Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

3CX Maksimum Çağrı Sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,194 Görüntüleme
(@OnurOksuzgil)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

3cx santral sistemini çağrı merkezimizde 8 çağrı lisanslı olarak kullanmaktayız. Normalde bu lisans yeterli oluyor. Ancak son zamanlarda artan iş yükü nedeniyle gün içerisinde anlık olarak gelen çağrı sayısı 8'i aşabiliyor. Bu durumda dışardan arayan kullanıcıya 'Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor' sesi dönüyor. Ulşaılamıyor sesi problem yaratıyor. 3cx üzerinde bununla alakalı bir ayar bulamadım. Santral sistemini bilgi güvenliği nedeniyle kendi sunucumuzda tutuyoruz. Telefon numarası hizmetini aldığımız firma ile yaptığımız görüşmede 'santral sistemi hata dönderdiği için bu sesi veriyoruz, ne yazıkki kişiselleştiremiyoruz' dediler.

Event Log : License limit is reached

3cx üzerinde sınır aşıldığında gelen çağrıları bekletebilir miyiz veya en azından 'tüm müşteri temsilcilerimiz hizmet vermektedir' anonsu dinletebilirmiyiz?
(Ekstra lisans almadan)

Gönderildi : 03/11/2016 17:21

(@OnurOksuzgil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Firmayı azda olsa araştırdım. Site yapısı, çalışmayan bölümler vb. çok sıcak gelmedi. Firmanın veri güvenliği noktasında herhangi bir belgelendirme göremedim. Belli standartlara ulaşmamış firmalarla çalışamıyoruz. 
Kişisel veri işlediğimiz için birçok hizmeti kendi içimizde barındırmak zorundayız. (ISO27001) Zaten tüm alt yapımızı buna göre oluşturduk ve vazgeçemiyoruz.

Gönderildi : 03/11/2016 18:07

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

santral, mta,db vb. kuruma ait hassas verilerin dışarıda tutulması noktasında, bende hem fikirim, yasal herhangi bir zorunluluk olmasa dahi.

3cx dist.'lerinden destek almanızda fayda var.

iki firma mevcut, göztür ve softcode ile iletişime geçebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/11/2016 18:33

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba Onur Bey,

3CX tarafında VOIP Operatör tanımınız nasıl? Trunk olarak mı tanımladınız VOIP Operatör olarak mı? Tanımlarken kanal sayısını 3CX lisans sayınız ile aynı girmeniz gerekiyordu. 3CX versiyonunuz nedir?

3CX tarafında Türkçe prompt kullanıyorsanız lisans sayısı dolduğunda tam olarak şu mesajı duyarsınız " Lisansınızdaki Maksimum Çağrı Sayısı Aşılmıştır. Lütfen Yöneticiniz ile irtibata geçiniz." 

Eğer bu mesajdan farklı bir mesaj duyuyorsanız başka bir sorun olduğu kanaatindeyim.

Tavsiyem tam olarak sorunu belirledikten sonra eğer sorun gerçekten lisans ile ilgili ise lisans sayınızı arttırmak yönündedir. Lisans arttırmadan bu mesajı müşteriye duyurmak (prestij olarak kötü görünüyor) istemiyorsanız C:\ProgramData\3CX\Data\Ivr\Prompts\Sets\xxxxxxxx-xxxxx-xxxxxxx (xxx ler random üretilen rakam, sizde farklıdır) klasörüne gidin ve duyulmasını istediğiniz wav uzantılı ses dosyasının adını license_limit.wav olarak değiştirin ve bu klasördeki "license_limit.wav" dosyasının yedeğini aldıktan sonra yeni dosyayı klasöre yapıştırın (Lütfen Bekleyiniz falan filan) ve değiştirin.

Gönderildi : 03/11/2016 18:54

(@OnurOksuzgil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Onur Bey,

3CX tarafında VOIP Operatör tanımınız nasıl? Trunk olarak mı tanımladınız VOIP Operatör olarak mı? Tanımlarken kanal sayısını 3CX lisans sayınız ile aynı girmeniz gerekiyordu. 3CX versiyonunuz nedir?

3CX tarafında Türkçe prompt kullanıyorsanız lisans sayısı dolduğunda tam olarak şu mesajı duyarsınız " Lisansınızdaki Maksimum Çağrı Sayısı Aşılmıştır. Lütfen Yöneticiniz ile irtibata geçiniz." 

Eğer bu mesajdan farklı bir mesaj duyuyorsanız başka bir sorun olduğu kanaatindeyim.

Tavsiyem tam olarak sorunu belirledikten sonra eğer sorun gerçekten lisans ile ilgili ise lisans sayınızı arttırmak yönündedir. Lisans arttırmadan bu mesajı müşteriye duyurmak (prestij olarak kötü görünüyor) istemiyorsanız C:\ProgramData\3CX\Data\Ivr\Prompts\Sets\xxxxxxxx-xxxxx-xxxxxxx (xxx ler random üretilen rakam, sizde farklıdır) klasörüne gidin ve duyulmasını istediğiniz wav uzantılı ses dosyasının adını license_limit.wav olarak değiştirin ve bu klasördeki "license_limit.wav" dosyasının yedeğini aldıktan sonra yeni dosyayı klasöre yapıştırın (Lütfen Bekleyiniz falan filan) ve değiştirin.

Voip operator tanımı hakkında tam bilgim yok ne yazık ki. Ancak voip hizmetini aldığımız firmada tanımlı kanal sayısı 30.
Versiyon 14 kullanmaktayız. İlk çıktığında V15 denemesi yaptık ama hata oluşunca hızlıca 14'e döndük. Tekrar 15 için çalışma yapıyorum şu anda.
Türkçe Promt kullanıyoruz. " Lisansınızdaki Maksimum Çağrı Sayısı Aşılmıştır. Lütfen Yöneticiniz ile irtibata geçiniz." mesajını içerden dışarıyı aradığımızda duyuyoruz. Bu önemli değil, çağrı azaldığında dış arama yapıyoruz ki zaten dış aramamız çok değil.
Problem 9+ çağrı olduğunda ( görüşülen + sıra bekleyen =8 ) arayan kişilere 'Aradığınız numaraya ulaşılamıyor' mesajı dönmesi. Tüm promtları dinledim ancak bulamadım. Bu yüzden ilgili sesin voip operatörden döndüğünü düşündüm. Firmada bunu onayladı. Ancak lisans sayımıza kadar çağrı alıp kalan çağrıları (8 üzerindekileri) bekletebilmem gerektiğini düşünüyorum. 3cx konusunda bilginiz olduğu için sizinle detaylı görüşmek isterim.

Gönderildi : 03/11/2016 19:10

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member

Merhaba Onur Bey,

Öncelikle Turan Hocam'ı bir konuda düzeltmek isterim. 3CX Türkiye distribütörü tektir. O da Göztür A.Ş. Softcode belki partnerdır. Tanımıyorum.

Mail server ayarlarınız yapılı ve acil durumlarda 3CX size mail gönderebiliyor ise seçeneklerde lisans sayısı aşıldığında mail gönder seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim. Bu sayede ne zamanlar aşıldığını görebilirsiniz.

Varsayılan kurulumlarda 3CX operatöre lisans ile ilgili hata mesajı döndürmez, çağrıyı alır ve bahsettiğimiz promptu dinletir. Ancak sizin taraftaki kurulum ve operatör çalışma mantığına bakmak lazım. 3CX'in döndürdüğü hata mesajına bakıp operatörün kendisine ait "Ulaşılamıyor..." mesajı döndürmesi doğru değil bence. 

Wireshark ile logları toplayıp detaylı incelemenizi tavsiye ederim. Sizi çözüme ulaştıracaktır. 

Gönderildi : 03/11/2016 19:29

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Oğuzhan hocam,

düzeltme için teşekkürler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/11/2016 02:38

(@OnurOksuzgil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çözüldü:
Licence_Limit.wav dosyası ile dışardan gelen çağrılara "tüm kullanıcılar meşgul" sesi dinletiyoruz.
Ayrıca mecburen 16 kullanıcılı lisansa upgrade ettik.

Gönderildi : 21/12/2016 19:44

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member

Sizin adınıza sevindim. Geçmiş olsun.

Gönderildi : 22/12/2016 12:19

Paylaş: