Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 3CX Santral'de Ses Kaydını Çalma Sırasında Başlatmak

9 Yazılar
4 Üyeler
16 Likes
2,485 Görüntüleme
Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba herkese 

Normal şartlar da birini ararken karşı taraf telefonu açtıktan sonra ses kaydı yapmaya başlıyor.

Bu durumu arama tuşuna bastıktan sonra ses kaydını alsın olarak değiştirmem mümkün müdür?

("Call Reports" raporlamaların da çalma süresi gözüküyor aslında ve "failed" hatası veriyor ama sistemin de hatasını da göz önünde bulundurarak bu durumdan emin olmak istiyorum. Neden emin olmak istiyorsun? diye soracak olursanız art niyetli insanlar desem pek yanlış olmaz sanırım.)

@rkarabacak

Teşekkürler.

Gönderildi : 03/06/2020 13:05

(@rkarabacak)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Merhaba Revaha bey,

3CX PBX Sistemde istediğiniz gibi bir ayar yapmak mümkün değil. Ses kayıtlarını İstediğiniz gibi ring durumundan itibaren alabilmek için wireshark programını kullanabilirsiniz. Wireshark programı ethernet kartınızdan geçen SIP ve RTP(Ses) paketleride dahil bütün trafiği kaydeder. Bu programı sunucuya kurarak belirlediğiniz bir dizine .pcap uzantılı dosyalar olarak kaydedebilirsiniz. Tabi yalın halde bu programı kullanarak şüpheli bir çağrının ses kaydına ham halde bakmak biraz meşakkatli olabilir. Üstelik çağrı trafiğinize bağlı olarak geniş bir depolama alanı gerekebilir. Eğer yazlım tarafıyla uğraşıyor yada bir yazılım personeliniz varsa wireshark API  kullanarak geliştireceğiniz bir ara yazılım ile görüşme kayıtlarını istediğiniz ses formatında ham hali ile kaydedebilirsiniz. Eğer bu yöntem ilginizi çekti ise size wireshark ta sadece SIP görüşmelerinin dosyalarını filtreleyecek bir bat dosyası örneği gönderebilirim. Deneyip karar verebilirsiniz. 

Gönderildi : 03/06/2020 14:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4315
Co-Helper

Cevabı tahmin ediyordum bu tip soft santralleri az çok bildiğimden sayenizde öğrenmek iyi oldu. Recep bey sizin katılımınız güzel oldu tekrar hoşgeldiniz. Büyük ihtiyacı çözüyorsunuz diğer bazı ürünlerle ilgili de arkadaş bulabilsek süper olurdu. 🙂

Ben şunu hatırlatayım diye giriştim.:P Ses kaydı malumunuz kişisel veridir. KVKK'a göre veri sınıflandırabilmek ve takip edebilmek önemli, içeride ring, tone'a göre yazılımların kayıt stoklamasında veri başlıkları kolaylık sağlar. Call öncesi herşeyi kaydet demek bu sefer veri sınıflandırmada karmaşa oluşturur size. Velhasıl call manager'ların isteklerini hukukçuların değerlendirmesine de yönlendirmek lazım bizler açısından.:)
Örnek bir bildirim.
https://www.integralforex.com.tr/ses-kaydi-aydinlatma-bildirimi

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/06/2020 22:21

(@rkarabacak)
Eminent Member

Gönderen: @ibrahimyildiz

Recep bey sizin katılımınız güzel oldu tekrar hoşgeldiniz.

Hoş bulduk İbrahim bey, bu değerli platformda yer almak benim içinde güzel oldu.

Gönderildi : 03/06/2020 22:42

Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @rkarabacak

Merhaba Revaha bey,

3CX PBX Sistemde istediğiniz gibi bir ayar yapmak mümkün değil. Ses kayıtlarını İstediğiniz gibi ring durumundan itibaren alabilmek için wireshark programını kullanabilirsiniz. Wireshark programı ethernet kartınızdan geçen SIP ve RTP(Ses) paketleride dahil bütün trafiği kaydeder. Bu programı sunucuya kurarak belirlediğiniz bir dizine .pcap uzantılı dosyalar olarak kaydedebilirsiniz. Tabi yalın halde bu programı kullanarak şüpheli bir çağrının ses kaydına ham halde bakmak biraz meşakkatli olabilir. Üstelik çağrı trafiğinize bağlı olarak geniş bir depolama alanı gerekebilir. Eğer yazlım tarafıyla uğraşıyor yada bir yazılım personeliniz varsa wireshark API  kullanarak geliştireceğiniz bir ara yazılım ile görüşme kayıtlarını istediğiniz ses formatında ham hali ile kaydedebilirsiniz. Eğer bu yöntem ilginizi çekti ise size wireshark ta sadece SIP görüşmelerinin dosyalarını filtreleyecek bir bat dosyası örneği gönderebilirim. Deneyip karar verebilirsiniz. 

Recep bey ne yalan söyleyeyim dediğiniz durum ilgimi çekti ve kendime bir test ortamı hazırlayarak deneme yapmak istiyorum. Linkedin'den tarafınıza davet gönderdim. Sürecin işleyişine göre yazılım departmanı ile de görüşüp ara yazılımı sağlamaya çalışacağım. Sizide çok rahatsız ediyormuşum gibi hissettim ama kusuruma bakmayın 🙁

İbrahim hocam kvkk hatırlatması için teşekkürler. Şuan için test ortamın da deneme yapacağım için onaylanması durumunda gerekli prosedürlere dikkat edeceğim. @ibrahimyildiz

Gönderildi : 04/06/2020 10:24

(@rkarabacak)
Eminent Member

@atlantisegidek

Merhaba Revaha bey,

Yukarıda bahsettiğim wireshark ile 3cx üzerindeki görüşmelerin alınmasından kısaca bahsedeyim.

3CX PBX Sistemin kurulu olduğu işletim sistemine wireshark programını kurduktan sonra ekte gönderdiğim sıkıştırılmış dosyanın içindeki tshark_server.bat dosyasını düzenlemelisiniz. Sunucunuzun ethernet kartı numarasını ve dosyaları hangi dizine kaydolacağını belirlemeniz gerekiyor.

Dosya içeriği ve parametrelerin ne işe yaradığını karşılarına yazdım.

@echo off

cd/

cd "Program Files"\Wireshark\      

tshark -F libpcap -i1 -i2 -f "udp port 5060 or udp port 5090 or tcp port 5090 or udp portrange 7000-8499 or udp portrange 9000-10999" -b filesize:40960 -w c:\3CX\Logs\3cx.pcap

pause

tshark = paket yakalamayı başlatır.

-i = (interface) ethernet kartınızın numarası birden fazla ise örnekteki gibi bir boşluk bırakarak yazabilirsiniz.

ethernet kartınızın numarasını bulmak için bir komut penceresi çalıştırıp. cd "Program Files"\Wireshark\  dizinine geçin ve

"tshark - D" komutunu çalıştırın. 

-f = (filter) tırnak işaretleri arasına yazacağımız filtre önemlidir. Burada yazan port numaralarından gelen ve giden paketler dışındakiler alınmaz. Bu filtre 3cx sistemin sip, local rtp ve external rtp port bilgilerini içerir farklı sistemler için uyarlanabilir.

-b = (ring-buffer) ek parametresi filesize ile belirttiğiniz dosya boyutuna ulaştıktan sonra işlemi tekrarlayıp yeni dosya yaratarak siz durdurana kadar devam etmesini sağlar

-filesize = kb cinsinden dosyanızın boyutunu ayarlayabilirsiniz. Örnekte ben dosyaları 40 mb olarak sınırladım. Sebebi bir sınır koyulmazsa dump dosyası sunucunuzun belleğini doldurduktan sonra hata verip kapanır.

-w = (outfile) oluşturulan dosyaları tarihi ve dosya sıra numarası atayarak sıralar. Örn dosya001, dosya002 

son olarak dosyaların kaydolacağı dizinin yolunu, dosyanın adını ve uzantısını belirtiyorsunuz.

tshark_server.bat dosyasını hazırladıktan sonra yönetici olarak çalıştırdığınızda artık kayıt almaya başlayacak.

Kaydedilen görüşmeleri wireshark programı ile nasıl dinleyeceksiniz?

• Kaydedilen dosyayı çift tıklayarak wireshark programı ile açın 
  • Telepfony > Voip Calls menüsünü tıklayın
  • Açılan Voip Calls penceresinde görüşmelerin sıralandığını göreceksiniz.
  • Listeden incelemek istediğiniz görüşmeyi seçip Player butonuna basın.

Voip Calls menüsünde dikkat etmeniz gereken bir husus bir dış aramayı incelerken (inbound/outbound) görüşme listede 2 satır olarak belirtilir.

ip telefon <-> PBX
PBX <-> Voip Provider

Görüşmenin tam ses kaydına ulaşmak için bu 2 satırı birlikte seçip player tuşuna basabilirsiniz.

Sizide çok rahatsız ediyormuşum gibi hissettim ama kusuruma bakmayın

Estağfurullah, umarım bu bilgiler size ve diğer arkadaşlara da faydalı olur.

Gönderildi : 04/06/2020 21:31

(@keremgoktay)
Gönderiler: 117
Üye

3cx 'in hatırladığım bir flow editörü vardı. Bu flow editörde çağrı başladığı anda bu tshark_server'ı tetikletebilir miyiz? böylece çağrı end gönderdiğinde stop komutuylada durdursak aslında kendimize küçük bir ses kayıtçısı yapmış olabilir miyiz?

Çok eskiden avaya da bu mantıkla çalışan bir ürün vardı, az uğraşmıyordum. Mirroring portundan data alıp veriyordu. 

ÇözümPark

Gönderildi : 05/06/2020 19:21

(@rkarabacak)
Eminent Member

Gönderen: @keremgoktay

3cx 'in hatırladığım bir flow editörü vardı. Bu flow editörde çağrı başladığı anda bu tshark_server'ı tetikletebilir miyiz? böylece çağrı end gönderdiğinde stop komutuylada durdursak aslında kendimize küçük bir ses kayıtçısı yapmış olabilir miyiz?

Selam Kerem hocam, yoğunluktan hızlı dönemedim. Evet Call Flow Designer aracı ile dediğin gibi dışarıdan kod çağırma yada bir uygulama, script vb tetikleme işlemleri yapabiliyoruz. 

Gönderildi : 09/06/2020 12:34

(@keremgoktay)
Gönderiler: 117
Üye

Gönderen: @atlantisegidek
Gönderen: @rkarabacak

Merhaba Revaha bey,

Recep bey ne yalan söyleyeyim dediğiniz durum ilgimi çekti ve kendime bir test ortamı hazırlayarak deneme yapmak istiyorum. Linkedin'den tarafınıza davet gönderdim. Sürecin işleyişine göre yazılım departmanı ile de görüşüp ara yazılımı sağlamaya çalışacağım. Sizide çok rahatsız ediyormuşum gibi hissettim ama kusuruma bakmayın 🙁

İbrahim hocam kvkk hatırlatması için teşekkürler. Şuan için test ortamın da deneme yapacağım için onaylanması durumunda gerekli prosedürlere dikkat edeceğim. @ibrahimyildiz

Dilerseniz 3cx in call flowunada bakın, Recep beyin dediği gibi bir yapıda güzel bir iş çıkabilir ortaya.

ÇözümPark

Gönderildi : 09/06/2020 12:43

Paylaş: