint bilgisayarlarımızın işletim sistemleri win7pro.  Ve içinde 1 adet  wmware de xp pro olmak üzere iki işletim sistemi var.

1. Olarak diyelim bir user aynı anda 2 yerdede kendi adı ve şifresi ile oturum açsa bir sorun olurmu. Sorundan kastınız nedir? Yapılmak istenen tam olarak nedir?

2. Olarak ise oturum diğer başka bir yerde açıldığında otomatik olarak kapanmasını GPO üzerinden mi yoksa AD üzerinden mi ayarlıcam. Ve hangi ayar ile bu işlemi yapabilecem. Oturumun başkabir PC de açılmamasını mı istiyorsunuz? Oturum diğer başka bir yerde açıldığında otomatik olarak kapanmasından kastınız nedir?

Teşşekürler.

Gönderildi : 23/12/2010 16:05

(@DoganKIRDEMiR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rıza bey bilgi için teşşekkür ederim.

ilk sorduğum soruda bir sorun çıkmadığı sürece 2. sıne gerek kalmıyor.

Gönderildi : 23/12/2010 16:07

(@DoganKIRDEMiR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Meraba...

1. Olarak diyelim bir user aynı anda 2 yerdede kendi adı ve şifresi ile oturum açsa bir sorun olurmu. Sorundan kastınız nedir? Yapılmak istenen tam olarak nedir?

2. Olarak ise oturum diğer başka bir yerde açıldığında otomatik olarak kapanmasını GPO üzerinden mi yoksa AD üzerinden mi ayarlıcam. Ve hangi ayar ile bu işlemi yapabilecem. Oturumun başkabir PC de açılmamasını mı istiyorsunuz? Oturum diğer başka bir yerde açıldığında otomatik olarak kapanmasından kastınız nedir?

Teşşekürler.

1. sorudaki kastım 2 taraftada dosyalar olacaktır. Ve aynı anda açılmasında bir çakışma herhangi bir sorun olurmu . 

2. soru ise eğer aynı anda açtığımda sorun oluyorsa bunun farkedilmesi için başka bir yerde açıldığında diğer oturumun kapanmasıydı.

Gönderildi : 23/12/2010 16:11

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Meraba...

Teşşekürler.

1. sorudaki kastım 2 taraftada dosyalar olacaktır. Ve aynı anda açılmasında bir çakışma herhangi bir sorun olurmu . Dosyalardan kastınız xls yada doc gibi uzantılara sahip office dökümanları mı?

2. soru ise eğer aynı anda açtığımda sorun oluyorsa bunun farkedilmesi için başka bir yerde açıldığında diğer oturumun kapanmasıydı.

Gönderildi : 23/12/2010 16:16

(@DoganKIRDEMiR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet satış bölümündeki arkadaşlar excel üzerinde çalışmaktadır. 2. sistemde excel dosyaları bulunmakta.

Gönderildi : 23/12/2010 16:18

(@DoganKIRDEMiR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ayrıca kim nerde oturum açarsa açsın dosyaları otomatık olarak erişe bilmesi için ne yapılmalı.

Dosyaları server üzerinde mi tutmalıyım. Ve nasıl bir yol izleyerek yapabılırım.

Gönderildi : 23/12/2010 16:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Bİr account ile aynı anda farklı makinalarda login olunabilir fakat aynı dosya üzerinde çalışma konusunda çalışılacak olan dosyanın bu özelliği var ise sorun olmaz.Mesela şöyle düşünelim 4 serverim var hepsi farklı isimlerle domaine join ama adminle login oluyorum.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/12/2010 16:39

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Evet satış bölümündeki arkadaşlar excel üzerinde çalışmaktadır. 2. sistemde excel dosyaları bulunmakta.

Bu durumda şu sıkıntı çıkacaktır. Döküman bir kullanıcı tarafından
açılmış ise diğeri açmaya çalıştığında salt okunur olarak açılacaktır.
Ayrıca biri işlem yaparken diğerlerinin bunu bire bir görme imkanı yok.
Ancak döküman kaydedildikten sonra başka bir kullanıcı açarsa ozamana
kadar yapılmış tüm kayıtları görür.

Paylaşım açık bir excel dosyasında
aynı anda birden fazla kişinin kayıt yapabilmesi için bu çalışma
kitabını paylaştırmanız gerekir. Bu durumdada şöyle bir sıkıntı
çıkacaktır önünüze; siz dosyayı açtığınızda B12 hücresi boş ve siz
buraya sorunsuz veri girebilirsiniz. Ancak kaydetme aşamasında sizden
önce bir arkadaşınız bu hücreye veri girişi yapıp kaydetmişse siz bu
hücreye kayıt yapamayacaksınız. Excellde herhangi bir veritabanındaki
kayıt ekleme protokolu gibi serbest ve kendini yönetebilir bir protokol
olmadığından kayıt edilecek hücreyi sizin belirlemeniz gerekecektir
(B13-B14-B15 gibi). 

Bu yöntem ufak tefek işler için işe yaraya bilir
ama daha profesyonelce işlerde veri kayıpları yaşanacaktır ve bu
kayıpların telafisi oldukça zahmetli olabilir.

Gönderildi : 23/12/2010 16:42

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Ayrıca kim nerde oturum açarsa açsın dosyaları otomatık olarak erişe bilmesi için ne yapılmalı.

Dosyaları server üzerinde mi tutmalıyım. Ve nasıl bir yol izleyerek yapabılırım.

Bence dosyaları server üzerinde tutmanız gerekir.

Diyelimki dosyalarınız A isimli PC de ve bu PC yi Ali kullanıyor. Ali işi bittiğinde PC sini kapatıp çıktı. Ahmetin işi uzadığından mesai yapması gerekti. Ahmet işlerini bitirip gerekli bilgileri girmek için dosyaya ulaşmaya çalıştığında Ali PC sini kapatıp çıktığından dolayı dosyaya ulaşamayacak ve kayıt işlemi yarına kalacak. Bunun yerine dosyalar server da olsaydı, server kapatılmayacağından Ahmet veri girişini yapabilecek ve işini yarına bırakmayacaktı.

Gönderildi : 23/12/2010 16:46

(@DoganKIRDEMiR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Anladım. O zaman oturum açmada sorun yok. Ve herkez kendi excel dosyasını kullandığındada bir sorun olmayacaktır.

Yardımlarınız için tekrardan teşekkürler.

Gönderildi : 23/12/2010 16:48

Paylaş: