Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kamera sistemi kurulumunda tavsiyeniz nedir

13 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
663 Görüntüleme
(@MuratAktas)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese iyi Çalismalar.
ip kamera sistemini kurmak istiyoruz.

1 merkez ve 5 sube market var.hepsini 16000 adsl cikisi var.

Merkez ip kamera sayisi 15-18 arasinda olacak.

Subelerde ip kamera sayisi 8-10 arasinda olacak.

Kurulumu yaptiktan sonra sikinti cikarmadan sürekli calismasini istiyorum.

Hirsizlik konusunda magdur oldugumuz icin özellikle istegim görüntü kalitesinin iyi olmasidir ve tüm yerleri subeler arasinda hepsine baglanip izleyebilme ve gerektiginde ceptende baglanip izleyebilmedir. 

Ip kamare olarak bir sürü marka model kamera ve sistem var.

siz benim yerimde olsaniz hangi ürün ve modeli kullanirsiniz. Bu konuda kafan cok karisti.

Bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim.

Tesekkürler...

Gönderildi : 26/01/2012 16:24

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Kamera sayısına bakılırsa IP kamera kullanmanız durumunda network bağlantınızda sorunlar olacaktır. Bu kadar kameranın devamlı görüntü aktardığını düşünürsek, networkünüzün kilitlenmesi normal olacaktır. Benim size tavsiyem ip kamera haricinde, bir kamera şirketiyle anlaşmanız ve kurulumlarını yaptırmanız. Çünkü alacağınız ip kameraların fiyatlarıyla karşılaştırırsanız, kamera kurulumu yaptırdığınız şirkete ödeyeceğiniz para çok gelmeyecektir. Ayrıca dilerseniz modüllerle cepten, ipad ve iphone gibi cihazlarda da izleme şansınız olacak.

Gönderildi : 26/01/2012 16:46

(@Anonim)
Gönderiler: 0

ip kamerayı kim önerdi ise size ?

ip kamerada kayıt olanağınız imkansız değildir. ama çok problemlidir.

her kamerayı ayrı ayrı izlemek ve kaydetmek gerekecek

Merkezi 16 kameralık DVR cihazlarına bir kaç GB disk takarsanız sorun olmadan işlinizi görürsünüz.

bu iş için bilgisayar almayın.  DVR , güç kaynağı, MODEM-switch vs. aktarım organlarına 1 KVA dan az olmayacak bir ups bağlamayı unutmayın.

tek merkezden kayıt ve izleme imkanı ve ayrıca cep telefonları internet vs. den doğrudan tüm kameralara ulaşırsınız.

Kalite  konusuna gelirsek

day/night kameralar kalitelidir. ama pahalıdırda. yani odak noktanız lokasyonlar çok uzak değilse 15-20 Metre

piyasadaki 50-100$ seviyesindeki tüm kameralar işinizi görür. Ama daha uzaksa  ek kameralar ekleyin sisteme. HD kayıt alamayacağınız için görüntü yetersiz kalacaktır.

ayrıca günümüzde hırsızların DVR cihalarınıda çaldığını göz önünde bulundurarak.

DVR cihazları için iyi bir zula yeri yapın.

Aksi takdirde bir dahaki sefere saddece malları değil. DVR cihazınıda çalarlar kurduğunuz sistemin bir amacı olmaz.

Son olarak sigortanızı yaptırın. sigorta haricindeki hiç bir önlem çalınanı geri getirmez. (ticaretiniz faturalı ise sorun yaşamzsınız ama kayıt dışı işiniz çoksa o zaman sigorta şirketinin vereceği tazminat ile yetinmeniz gerekli) piyasada bu şekilde sigorta şirketlerine söven vardır. Ama kendi muhasebe kayıtlarında 10.000 liralık stok varken ben bir hafta önce 150.000 liralık mal almıştım vs. derler. sigorta şirketi dolandırıcı derler.

muhesebenizde mal giriş çıkışına göre zeyilnameleri yaptırırsa kimsenin kafası ağrımaz.

neyse  bu kadarı yeter sanırım.

Gönderildi : 26/01/2012 18:41

(@MuratAktas)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kamera sayısına bakılırsa IP kamera kullanmanız durumunda network bağlantınızda sorunlar olacaktır. Bu kadar kameranın devamlı görüntü aktardığını düşünürsek, networkünüzün kilitlenmesi normal olacaktır. Benim size tavsiyem ip kamera haricinde, bir kamera şirketiyle anlaşmanız ve kurulumlarını yaptırmanız. Çünkü alacağınız ip kameraların fiyatlarıyla karşılaştırırsanız, kamera kurulumu yaptırdığınız şirkete ödeyeceğiniz para çok gelmeyecektir. Ayrıca dilerseniz modüllerle cepten, ipad ve iphone gibi cihazlarda da izleme şansınız olacak.

Emrah bey, elinize saglik, güzel bilgiler yazmissiniz. Simdi Networkte 2 tane kasa bilgisayari var.Bunlar sadece kasada satis yapiyor ve hepsi localden database kullaniyor. Sadece günün belli saatinde bir 100MB lik database kasa sistemlerine kopyalama yapiliyor. Ondan sonraki network hep bos durumda oluyor. Simdiye kadar kamare sirketleri su markadalar teklif verdiler. Kasalara 2megapixel(day/night), diger yerlere 1,3megapixel(dome),Marka olarak Abus,Panasonic,Mobotix ve birde ismini bildirmedi. POE icinde biri Cisco digeride ismini bildirmedi. Yani hepsi en iyi ürün bizim ürün diyor...Sizin öneriniz ne yönde olur...

Gönderildi : 30/01/2012 23:16

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Genelde kamera şirketleri bilindik markalar vermez. Siz daha önceki referanslarına ve demolarına bakıp karar vereceksiniz. Genelde kullanılan donanımların markaları farklı olsa da sony lens kullanırlar. En iyisi daha önce kurdukları şirketlerle irtibata geçip referan almanız.

Gönderildi : 31/01/2012 13:50

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

ip kamerayı kim önerdi ise size ?

ip kamerada kayıt olanağınız imkansız değildir. ama çok problemlidir.

her kamerayı ayrı ayrı izlemek ve kaydetmek gerekecek

Merkezi 16 kameralık DVR cihazlarına bir kaç GB disk takarsanız sorun olmadan işlinizi görürsünüz.

bu iş için bilgisayar almayın.  DVR , güç kaynağı, MODEM-switch vs. aktarım organlarına 1 KVA dan az olmayacak bir ups bağlamayı unutmayın.

tek merkezden kayıt ve izleme imkanı ve ayrıca cep telefonları internet vs. den doğrudan tüm kameralara ulaşırsınız.

Kalite  konusuna gelirsek

day/night kameralar kalitelidir. ama pahalıdırda. yani odak noktanız lokasyonlar çok uzak değilse 15-20 Metre

piyasadaki 50-100$ seviyesindeki tüm kameralar işinizi görür. Ama daha uzaksa  ek kameralar ekleyin sisteme. HD kayıt alamayacağınız için görüntü yetersiz kalacaktır.

ayrıca günümüzde hırsızların DVR cihalarınıda çaldığını göz önünde bulundurarak.

DVR cihazları için iyi bir zula yeri yapın.

Aksi takdirde bir dahaki sefere saddece malları değil. DVR cihazınıda çalarlar kurduğunuz sistemin bir amacı olmaz.

Son olarak sigortanızı yaptırın. sigorta haricindeki hiç bir önlem çalınanı geri getirmez. (ticaretiniz faturalı ise sorun yaşamzsınız ama kayıt dışı işiniz çoksa o zaman sigorta şirketinin vereceği tazminat ile yetinmeniz gerekli) piyasada bu şekilde sigorta şirketlerine söven vardır. Ama kendi muhasebe kayıtlarında 10.000 liralık stok varken ben bir hafta önce 150.000 liralık mal almıştım vs. derler. sigorta şirketi dolandırıcı derler.

muhesebenizde mal giriş çıkışına göre zeyilnameleri yaptırırsa kimsenin kafası ağrımaz.

neyse  bu kadarı yeter sanırım.

IOZ Synology cihazlarının özelliklerine bir bak istersen. Bu yazdığın yazı hiçte doğru değil.

Gönderildi : 19/04/2012 00:52

(@DemirkanDEMIRCI)
Gönderiler: 75
Trusted Member

dvr cihazlarini ve kameralari kendin pazarlik yaparak satin al. sonra bi firmayla anlas sadece montajini yapsinlar

kabloyuda kendin temin et. metresi 1 liraysa 2 liradan verirler ayrica 400 metre kullandiysa 600 yazar yine zarara girersin

elegante dvr cihazini oneririm. 1 tb hardisk takarsin icine bide isini fazlasiyla gorur.

öncü güvenlik getiriyor bu cihazi galiba. ordan fiyat alabilirsin. 

kameralarida sony lens kullananlari almani tavsiye ederim

Gönderildi : 19/04/2012 13:38

(@rifaterenoglu)
Gönderiler: 2
New Member

paranız cok sanırım bunu b,len arkadasta size ip kamera tavsiye etmiş ip  kamera  görüntü  kalitesi  540tvline de olabilir  ama genelde görüs mesafesi ve lens i düşük ayardadır   . yarı fiyatına  dvr kayıt cihazları  ve yüksek çözürlükte  kameralar alabilirsiniz  gerekirse size kurulumdada yardımcı olabilirim. ama daha detaylı bilgi verebilirseniz 

Gönderildi : 07/05/2012 00:49

(@AkinAkdeniz)
Gönderiler: 163
Estimable Member

Merhaba,

2 mp 1 adet ip kamera ve 20 frame mpeg2 kalitesinde 15 gün kayıt için (ki yasal süre budur)  yaklaşık 3 tb disk gereksinimine ihtiyaç duymaktadır. Şu an için IP kamera hala pekçok firma için özellikle kayıt ortamından dolayı bence çok cazip değil. Önemli olan bir başka nokta ise belirttiğim şartlarda 1 kameranın yaklaşık 10mbps bant genişliğine ihtiyaç duyması.

Diğer arkadaşların dediği gibi birçok kamera markası ve markacıkları var. Bazılarından gerçekten uzak durun.

Gönderildi : 14/06/2012 14:57

(@cemunlu)
Gönderiler: 53
Trusted Member

Hocam hem maliyet hem performans açısından DVR kullanmanı öneririm.

Gönderildi : 16/06/2012 15:29

(@adnanlutfuoglu)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba,

IP kamera çözümü kullanmak daha verimli olur, bu konuda en başarılı firmalardan biri SONY dir .

aşağıdaki linklerden konu ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsin.

Sony Product Catalog Security Systems:

http://pro.sony.com/bbsc/ssr/cat-securitycameras/

Türkiye Temsilcisi:

www.ulkem.com.tr

İstanbul Çözüm ortağı:

www.aryatek.com.tr

genelde Mobese uygulamasında Bosch ip kameraları ve Sony ip kameraları kullanılmaktadır.

Sony ' nin kendi sitesinden kullanacağın kamera tipi seçerek alan ve bant genişliği hesaplayan toollar var bunlar sayesinde de gerekli hdd kapasitesi

network utilizasyonu konusunda hesaplama yapabilirsin.

Gönderildi : 08/07/2012 21:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Bütçeniz kaldırırsa eğer kesinlikle işlevsellik ve görüntü kalitesi açısından ip kamera kullanmanızı öneririm. Bizim iş yerinde eski sistemler analog dvr sistem yeni yerde ip kullanacağız aradaki kalite ve işlevsellik kıyaslanamayacak derecede.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/07/2012 01:15

(@Anonim)
Gönderiler: 0

ip kameralar daha bağımsız ortamlar için ideal. Ancak daha toplu yerlerde dvr sistemler daha kullanışlı bana göre.

hem biz her şeyi tekil olarak yönetmek için göbek çatlatırken hemde.

Gönderildi : 11/07/2012 00:07

Paylaş: