Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Media Server Kurulumu ve Yönetimi

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,054 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar Media Server kurulumu yapmak istiyorum. Fakat yeterli kaynaklara media server hakkındaki bilgisizliğimden dolayı ulaşamadım.

İnternet üzerinden video yayını yapmak istiyorum. Bunu gerek local'de gerekse internal network'de yayınlamak istiyorum. Yazılımcı arkadaşım gerekli arayüzü tasarladı. Ama ben sunucuda nasıl bir yapılandırmaya gideceğim hakkında pek bilgim yok.

Sizce Adobe Flash Media Server 'mı seçmeliyim yoksa Windows Media Server'da bunu rahatlıkla yapabilirmiyim. Hangisi benim için pratik ve kolay olacaktır. Ben microsoft tercih etmeyi seven birisiyim büyük olasıkla tercihim ondan yana olacak fakat gerekli makaleler ve dökümanlar hakkında veya bana önerebileceğiniz bilgiler varmıdır.

Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/03/2011 21:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997

Merhaba,

Bu konuda türkçe kaynak yok denecek kadar az bu nedenle size tavsiyem aşağıdaki link üzerinden ilerlemenizdir. 

http://technet.microsoft.com/en-us/windowsserver/dd448620.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/03/2011 22:01

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar Media Server kurulumu yapmak istiyorum. Fakat yeterli kaynaklara media server hakkındaki bilgisizliğimden dolayı ulaşamadım.

İnternet üzerinden video yayını yapmak istiyorum. Bunu gerek local'de gerekse internal network'de yayınlamak istiyorum. Yazılımcı arkadaşım gerekli arayüzü tasarladı. Ama ben sunucuda nasıl bir yapılandırmaya gideceğim hakkında pek bilgim yok.

Sizce Adobe Flash Media Server 'mı seçmeliyim yoksa Windows Media Server'da bunu rahatlıkla yapabilirmiyim. Hangisi benim için pratik ve kolay olacaktır. Ben microsoft tercih etmeyi seven birisiyim büyük olasıkla tercihim ondan yana olacak fakat gerekli makaleler ve dökümanlar hakkında veya bana önerebileceğiniz bilgiler varmıdır.

Bahsettiğiniz servisler çok güzel anvak hepsi kendine müslüman. Adobe Flash Media Server diyor illa benim formatım olacak; windows media services diyor illa benim formatım olacak.

Bunun yerine 3. parti çok güzel freeware bir yazılım var. Pek çok kişinin gözbebeği VLC.

Evet yanlış okumadınız; VLC Media Player ile çok profesyonel streaming sistemleri kurabilir; isterseniz ağda isterseniz internette istediğiniz bantgenişliğinde yayınlar yapabilirsiniz. Çalma listeleri oluşturabilir, bunların el değmeden çalışmasını sağlayabilirsiniz.

• RTP, MMS, RTSP, UDP ve IcaCast yayınlarını eşzamanlı (yani hem mms'i hem udp'yi hem de RTP'yi aynı anda) yapabilirsiniz. Bu özellik adı geçen programalrın hiçbirisinde yok.

• X formatındaki bir kaynağı Y formatında yayınlayabilirsiniz (yani WMV bir videoyu karşıya FLV formatında ulaştırabilirsiniz). Bu özellik de yok.

• O sırada internette yayınlanmakta olan bir canlı yayını (mesela bir online radyoyu) isterseniz kendi ağınızda isterseniz de internette o anda canlı olarak yayınlayabilirsiniz ki bu özellik yine yukarıda bahsettiğiniz yazılımlarda yok; hatta planlarında bile yok.

Bunun gibi sayabileceğim pek çok artısı bulunuyor VLC'nin. VLC her ne kadar çoğu kişi için basit bir video oynatıcı olsa da arkaplanda çok güçlü araçlarla donatılan bir yazılımdır.

İnternet Sitesi: http://www.videolan.org/
VLC'nin Streaming İle İlgili Özellik Listesi: http://www.videolan.org/streaming-features.html
VLC'nin Streaming İle İlgili Dökümanları: http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo

Bahsettiğiniz yazılımların tamamını denedim; hiçbirisi aradığım özellikleri karşılamadı. Ben mutluluğu VLC'de buldum; üstelik platform bağımsız. Deneyin, siz de rahat edin.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/03/2011 01:55

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Hocam öncelikle yardımınız için tşk ederim. Linki inceliyorum güzel sonuçlar aldığım taktirde güzel makaleler hazırlamayı düşünüyorum.

Gönderildi : 17/03/2011 13:50

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Bahsettiğiniz servisler çok güzel anvak hepsi kendine müslüman. Adobe Flash Media Server diyor illa benim formatım olacak; windows media services diyor illa benim formatım olacak.

Bunun yerine 3. parti çok güzel freeware bir yazılım var. Pek çok kişinin gözbebeği VLC.

Evet yanlış okumadınız; VLC Media Player ile çok profesyonel streaming sistemleri kurabilir; isterseniz ağda isterseniz internette istediğiniz bantgenişliğinde yayınlar yapabilirsiniz. Çalma listeleri oluşturabilir, bunların el değmeden çalışmasını sağlayabilirsiniz.

• RTP, MMS, RTSP, UDP ve IcaCast yayınlarını eşzamanlı (yani hem mms'i hem udp'yi hem de RTP'yi aynı anda) yapabilirsiniz. Bu özellik adı geçen programalrın hiçbirisinde yok.
  • X formatındaki bir kaynağı Y formatında yayınlayabilirsiniz (yani WMV bir videoyu karşıya FLV formatında ulaştırabilirsiniz). Bu özellik de yok.
  • O sırada internette yayınlanmakta olan bir canlı yayını (mesela bir online radyoyu) isterseniz kendi ağınızda isterseniz de internette o anda canlı olarak yayınlayabilirsiniz ki bu özellik yine yukarıda bahsettiğiniz yazılımlarda yok; hatta planlarında bile yok.

Bunun gibi sayabileceğim pek çok artısı bulunuyor VLC'nin. VLC her ne kadar çoğu kişi için basit bir video oynatıcı olsa da arkaplanda çok güçlü araçlarla donatılan bir yazılımdır.

İnternet Sitesi: http://www.videolan.org/
VLC'nin Streaming İle İlgili Özellik Listesi: http://www.videolan.org/streaming-features.html
VLC'nin Streaming İle İlgili Dökümanları: http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo

Bahsettiğiniz yazılımların tamamını denedim; hiçbirisi aradığım özellikleri karşılamadı. Ben mutluluğu VLC'de buldum; üstelik platform bağımsız. Deneyin, siz de rahat edin.

İyi çalışmalar.

Mert bey büyük ihtimal VLC seçimim olcak hemen incelemeye başlıyorum. Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/03/2011 13:51

(@AbdullatifErkaya)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Bu konuda bir gelişme var mı?

Gönderildi : 14/07/2012 08:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ne gibi bir gelişme ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2012 17:00

(@AbdullatifErkaya)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Arkadaş VLC'yi deneyecekmiş en son. Denedi mi, verim aldı mı? Başarılı oldu mu? Nasıl yaptı? Aynı şeyi başkası yapmak istese tavsiyeleri neler olur gibi bir gelişme.

Gönderildi : 16/07/2012 23:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ben denedim, aşağıdaki gibi bat dosyalarını kullanabilirsiniz ancak ben multicast kullanıyorum yani benim çalışan bir multicast network alt yapım var, bu şu demek, switch olsun router olsun hatta şubeler arasında firewall var ise onun bile multicast network desteğinin olması ve multicast paketler için geçişin açık olması lazım, misal ben bu konudan anlamam ama bizim network adminleri bu konuda çok iyi olduğu için onlar tüm configleri yaptılar, sizin yapı eğer 1000+ değil ise bu durumda multicast yerine unicast yani bu video yu izeleyecek kişilerin tek tek video kaynağına gelmesini sağlayabilirsiniz

Bu milticast yayını başlatmak için 

"C:\Program Files (x86)\VideoLAN\VLC\vlc.exe" -vvv cozumparkreklam.mpg  :sout=#transcode{vcodec=h264,vb=800,scale=1,acodec=mp3,ab=64,channels=2,samplerate=44100}:std{access=udp,mux=ts,dst=239.0.0.1:1234} --ttl 12

bu da yayını izlemek için

call "C:\Program Files (x86)\VideoLAN\VLC\vlc.exe" -vvv udp://@239.0.0.1:1234

Gönderildi : 17/07/2012 13:25

(@onurugurluoglu)
Gönderiler: 32
Trusted Member

Arkadaşlar merhaba,

VLC ile internetten radyo kanallarını lokalimde dağıtıyorum.

Server tarafında VLC'yi MMS ile birkaç kanalın yayınını başlatıp,  Client tarafında Windows Media Player ile yayına ulaşabiliyorum. Fakat çalma listesinde Media ile ilgili bilgileri göstermiyor. Media Bilgilerini yada benim verdiğim bir isimi orda gösterebilir miyim? Mesela ilk sırada Super FM ikinci sıradaki de Metro FM ama listede IP adresini gösteriyor sadece.

Gönderildi : 27/06/2013 17:17

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

piyasadaki kullandıklarım içindeki en iyi media serveri Wowza Media Server yazılımıdır.

http://www.wowza.com/demo  demoyu inceleyin

flash ve silverlight yazılımlarına da entegre edilebiliyor..

Gönderildi : 29/06/2013 01:41

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Bu konuda bir gelişme var mı?

Media server ile ilgili makaleler portalımızda yayınladı, makaleler kısmında ulaşabilirsiniz.

Gönderildi : 17/07/2013 18:40

Paylaş: