Forum

Windows 7 Ram deste...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 Ram desteği....

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
813 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba...

Windows 7 x86 sürümü 4 gb ram desteği ile geliyor (tüm sürümleri için) x64 de 4 gb ve üstü ramler için bir sorun yok fakat x86 da 4 gb rami 4GB RAM (Kullanılabilir 3 GB) olarak görmekte bu ne anlama geliyor? (bir kaç bilgisayarda x86 Enterprise ve x86 Ultimate ile denedim sonuç değişmedi) Eksik yada hatalı yaptığım bir şey mi var?

Konu ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim...

Teşekkürler.

Gönderildi : 21/09/2009 21:25

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Ram sorunu yaşayanların postlarına bir bak istersen.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/119895.aspx   Birisi çözmüş..

Gönderildi : 22/09/2009 02:56

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba cevap için teşekkürler fakat göndermiş aradığım cevap bu değil.

Yazıda diskten yada 4 ram slotunun dolu olmasından yaşanan sorunlardan ve bios çakışmalarından bahsediliyor.

Denediğim sistemler notebook olduğu için 4 ram slotunun dolu olması gibi bir ihtimal yok (2x2 gb ram). Ayrıca windows 7 4 gb ram desteği ile geldiğine göre herhangi bir bios update yapmaya gerek olmaması gerektiğini düşünüyorum (ayrıca notebooklara ve yüklediğim desktop sisteme bios update yaparakda tekrar denedim sonuc değişmedi). Sistem yükleme esnasında, yüklendikten sonra yada normal kullanım esnasında belirtilen sorunların herhangi birini yaşamıyorum. Sistemler düzgün ve normal çalışıyor.

Aradığım cevap ise "4 GB ram (3 GB Kullanılabilir)" nedenine mantıklı bir cevap... Araştırmaya ve sistemlerde farklı işlemler deniyorum herhangi bir sonuca ulaşırsam paylaşacağım veya konu ile ilgili siz bir sonuca ulaşırsanız bilgiyi paylaşırsanız sevinirim.

İlginize tekrar teşekkürler.

Gönderildi : 23/09/2009 13:12

(@beyhanosmanoglu)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Bu normal bir durum x86 dediğimiz 32 bitlik veri yolu olan bir işletim sistemi demek tir. Buda Windows için max 3,2 civarında ram desteği sağlar. Bunun üzerindeki bir ram desteği istiyorsanız sizinde postunuzda yazdığınız gibi x64 yani 64 bitlik veri yolu olan bir işletim sistemi kullanmanız gerekecektir. Xp de PAE anahtarı gibi değerleri boot ini dosyasına eklyerek 4 GB görmesini sağlanabilir ancak bu sadece görsel olarak kalır, işletim sistemi yine 3,2 gb civarında tanımlar, sizin bahsettiğiniz kullanılabilir ram değeri de budur.

Ben şahsen 2 gb ram im dahi olsa x64 kullanmayı tercih ederim. Bir çok kullanıcı Vista nın ilk çıktığı zamanlardaki pc lerin düşük donanımına göre Vista ya şöle kötü böyle yavaş diye şikayet ederek kötülemektedir, bu durum kullanıcıların genelinin en az 2 gb ram en az x64 desteği olan c2d cpu ile x64 olan bir OS kullanmadıkları için oluşmaktadır, xp için aynı şey söylenemez XP nin x64 ü tam bir kaos, ancak bu Vista ve 7 ile neredeyse tamamen aşılmış durumda.

Gönderildi : 24/09/2009 12:20

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Normal şartlarda böyle bir şey imkansız gibi gözüksede ,istenirse x86 tabanlı sistemle 4 GB ve daha üstü gösterilebilir.Ama ,bunu yapmak için Vista içindeki  Kernel parametreleri ile bu yolu açabilirsiniz.Çünkü ,Microsoft Kernel Mühendisleri bunu 32 bit sistemlerde bunu engelliyorlar.Ama isterseniz açabilirsiniz.Ama ,bunu yapmak için çok iyi kernel programlama bilmelisiniz.Bunun içinde destek alabileceğiniz yer yok.

Saygılarımla,

Gönderildi : 24/09/2009 12:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba;

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler...

Gönderildi : 29/09/2009 13:01

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Bu durumu en iyi örenkeleyen iki ürün: Windows Server Enterprise ve Datacenter x86 sürümler. Bu OS'ler 32bit olmasına rağmen EE: 64GB, DC: 128GB fiziksel bellek kullanabilir.

Uygulamalar 32bit olsa da AWE API'ler ile tasarlandığı taktirde 32bit veriyolu sınırını aşabilirler. Kaldıkı bir çok uygulama için OS (Win.Srv. EE, DC) bunu zaten sağlayabiliyor.

Ayrıca Bkz.: http://www.cozumpark.com/forums/post/89378.aspx

Gönderildi : 29/09/2009 15:00

Paylaş: