Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] DVR cihazları yerine Windows Server Kullanma

12 Yazılar
7 Üyeler
2 Likes
2,266 Görüntüleme
(@vkonca)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

64 Adet kameramız var (IP Kamera değil). 2 adet 32 kanallı DVR cihazında depoluyoruz. 

DVR cihazları yerine Windows Server kullanıp DVR'lardan kurtulmak istiyorum. Böyle birşey mümkün müdür? Veya siz nasıl kullanıyor sunuz?

Gönderildi : 28/05/2020 10:59

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1616
Noble Member

Mümkün. Kameraları bağlayacağınız kartlara ve kayıt için yazılıma ihtiyacınız olacak. Windows Server ve sunucu donanımınız bunu tek başına yapamayacaktır. Bu arada İşletim sisteminin illa Server olmasına gerek yok. Client Os'lar da da çalışıyor bildiğim kadarı ile.

DVR kart diye aratırsanız.. Yazılım kart ile geliyor olması gerek.

Bence DVR donanımını kullanmaya devam edin. Sonuçta bu iş için özelleştirilmişler. Mevcut cihazlardan memnun değilseniz farklı marka modellere bakın derim.

Gönderildi : 28/05/2020 11:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Zamanında kullanmıştık. 4 veya 8 kanal için iyi ancak 64 kanalda maliyet yukarı çıkacaktır.

DVR kartları çok pahalı. Bilgisayar 7x24 açık kalacak. Güncelleme alacak v.s. derken sistem ip değil ise DVR sistemlerde en güzeli kayıt cihazı kullanmak.

Mümkünlük noktasında sorun yok, kart maliyetine bakmak lazım. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/05/2020 12:54

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Resul hocama ek olarak DVR kayıt sistemi kullanmanız daha sağlıklı olacaktır pc tarafında hem donanımsal hemde yazılımsal olarak ekstra iş yükü çıkacaktır. 

Gönderildi : 28/05/2020 14:03

(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member

Merhaba,

Diğer hocalarım gibi bende DVR kayıt sistemini kullanmanızı öneririm. Eğer mevcut cihazdan memnun değilseniz altarnatif ürünlere de bakabilirisiniz.

Gönderildi : 28/05/2020 14:44

(@vkonca)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkürler mesajlarınızı dikkate alarak tekrar düşüneceğiz

Gönderildi : 28/05/2020 15:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Uzmanların uyarıları gayet yerinde. Windows üzeri hiçbir konfigürasyon bu işe özel mimari, cihazlardan daha verimli ve düşük maliyetli sonuç vermez. İşte desktop sağlamak maksat olunca oluşan yükte benzer değil 8 kanalı kaydedip işlemekle, 64 kanal çok farklı bir düzey windows tarafında. Yani kartları dahil daha maliyetli bir yatırım olur bunu sadece gerektiği noktada yaparlar. Bu iş için windows zaten uygun değil işe özel linux sürümleri ve işe özel başka open source işletim sistemleri var zaten maliyet/ölçeklerine göre de bunlar çalışıyor o dvr cihazları üzerinde. Ses kayıt sistemleri de benzerdir ancak istenen sonuç ve opsiyonlardan, birde ses için görüntü işlemeye göre gereken işlem yükü daha düşük olduğundan windows üzerinde çalışan profesyonel uygulamalar daha yaygın. Kurdum, kullandım bu tip şeyler işe özel bir box cihaz kadar uptime süresi yüksek olamıyor hiçbir zaman.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/05/2020 16:06

(@vkonca)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Uzmanların uyarıları gayet yerinde. Windows üzeri hiçbir konfigürasyon bu işe özel mimari, cihazlardan daha verimli ve düşük maliyetli sonuç vermez. İşte desktop sağlamak maksat olunca oluşan yükte benzer değil 8 kanalı kaydedip işlemekle, 64 kanal çok farklı bir düzey windows tarafında. Yani kartları dahil daha maliyetli bir yatırım olur bunu sadece gerektiği noktada yaparlar. Bu iş için windows zaten uygun değil işe özel linux sürümleri ve işe özel başka open source işletim sistemleri var zaten maliyet/ölçeklerine göre de bunlar çalışıyor o dvr cihazları üzerinde. Ses kayıt sistemleri de benzerdir ancak istenen sonuç ve opsiyonlardan, birde ses için görüntü işlemeye göre gereken işlem yükü daha düşük olduğundan windows üzerinde çalışan profesyonel uygulamalar daha yaygın. Kurdum, kullandım bu tip şeyler işe özel bir box cihaz kadar uptime süresi yüksek olamıyor hiçbir zaman.

Peki kameraları IP'ye çevirip aynı işlemi Server Üzerinde yapmak nasıl olur ?

Gönderildi : 28/05/2020 16:33

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

@vkonca

Merhaba,

Illaki windows server kullanacağım diyorsunuz yani 🙂 Bence hiç o topa girmeyin. IP Çevirirseniz bu durumda DVR yerine NVR cihazlarına yöneleceksiniz. Yani kendi işini yapan cihazları kullanın başınız ağrımaz. 

Ama depolama alınız yok ben windows ile bunu yapacağım illa ki diyorsanız bu durumda IP çevirdiğiniz kameralarınızı windows üzerine kurulu bir yazılım ile kayıt ettirebilirsiniz bunun için sorun yok. Yukarıdaki diğer arkadaşlarında bahsettiği konuları göz ardı etmeyin.

Gönderildi : 28/05/2020 17:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

@vkonca

rafet hocama da katılıyorum. Mesele sadece kayıt etmek değildir. Kayıtlar üzerinde işlem ihtiyacınız olur bu encoding dir bu windows da daha fazla hw source ister. Üst üste kayıt çağırdığınız da veya su tarihi bana kes çıkar dediğinizde ucuz cihazlar niye sürünmeye başlıyorsa yeterli planlanmayan server de aynı nedenle sürünmeye başlar:) 2-3x katlı sunucuya göre O tip işlemleri işe özel dvr nvr daha hızlı yapar çünkü aynı anda başka arayüz ve servisler çalıştırmak zorunda değildir. Bol, doğru kaynağınız varsa ne ala tabi.

Siz aslen bu düşünce, ihtiyacın nereden doğduğunu tam olarak yazarsanız tam ona yorum yapabiliriz. Örneğin sadece cihaz yenileme maliyetinden kaçmak istiyorsanız buradan bir ekonomi çıkmaz ve işletim çabası=zaman da maliyettir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/05/2020 00:37

(@vkonca)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Hocam olay şu hem depolama olarak hemde DVR cihazlarında sürekli sorun yaşıyoruz. Cihaz hataya düşüyor, Uzaktan bağlantı sağladığımızda cihaz yanıt vermiyor. Sürekli kapatıp açmak zorunda kalıyoruz bu tür hatalarda. DVR yerine sunucuda tutalım hem kayıtlarımız elimizin altında olur hemde bu tür sorunlarla uğraşmayız

Gönderildi : 29/05/2020 12:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Peki ne tür hangi sebeple sorunlar oluşuyor olabilir var mı fikriniz? yada dvr kuran firma vs incelediğinde ne diyor?
Bu iş için ayırdığınız bir sunucu veya donanım var mı?
Örneğin IP çevirmeden bahsetmiştiniz bunun için ayırabileceğiniz 1 yada 2 orta-üst switch mevcut mu?

https://www.cctvcalculator.net/en/calculations/bandwidth-calculator/
Yine örneğin mevcut ve hedeflediğiniz cam çözünürlüğüne göre x 64 adet ile bandw. değerleri üzerinden mevcut ve alabileceğiniz donanımları değerlendirmeniz lazım.
Orada ki compression dediği encoding codec tercihidir. Format düştüğünde ne kadar büyük bandw. değeri gerektiğini göreceksiniz HEVC e doğru çıktıkça da hw gücü gereklidir. Satın alacağınız viewer yazılımlarla uyumlu olarak seçilmeli.
https://forums.tomshardware.com/threads/which-cpu-is-better-for-encoding-videos-with-x264-core-i7-or-xeon-e3.2226536/
https://software.intel.com/content/www/us/en/develop/articles/video-transcoding-on-intel-xeon-scalable-processor-with-ffmpeg.html
https://www.androidcentral.com/how-much-data-does-streaming-media-use
https://reolink.com/do-ip-cameras-slow-down-your-network/

DVR tarafında bu tip kartların fiyatlarına bakabilirsiniz artık pek tercih edilmediği için ben pek bulamadım.
https://www.pentaguvenlik.com/16-kanal-400fps-pci-hardware-dvr-kart-704x576-1153-pmu218
https://customvideosecurity.com/security-recorders/dvr-cards.html?p=1

Bir de bu tip konfigüre edilmiş hazır çözümler bulup direkt satın alabilirsiniz ben kullandım. Desteğini birileri verir yazılım vs sorunlarıyla çok uğraşmamış olursunuz.
https://www.hanwhasecurity.com/media/attachment/file/s/r/srn-sencms-ctl_v2_specifications.pdf
https://customvideosecurity.com/security-recorders/pc-based-hybrid.html?p=2

Yine tekil encoder, decoder box çözümlerin maliyetleri pek düşük değil.

Finalde seçilmiş bir donanım üzerinde pek tabi nvr ihtiyacını uğraşıp araştırarak kurabilirsiniz imkansız olamaz değil mi hiçbirşey. Ancak video konusunda deneyiminiz yoksa yukarıda ki gibi herşeyi kalem kalem araştırıp öğrenerek ilerlemeniz lazım bu tip genel forumlarda benim kadar bile yazacak adam pek bulamazsınız.:) Bu işin özellikle OS tarafında uğraşanlar var biraz dar bir comunity denebilir orlara sık işiniz düşer. Örneğin benim işim bu değil alanın derinliğine göre çoğu da bireysel sayılabilecek az bir şey 🙂 tecrübem var bir projede özellikle yazılımsal ihtiyaçlarda kurmak gerekiyorsa böyle bir sunucu rahatlıkla kurarım ama mecbur değilsem kurmam kesinlikle hesaplarımı yapıp doğru tercihle alırım box hazır çözümü koyarım. Herkes ve her cihaz kendi işini yapmalı.:) Yukarıda arkadaşlarla birlikte bunu anlatmaya çalıştık. Uzun yıllardır dvr kart görmedim, nvr'lar ve bireysel encoding ihtiyaçlarım da başta yazılımlar nedeniyle çıldırtmaya devam ediyor, geçen yıla kadar da bir lokasyonda video değil ama 32ch ses kayıt yönettim (desktop pc üzerinde. kartın eski fiyatı sanırım 4k $ üzerindeydi. O process bitince söküp attık.) yani işin ne kadar sorunlu olduğunu iyi biliyorum.

Gönderildi : 29/05/2020 21:30

Paylaş: