Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Elastix Santral Ayarları

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
984 Görüntüleme
(@SelenAKSOY)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

1 adet 444 lü ve 5 adet sabıt hat kullanan şirketimiz için elastix ip santral kullanmak istiyorum.

Veri merkezindeki sunucularımızın bir tanesinden sanal sunucu oluşturup elastix i başarılı bir şekilde kurdum.

5 sabit hattımızı bu santrale bağlamak için 8 portlu cisco getway aldım.

Ancak bundan sonrasında ise daha önce tecrübemiz olmadığı için takıldık.

getway i santrale nasıl bağlayacağım sabit hatları nasıl tanımlayacağım

santralde karşılama robot müziğini ve 1 e bas muhasebe 2 ye bas teknik servis gibi departmanları nasıl oluşturacağım 

sizden bu konuda yardım ve destek talep etmekteyim.

Saygılar sunar, iyi çalışmalar dilerim. 

Gönderildi : 30/10/2013 04:33

(@KaanODER)
Gönderiler: 33
Trusted Member

Merhaba ;

Bundan sonraki konular için bence profesyonel bir firmadan destek almalısınız çünkü konun daha çok başındasınız. Şayet yabancı kaynaklı bir çok elastik makaleleri ve dökümanları var bunları araştırıp okumanızda faydalı olabilir. Buradan takıldığınız yerlerde size yardımcı olabilirim fakat kurulumun başından anahtar teslimine kadar buradan destek verilebilmesi mümkün değildir.

Kolay Gelsin. 

Gönderildi : 30/10/2013 12:00

(@SelenAKSOY)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kaan hocam ilginiz için teşekkür ederim

Anahtar teslim değilde şuan takıldığım yer getway i santrale yönlendirmek ve santralden bu 5 sabit hattı voip telefon yada telefon yazılımına yönlendirmek

Diğer konuları araştırarak dokümanlar sayesinde yapabilirim.

ilerde sürekli eklemeler geliştirmeler olacağı kedim yapmam gerekli olası bir sorunda müdahale edebilmek için. 

Gönderildi : 30/10/2013 12:49

(@SelenAKSOY)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ilginiz için teşekkür ederim,

Yabancı bir kaç doküman sayesinde işlerimi halledebildim.

Diğer saldırı limitleme vb konular bilgimiz dahilinde o kısımları halledebiliriz.

Bir Turizm firması yada otel için tabiki profesyonel destek almak gerekli ancak zaten yaptığımız işler bir birine yakın

Şuan aktif kullanmaktayım.

Basit işlemler kaldı  müşteri numarasını kodlayıp ona göre yanıt verdirene kadar devam etmekteyim

baya bir yol katettim  

Gönderildi : 01/11/2013 13:48

(@AykutSAGLAM)
Gönderiler: 42
Trusted Member

Bunun için içerisinde asterisk çalışan, fxo ve fxs portlarına sahip ip santraller mevcut. ayrı ayrı satın aldıgınız sistemlerden daha ucuza geliyor:)

Güvenlik çok önemli bir konu, müşteri kitlemizin büyük kısmı elastixzedeleri oluşturduğu için net söyleyebilirim. IP santralin hacklenmesi sabah kadar üzerinden trafik geçirilmesi şeklinde oluyor.

Mevcut elastix üzerinde ipblacklist uygulaması, anonymous call opsiyonu, sip portlarının kesinlikle dışarıya natlanmaması, basit sip şifreleri verilmemesi gibi tavsiyelerde bulunabilirim.

Bu ay sonuna yetiştirmeyi planladıgımız bir çözümpark ip santral egitimi olacak, kacırmamanızı tavsiye ederim.

Ortalama her It yöneticisi kendi telefon sistemini yönetmek ve santralci firmalara para ödememek istiyor. On yıldır bu sistemler ile uğraşan biri olarak bu bakış açısını doğru buluyorum, ama ürün tercihlerinizde elastix tarafından önerilenlere öncelik tanımanız çok önemli. 

Gönderildi : 06/11/2013 22:20

(@endervural)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Selen hanım merhabalar,

Bu yapıyı genelde sanal santral sistemleriyle oldukça kolaylıkla çözebilirsiniz.  Biz genelde bu tarz  yapılar da dinstar 8fxo gateway kullanıyoruz.(444 lerde genelde minimum 5 hat olduğundan)

Burada öncelikle fxo yu sisteme tanıtıp, inbound, ayarlarını yapıp, gelen aramayı oluşturduğunuz ivr a yönlendirmelisiniz. IVR sonrasında da aramaları ister dahili ister kuyruğa gönderebilirsiniz.

Ama naçizane tavsiyem, 0850 yada il kodlu bir numaraye geçip sanal bir  numarayı santralinize tanıtıp, anlık arama sayısı onlarcaya çıkarmanız. Böylece hem 5 hatla sınırlı kalmazsınız, hemde sbait ücretlerden kurtulursunuz hem de fxo ile uğrşmamış olursunuz. ( Tabi ille de 444 diyorsanız bu işlemleri yapmaktan başka çareniz kalmıyor.) 

Başarılar... 

Gönderildi : 04/02/2014 17:03

(@AhmetKocaturk)
Gönderiler: 3
Active Member

Aykut bey

benim farkli bi sorunum var herşey süper calişiyor yanliz 10 agent sisdemdeyden cok az arama yapıyor 4 tane outbound aramada birakiyor bunu nasıl hizklandirabilir 4 gündür internetde cözüm ariyorum bulamadım gitti
bana zardımcı olabilirseniz cok sevinirim..

Saygılarım ile

Gönderildi : 24/11/2015 00:50

Paylaş: