Forum

Bilgisayarın gü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgisayarın günlerce açık olmasının bir zararı varmı?

23 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
2,914 Görüntüleme
(@SelcukUNAL)
Gönderiler: 319
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar aklına takılan bir şey var,

1 pc var. Devamlı açık unutuluyor. Yere lağ bağlantısına baktığımda 5 gündür açık olduğunu görüyorum. Bilinç altımdan bir ses "makineyi bir resetle de kendine gelsin hızlansın" diyor. Bende resetliyorum. Aslında resetmeleden önceki hızı ile resetledikten sonraki hızı çok farketmiyor (sanırım).

1- Bilinç altıma makinenin arada bir resetlenmesi gerektiğini sokan geçmişye yaşadığım yada duyduğum şey nedir [:|] ?

2- Gerçekten de, birkaç gün açık kalan client bir bilgisayarı aradabir resetlemek lazımıdır?

Bu çok gerekli gibi görülmeyen sorun için kusura bakmayın. Ama aklına takılmıştı. Sizlerle paylaşıp fikrinizi alayım dedim. [:D]

Gönderildi : 26/10/2010 13:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

1-Resetleyince hızlanma ile ilgili bir orantı yok.Öyle olsa overclock yapanlar reset atarlar sürekli:))

1-Sanırım bilişim işi ile uğraşanların biraz kırık olmasından gelen bir yapı bu sadece size özgü değil:))

2-Reset gerektiren bir durum yok ise örneğin sistem güncelleme felan resetlemeye gerek yok sanırım:))Neticede artık gereken ısı,ideal çalışma şartlarını sağladıktan sonra sorunsuz çalışıyor makineler.İşletim sistemi zaten güç yönetimi ayarları ile uzun süre çalışmayınca default ayarlarda yapması gerekeni yapıyor.Bizim için her ayrıntıyı düşünüyorlar sağolsunlar.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/10/2010 13:18

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekür ederim Rıza kardeş. Bu arada bloğunu inceliyorum şuan 🙂

Gönderildi : 26/10/2010 13:26

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Reset atmanın ya da PCyi kapatmanın "bir etkisi yok" gibi bir cümle kuramayız. Çünkü en basitinden RAM'leri düşünün.

Sonra birde Server'ları düşünün. Neden server alıyoruz? Çeşitli nedenleri var elbet. Ama bu ürünler endüstriyel olduklarından 7/24 * 365 görev yapabilecek şekilde dizayn edilip malzemeleri toplanıyor. Yoksa o zaman Server da almaya gerek olmaz değil mi?

Bu 2 konu üzerinde biraz daha kendinizi yiyin bakalım. =))

Gönderildi : 26/10/2010 14:29

(@CanYerli)
Gönderiler: 143
Estimable Member

Sunucular 7/24 sürekli açık kalacak şekilde üretilmiş , Pc ler ise donanımsal olarak birkaç gün içinde yeniden kapatılıp açılacak gibi üretilmişlerdir.RAM ve işlemcinin farklılığı buna en güzel örnektir.Nitekim işletim sistemleride öyledir PC ye kurulu Server 2003 kapatmadan daha uzun süreli kalırken XP işletim sistemi 3-5 gün resetlemeden kaldıktan sonra yavaş yavaş cortladığını göreceksiniz :)) XP de güncelleme sıklığından olabilir.

Gönderildi : 26/10/2010 15:23

(@www-rizasahan-com)
_

Bu sanırım birazda donanımla ilgili:))İş yerimde 2 tane otomasyon,2tane kamera ve 5 tane client iş yeri 24 saat çalıştığı için sürekli açık kalmak zorunda.Bunların işletim sistemleri xp pro.Neredeyse hiç kanpanmıyorlar diyebilirim.Bu güne kadar bir sorun yapmadan çalıştı İnş bundan sonrada devam eder.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/10/2010 15:28

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bende de açık kalması gereken pclerde zamanlanmış görev yapıp hiç olmazsa gece 03:00 gibi reset atmalarını sağlayacağım.

Bu arada zamanlanmış görevde shutdown -s gibi bir komut ile sistemi kapatabiliyoruz ya. Kapanmış bir pc'yi belirlediğimiz bir saate açabiliyormuyuz acaba.

Gönderildi : 26/10/2010 17:38

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Güzel bir soru. Normal şartlarda Wake on Lan özelliğinden bahsedebiliriz. Ama bu uzaktan işe yarayacak bir yöntem. Bilgisayar boştayken nasıl tetkiklenebilir bakmak lazım.. Neticede LAN ile ya da modem ile tetikleniyor ve Start veriyor. Bilen birisi çıkarsa bende merak ettim. Saygılarımla.

Gönderildi : 26/10/2010 17:55

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

wake on lan 'ı kullanıyorum zaten Erdem kardeşim ancak ben bir tetikleme göndermeden açılamaz mı acaba ya. çünkü wake on lan yapacak programında o saatte açık olması ve programlanması lazım. 🙁

Bu arada ben konuşurken de samimiyetimden "kardeş, kardeşim" kelimesini çok kullanırım. Yaş büyüklüğü yada küçüklüğünde değil. Yanlış anlaşılması lütfen.

Gönderildi : 26/10/2010 18:18

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

wake on lan 'ı kullanıyorum zaten Erdem kardeşim ancak ben bir tetikleme göndermeden açılamaz mı acaba ya. çünkü wake on lan yapacak programında o saatte açık olması ve programlanması lazım. 🙁

Bu arada ben konuşurken de samimiyetimden "kardeş, kardeşim" kelimesini çok kullanırım. Yaş büyüklüğü yada küçüklüğünde değil. Yanlış anlaşılması lütfen.

Estağfurullah olur mu öyle şey. Bilakis sevinirim böyle bir hitapta.

Wake on Lan'da da evet öyle bir gereksiniminiz olacak. Başka türlü nasıl tetiklenebilir. Düşünmek lazım. 

Gönderildi : 26/10/2010 19:31

(@SedatKahraman)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Merhabalar, 

Şöyle birşey var,,,

at 22:00 shutdown -r  (Saat 22de bilgisayarı yeniden başlat, zamanlanmış görevlere ekliyor. )

at 18:00 /every:M,T,W,Th,F shutdown -r (Haftanın 5 günü .... ) 

Diğer parametleri de ekleyebilirsiniz..

No args Display this message (same as -?)
-i Display GUI interface, must be the first option
-l Log off (cannot be used with -m option)
-s Shutdown the computer
-r Shutdown and restart the computer
-a Abort a system shutdown
-m \\computername Remote computer to shutdown/restart/abort
-t xx Set timeout for shutdown to xx seconds
-c "comment" Shutdown comment (maximum of 127 characters)
-f Forces running applications to close without warning
-d [ u] [p]:xx:yy The reason code for the shutdown
u is the user code
p is a planned shutdown code
xx is the major reason code (positive integer less than 256)
yy is the minor reason code (positive integer less than 65536)

Gönderildi : 27/10/2010 12:45

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim sağolasın.

Gönderildi : 27/10/2010 13:10

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Komutlar için teşekkürler. Biz şöyle bir fantezi düşünüyoruz. Kapalı bilgisayarı açmak. Fantezi diyorum 🙂 çünkü yapılma olasılığı bana düşük gibi geliyor. Tabi Wake on Lan ve Wake on Modem özellikleri haricinde. =)

Ama anlık aç-kapa da sizin komutlar kesinlikle iş görür.

Saygılarımla.

Gönderildi : 27/10/2010 13:25

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet aynen Erdem kardeşin açıkladığı gibi birşey düşünüyoruz. Amaç şu: 10adet pc var. Bunların gün içinde aktif olarak açık olmaları lazım. Ancak 19:00'dan 08:30'a kadar bilgisayarlar kullanılmıyor ve başlarında kimse yok. Enerji tasarrufu yapmak için bu 10 pc'yi 19:00'da kapatıp. 08:30'da açmak istiyoruz.

19:00'da kapatmasına kapatıyoruz da.

08:30'da otomatik açılışı çözemedik. wake on lan yapmadan başka bir yönten varmı acaba.

Gönderildi : 27/10/2010 13:54

(@www-rizasahan-com)
_

Abi aklıma server olsa ilo modülü geliyor ama uzaktan açmak için en iyisi sanırım wol gibi gözüküyor.Bios destekliyormu?Ama neticede birinin bu sistemi tetiklemesi gerekli

Gönderildi : 27/10/2010 14:05

(@SedatKahraman)
Trusted Member

🙂

http://www.lifsoft.com/index.html

Auto Power-on Shut-down diye bir program var. Bence denemek lazım 🙂 

Bir de bios destekler eğer, 

RTC Alarm Resume:

Bu seçenek bilgisayarın belirlenmiş bir tarıh/saat/dakika/saniyede açılmasını kontrol eder.

RTC Alarm Date à Sistemin hangi günde boot edileceğini gösterir.

RTC Alarm Hour à Sistemin hangi saatte boot edileceğini gösterir

RTC Alarm Minute à Sistemin hangi dakikada boot edileceğini gösterir

RTC Alarm Second à Sistemin hangi saniyede boot edileceğini gösterir 

Buradan da alarm kurup pc'yi ayaklandırabiliyoruz ..

Tabi bunları deneyip, fikrinizi söylerseniz sevinirim.. 🙂

Gönderildi : 27/10/2010 14:11

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Programı test ettim. =))

Çalışma sistemi şu şekilde; Programa tarih ve saat verdiğinizde o saatte kendini beklemeye alıyor. Daha sonra verdiğiniz Power ON saatinde de Beklemeden çıkartıp oturumu açıyor. Hatta Logon name ve şifre verdiğinizde de oturumu açıyor olsa gerek. Onu henüz denemedim. Ama şuan itibari ile bu şekilde çalışıyor. =))

Saygılarımla.

Gönderildi : 27/10/2010 15:21

(@SedatKahraman)
Trusted Member

Programı test ettim. =))

Çalışma sistemi şu şekilde; Programa tarih ve saat verdiğinizde o saatte kendini beklemeye alıyor. Daha sonra verdiğiniz Power ON saatinde de Beklemeden çıkartıp oturumu açıyor. Hatta Logon name ve şifre verdiğinizde de oturumu açıyor olsa gerek. Onu henüz denemedim. Ama şuan itibari ile bu şekilde çalışıyor. =))

Saygılarımla.

Sadece oturum açmayıp, kapalı olan bilgisayara can vermesini de beklerdim ben kendisinden 🙂  

Gönderildi : 27/10/2010 17:21

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Programı test ettim. =))

Saygılarımla.

Yaptığı iş dediğim gibi Stand Bye'a alıyor. Shutdown yapmıyor. Yoksa zaten kapalı olan sistemi nasıl tetiklesin! Dışarıdan bir şekilde tetiklenebiliyor olması lazım. Ama bu da güzel. Paylaşım için teşekkürler.

Sadece oturum açmayıp, kapalı olan bilgisayara can vermesini de beklerdim ben kendisinden 🙂  

Gönderildi : 28/10/2010 01:12

Sayfa 1 / 2
Paylaş: