Forum

Windows 7'li ve Win...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7'li ve Win 2008'li domainde sadece 1 program XP'ye ihtiyaç duyuyor

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
336 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Domainimde Windows 2008 R2 lu serverlar var ve Client bilgisayarlarda Windows 7. Bir program varki sadec Windows XP'de çalışıyor ve bu programa 3 personel ihtiyaç duyuyor sadece. XP Mode bu senaryoya uygun değil zira her kullanıcı için ayrı ayrı işlem yapmak gerekiyor. Niyetim HyperV üzerine bir XP kurmak ve bu kişilerin RDP ile işlerini görmelerini sağlamak. Bu yöntemden daha uygun başka bir alternatif varmı?

Gönderildi : 31/07/2010 12:15

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Domainimde Windows 2008 R2 lu serverlar var ve Client bilgisayarlarda Windows 7. Bir program varki sadec Windows XP'de çalışıyor ve bu programa 3 personel ihtiyaç duyuyor sadece. XP Mode bu senaryoya uygun değil zira her kullanıcı için ayrı ayrı işlem yapmak gerekiyor. Niyetim HyperV üzerine bir XP kurmak ve bu kişilerin RDP ile işlerini görmelerini sağlamak. Bu yöntemden daha uygun başka bir alternatif varmı?

ThinApp ile yazılımı sanallaşırmayı dener misiniz..

Ancak konfigürasyon dosyasında programın kendisini windows xp'de çalıştığını zannetmesi için düzenleme yapmalısınız.

Sonucu bekliyorum; iyi çalışmalar.

Gönderildi : 31/07/2010 13:40

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam normalde zaten ücretsiz çözümü olan bir mevzu için 5000 USD ödemek pek mantıklı değil. Dediğim gibi sadece 1 program ve bu 3 client tarafından kullanılıyor. Merak ettiğim benim bulduğum çözümden daha uygun bir çözüm olup olmadığı?

Teşekkürler

Gönderildi : 31/07/2010 14:17

(@cozumpark)

Hocam normalde zaten ücretsiz çözümü olan bir mevzu için 5000 USD ödemek pek mantıklı değil. Dediğim gibi sadece 1 program ve bu 3 client tarafından kullanılıyor. Merak ettiğim benim bulduğum çözümden daha uygun bir çözüm olup olmadığı?

Teşekkürler

5000 USD mı? Hmm evet öyle dertler var değil mi? Onu hiç düşünmemiştim [;)]

Eğer lisans ücreti pahalı geldiyse o zaman Microsoft Application Virtualization kavramını biraz inceleyin. Mevcut lisansınızla ya da ufak eklemelerle ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Lisans demişsiniz ya; şunu da hatırlatmakta yarar var: Windows XP'de uzakmasaüstünü açmak için kullanıcı sayısı sınırlandırması var. Bu lisans KOL [:D] lisansı alınarak aşılabilir mi bilmiyorum ama; bağlanacak her kullanıcı için Windows XP kuracaksınız. Windows XP kurulumunun ÜCRETSİZ olduğunu nasıl ZATEN'le bağlayan bir cümleye yerleştirdiniz bilmiyorum ancak; mevcut bağlanan 3 client için 3 adet LİSANSLI windows XP kurmanız gerekiyor. Sanallaştırsanız bile Server 2008 R2 Hyper-V size Windowx XP kurulum keyi vermez dolayısıyla ona ayrı ücret ödemelisiniz. Hadi diyelim ödediniz; oradaki her bir işletim sistemi için RAM ayırmanız gerekecek ki bu da RAM'de upgrade'e yönelmeniz demek oradan biraz daha ücret gelecek. Hadi diyelim RAM'i aldınız (ya da zaten yetiyor) aynı anda çalışan sanal sistemler yüzünden diskleriniz yavaş kalacak ve orada da upgrade'e yönelmeniz gerekecek (hem de epey ciddi bir upgrade gerekir 3 tane sanal XP'nin eklenmesi ve sağlıklı çalışması için).

Ben bu yatırımlarınızın mantıklılığını yüzeysel düşünmeden bir daha gözden geçirin derim; çünkü sandığınız gibi ÜCRETSİZ diye birşey yok.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 31/07/2010 17:43

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

:))) Okulumuzun Volume License agreementi var o yüzden 1 tanecik XP'nin dert olacağını düşünmüyorum. Elimde zaten eski makinelerden kalan tonlarca XP lisası var tutuyorum bir kenarda. XP için CAL lisasnı alınması gerektiğini düşünmüyorum zira XP server OS değil. HyperV üstüne normal bir client olarak çalışacak ve kullanıcılar buna RDP ile bağlanacak o kadar.

Görünüşe göre bu senaryo için zaten en iyi çözüme sahibim gibi:)

Teşekkürler

Gönderildi : 01/08/2010 00:02

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

:))) Okulumuzun Volume License agreementi var o yüzden 1 tanecik XP'nin dert olacağını düşünmüyorum. Elimde zaten eski makinelerden kalan tonlarca XP lisası var tutuyorum bir kenarda. XP için CAL lisasnı alınması gerektiğini düşünmüyorum zira XP server OS değil. HyperV üstüne normal bir client olarak çalışacak ve kullanıcılar buna RDP ile bağlanacak o kadar.

Teşekkürler

Merhaba

Bi de su senaryoyu dene

Xp kullanilan makinayi vmware converter(ucretsiz)  ile P2V yapiniz. 3 kisi icin 3 ayri kopya olusurup.Wslere at.  Daha  sonra  vmware player ile Win7 yuklu makinada ac.(yanliz SID leri degistirin)  Bu sayede lisans parasi odemediginiz gibi clone bilgisayarla domaine ekleme,programlari yukle gibi dertlerden kurtulmus olursunuz.

Gönderildi : 01/08/2010 00:59

(@cozumpark)

Teşekkürler

Merhaba

Bi de su senaryoyu dene

Xp kullanilan makinayi vmware converter(ucretsiz)  ile P2V yapiniz. 3 kisi icin 3 ayri kopya olusurup.Wslere at.  Daha  sonra  vmware player ile Win7 yuklu makinada ac.(yanliz SID leri degistirin)  Bu sayede lisans parasi odemediginiz gibi clone bilgisayarla domaine ekleme,programlari yukle gibi dertlerden kurtulmus olursunuz.

WMware Player ücretli bir yazılımdır; ayrıca Windows XP'yi bu şekilde klonladığınızda her bir klon için ayrı lisansa ihtiyacınız var.

Uzakmasaüstü ile de Windows XP'de aynı anda en fazla (konsol oturumunu saymazsak) 1 bağlantıya izin verilir. Dolayısıyla bir windows xp ayarlayayım; buna herkes aynı anda uzakmasaüstüyle bağlansın sağlıklı bir şekilde diyemezsiniz. Eski makinalardan kalan tonlarca lisansınızı da yeni sistemlerde artık kullanamazsınız (kullanmamalısınız).

Gönderildi : 01/08/2010 03:52

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler

Merhaba

Bi de su senaryoyu dene

WMware Player ücretli bir yazılımdır; ayrıca Windows XP'yi bu şekilde klonladığınızda her bir klon için ayrı lisansa ihtiyacınız var.

Uzakmasaüstü ile de Windows XP'de aynı anda en fazla (konsol oturumunu saymazsak) 1 bağlantıya izin verilir. Dolayısıyla bir windows xp ayarlayayım; buna herkes aynı anda uzakmasaüstüyle bağlansın sağlıklı bir şekilde diyemezsiniz. Eski makinalardan kalan tonlarca lisansınızı da yeni sistemlerde artık kullanamazsınız (kullanmamalısınız).

Mert bey aynı anda zaten 1 kişi kullanıyor bu yazılımı ve ortak databasei var bu sorun olamayacak bu açıdan. Yalnız söylediğiniz bir şeye kafam takıldı. Eski makinelerden kalan lisansları neden kullanamam, zira o makineler artık çöpte yoklar yani.. Ve bildiğim kadarıyla XP lisansları sınırsız olarak başka bir makineye transfer edilebiliyor. Yıllık MSDN subcription ile bu lisans numaralarını tek tek aktive etme zorunluluğumda yok diye biliyorum. Şimdi sizin söylediğinizdemi benim söylediğimde mi bir hata var?

Gönderildi : 01/08/2010 04:39

(@MertISTANBULLU)
Gönderiler: 2
New Member

Oracle VM VirtualBox ı denediniz mi? Lisans bedeli yok tamamen ücretsiz bir yazılım ayrıca en az VMware kadar da kullanışlı bir program. Denemenizi öneririm. Sadece XP Lisansına ihtiyacınız olacak.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 01/08/2010 16:13

(@cozumpark)

Oracle VM VirtualBox ı denediniz mi? Lisans bedeli yok tamamen ücretsiz bir yazılım ayrıca en az VMware kadar da kullanışlı bir program. Denemenizi öneririm. Sadece XP Lisansına ihtiyacınız olacak.

İyi çalışmalar.

2008 Server R2 olduğu için hyper-v'ye yöneldik ancak hyper-V server R2, VMware Server ve Vmware ESXI gibi ücretsiz sanallaştırma alternatifleri var evet. Ancak bunların hiçbirisinde kullanıcı sayısı kadar XP yükleme derdinden kurtulunamıyor.

Gönderildi : 02/08/2010 03:25

Paylaş: