Forum

workgroup da yazıcı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

workgroup da yazıcı paylaşımı ve ağdaki tüm kullanıcıların birbirlerini göreememesi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,694 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

arkadaşlar 20 pc lik bir ortamda herkes deneme isminde workgropda çalışıyor. ay nı swich e bağlılar bir pc ye yazıcı kurdum ama 19 u bağlandı birtanesi erişim izniniz yok diye hata veriyor. hata veren pc de aynı swich de ve work grupda birinci sıkıntı böyle

ikincisi ise bazı kullanıcılar birbirlerini göremiyor 2 ikişi 18 kişiyi göremiyorsa diğer 3 kişi 17 kişi göremiyor herhangi birşeye bağlı deil tesadüfen bazıları birilerini görüyo göremeyenler diğerlerini görüyor bu şekilde bir durum var.

ben bu sorunu workgroup da çözmem gerekli nasıl çözebilirim birbirlerini görmesi için.

net use komutu ile çözebilirmiyim.

herkeste şifre yok bazılarında var yani sistem berbat ama workgrupda çalışmalılar

Gönderildi : 24/03/2010 20:17

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Workgroup ortamında bilgisayarların birbirini görmesi için,

• Aynı subnette ve aynı workgroupta olmalıdırlar.

• Local Area Connections sağ tuş properties ile özelliklerini açın.Burada dosya ve yazıcı paylaşımı için gerekli servis yüklümü kontrol edin.

• Ayrıca Tcp /Ip özellikerine girip Wins tabında Enable Netbios over Tcp/Ip seçeneğini seçin.

• Ek olarak birde ethernet kartını,kablosunu ve switchteki yerini kontrol ediniz.

Her bilgisayarda SAM(security account manager ) denilen userdatabesi vardır. Workgroup ortamında bilgisayarların birbirine ulaşması için her bilgisayara ulaşacak userı açmalısınız. Workgroup ortamı netbios üzerinde çözümleme yaptığı için tavsiye edilen domain ortamına geçiştir.Active directory sayesinde merkezi yönetim yapılabilmekte, userlar rahataç birbirlerine ulaşabilmektedir.Domain ortamının faydası anlatarak bitmez ki portalımızda bununla ilgili 20 ye yakın makale mevcut.

Net use ile bilgisayarların birbirine şifre sormadan erişmesi için,

net use \\bağlanılacakpcninipsi /user:bilgisayaradi\administrator /persistent:yes adminşifresi şeklinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ek olarak

net use => komutu ile ilgili bağlantıları gösterebilir.

net use \\ip   /delete => ilgili bağlantıyı daha sonra koparabilirsiniz.

Not: makale tadında oldu bu yazım [:)]

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 24/03/2010 20:38

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

sizin dediklerinizi yapmama rağmen bir kullanıcı da şu hatayı alıyorum uğur bey

\\Masa1 erişilemez.Bu ağ kaynağını kullanma izniniz olmayabilir.Erişim izninizin olup olmadığını öğrenmek için sunucunun yöneticisiyle temasa geçin.
Oturum açma hatası: Kullanıcı hesabı sınırlaması.Olası sebepler boş parolalara izin verilmiyor olması,oturum açma saatleri kısıtlaması veya ilke kısıtlaması zorlamasıdır.

bunu nasıl aşabilirim acaba

Gönderildi : 24/03/2010 21:37

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Firewall açık durumda mı? Firewalı kapatın.

Gönderildi : 26/03/2010 03:55

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Uğur arkadaşımız yapılması gerekenleri gayet net ozetlemiş. şifreyi kabul etmemesindeni neden girmek istediğin makinede şifre olmayışı olabilir. başka bir kullanıcı oluştur ve o şekilde net use login olmaya çalış. Madem workgroup ortamında çalışmak zorundasınız benimde bir kaç tavsiyem olacak.

1- makinelere makine isimlerinden ulaşmaya çalışmayın

2- her makineye kesinlikle sabit ip adresi atayın veya modeminin ip rezervasyon özelliği varsa buraya maclerini girmen

3- her kullanıcıda muhakkak şifre olsun

Ali burak Arkadaşımız içinse şu tavsiyede bulunabilirim. 

Benim sistemimde merkez vede bolgelerımde ki bolgelerimde linux ile netwoku yonetiyorum. taşınabilir tum bilgisayarların ipleri her bolge dhcp tarafından  tanıttım. sistemde sorunsuz ilerliyor. Evlerine gittiklerinde ise bir problem cıkmıyor.

sıkıntılarınızın bir tanesine örnek verdiğinizden dolayı bunu ifade ettim.

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 13/06/2010 15:32

Paylaş: