Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Elastix Birden Fazla Voip Nosu

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
460 Görüntüleme
(@omerdemir)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Elastixde 4 tane 0850 numara kullanmak istiyorum 4 tane debunları karışıyacak ıvr.

didle bunu yapabilirmiiyim  yada yöntemi nedir. ? tşkekküler 

1. numara 0850 5555xxx --- onu alıgılayıp ıvr düşürcem (inbound routetten ıvr şeçerim o kısmı biliyorum)

2. numara 0850 666xxxx-alıglayıp ıvrine düşürcem .......

3..

4...

5..

bu şekilde olucak senaryom ama numaraları santrale nasıl algılatabilirim müşteriler dışardan arıyacak hangi numaraysa aradıgı onun sesli yanıtına düşürcem 

Gönderildi : 03/10/2012 17:25

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

Merhaba Elastixde 4 tane 0850 numara kullanmak istiyorum 4 tane debunları karışıyacak ıvr.

didle bunu yapabilirmiiyim  yada yöntemi nedir. ? tşkekküler 

1. numara 0850 5555xxx --- onu alıgılayıp ıvr düşürcem (inbound routetten ıvr şeçerim o kısmı biliyorum)

2. numara 0850 666xxxx-alıglayıp ıvrine düşürcem .......

3..

4...

5..

bu şekilde olucak senaryom ama numaraları santrale nasıl algılatabilirim müşteriler dışardan arıyacak hangi numaraysa aradıgı onun sesli yanıtına düşürcem 

spoiler

-------------------

"Inbound Route" tanımlamasının yapılabilmesi için öncelikle çağrıyı gönderecek tarafın çağrıyı tarafımıza hangi dijitlerle göndereceğinin bilinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gelen tüm çağrıları içeriye almanız gerekir ki bu da güvenlik açısından oldukça riskli bir durumdur. Aynı zamanda birden fazla operasyonunuz olduğunu da düşünecek olursak eğer dijit tanımlaması yaptırmazsanız her gelen çağrıyı aynı operasyon grubuna yönlendirmek durumunda kalırsınız. Bu sebepten dolayı ilk başta gelen çağrının hangi dijitlerle geleceğinin bilinmesi zorunlu bir durumdur. Daha sonrasında işleyiş aşağıda ki gibi aşama aşama ilerleyecektir;

• Elastix>PBX tabının altında bulunan "Inbound Routes" bağlantısı tıklanır.
  • Gelen Ekranda "Description" bölümüne gelen çağrıyı anlayabilmemizi sağlayabilecek tanımlayıcı bir isim koymalıyız.
  • DID Number bölümünden gelen çağrılanın hangi dijitlere uyması gerektiğini belirliyoruz. Bu en önemli bölümümüz. Gelen çağrılar eğer 1234 dijitleri ile gelecekse buraya direk 1234 yazmamız yeterli olacaktır. Ama 1234 ile başlayıp devam eden karakterler de olacaksa o zaman buraya yazacağımız syntax 1234. şeklinde olmalıdır. Burada . (nokta) başka dijitlerde gelebileceğini belirtmektedir.
---------------------
spoiler 

Gönderildi : 04/10/2012 01:10

(@omerdemir)
Active Member
Konu başlatıcı

konuyu biraz daha açarmısın iş galiba voip firmasına kalıyor o bana dijitlerle sabit birşey yollıyacakki didnumbere giriiyim?

yani voip firmasını arayıp ne demeliyim dijit nedir tamolarak syntax dediğin şey ne anlama geliyor ? tşkler

Gönderildi : 04/10/2012 13:15

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Siz Voip firmasını arayın ve mevcut durumunuzu anlatın buna bağlı konfigürasyon dosyasını isteyin onlar size gerekli olan tanımlama dosyasını verecektir. Yukarıda bahsi geçen olayla ilgili olarak tanımlamaları bu konfigürasyon dosyası ile artık yapabilirsiniz.

Gönderildi : 04/10/2012 15:40

(@omerdemir)
Active Member
Konu başlatıcı

firmayla bağlantıya geçip halletim tek sorunum kuyruga düşen kişiye ıvr dinletiyorum fakat
satış için 1

destek için 2

muhasabe 3

xxxx 4

xxxx 5

.....

diye anansoun var müşteri arayacağı departman örneğin  satış 1 e basıyor ama anansoun kalınıda dinliyor düşmüyor :s bu konuda bilgisi olan varmıdır ? 

Gönderildi : 04/10/2012 18:46

(@TolgaGurel)
Gönderiler: 1
New Member

Tuşlandığında nereye düşmesini istiyorsun? Kuyruğamı (Queue) Eğer ki kuyruğa ise 1'e tuşladıkların da "1" 'i tanımladığın yerin hemen sağ tarafında seçilebilir yerden Kuyruğu göstermen yeterli.

Eğer yeterli değilse,

IVR Bölümündeki ayarlamalarını screen olarak paylaşırsan yardımcı olmaya çalışayım... Çağrıyı almışsın sorun IVR veya Yönlendirmek istediğin yerde.

Gönderildi : 06/10/2012 01:29

Paylaş: