Forum

SCCM ile işletim si...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SCCM ile işletim sistemi dağıtma da birkaç sorun...

39 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,354 Görüntüleme
(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Hyper-V de integration service yeterli olur diye düşünüyorum onunla ilgili bi denemem oldu ve başarılı oldum.

MS virtual pc de ise,  vm additions yükle deyin cd ye geçsin onun içinde network driver ı al bunu package yaparsınız. bunda da başarılı oldum.

vmware de ise yine ms de ki gibi aynı şekilde VM tools  u yükle deyin network card driver içinde . bunda da başarılı oldum

Gönderildi : 23/02/2009 01:05

(@SalihERTUGRUL)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Sorunları çözdüm. Çözmede smsts.log dosyası çok ama çok yardımcı oldu. Öncelikle  sanallaştırma teknolojisi ile çalışıyorsak  kurulum yapacağımız makinaya örneğin xp işletim sistemini kuruyoruz.VPS veya Hyper-v ile çalışan sistemlerde bios ayarı yapmamız gerekiyor. Yani işletim sistemi başlamadan network boot edecek şekilde bir ayarlama yapmamız gerekiyor. OSD daki hataları görmek için yapmamız gereken şey ki eğer hata olursa kesin restart etme durumu oluyor ve hatayıda  halihazırda çalışmakta olan işletim sisteminin C partition ında smsts.log dosyası olarak atıyor. Bu dosya incelendiğinde sistem nerede hata ile karşılaşıyorsa log olarak düşüyor. Benim şimdiye kadar  hatalar ile karşılaşmamın sebebi network driver problemi olmadığını , ki network driver pachage hazırlamak için oldukca fazla cambazlık yaptım , oluşturduğum paketlerin istenilen yerlere gitmemiş olması idi. Paketleri oluşturduktan sonra mutlaka ama mutlaka sistemin oluşturduğu klasörlere gittiğinden emin olunması gerekiyor. Bunlara dikkat ederek adım adım smsts.dosyası referansı ile sorunu çözdüm. Artık kurulum başlıyor ve devamı geliyor.

İlgilenen bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

Resmen sccm OSD uzmanı oldum hatalar ile boğuşarak ama çok da iyi oldu.

salih

Gönderildi : 23/02/2009 01:39

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

e tabi clientların VPC olma ihtimali biraz düşük [:)]

cuma akşamı yaptığım webcast de de vpc client a kurulum başlamamıştı zaman zaman oluyor.

neyse geçmiş olsun Salih bey en sizin kadar sevindim.

Gönderildi : 23/02/2009 13:14

(@SevkiSahin)
Gönderiler: 17
Active Member

Merhaba,

Bu konuda benimde yaşadıgım bir sorunum var. OS deployment baslıyor fakat package id ile ilgili asagıdaki hatayı alıyorum.

" the task sequence cannot be run because the program files for cannot be located. "

LAB00008 i bulamadıgı için reboot ediyor surekli. 

boot edilen package id sine bakıyorum LAB00015 olarak gorunuyor. bunu nasıl degiştirebilirim.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 28/05/2015 20:45

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Sorunlu paketi silerek yeniden oluşturup distribute edin sorun duzelicektir.

Gönderildi : 28/05/2015 21:09

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Buğram Hocamla çok uğraştınız ve geç kalmış görünüyorum ama müsait olduğunuzda aşağıda yazdığım makaleyi okuyabilir misiniz?

Ben kurumumuzdaki RDS sunucularını ve OS kurulumunu bu şekilde yapıyorum. Elbette SCCM gibi profesyonel bir çözüm değil ama Daha hızlı ve başarılı. Tavsiye ederim. En azında bir göz atın.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/04/07/microsoft-deployment-tool-ile-katilimsiz-server-kurulumu.aspx 

Gönderildi : 29/05/2015 01:51

(@SevkiSahin)
Active Member

Merhaba Davut bey,

Resimlerle iletmek istedim. aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. paketi silip yeniden oluşturdum. bu sefer LAB00019 olusturdu. benim distribute ettigim task veya boot image larım hala LAB00015 olarak gorunuyor.

isimden dolayı mı kurulum baslamıyor? yoksa farklı bir sorun mu var? 

http://postimg.org/gallery/36zm72jcq/c5cbb1c0/

Gönderildi : 29/05/2015 15:46

(@SevkiSahin)
Active Member

Ahmet bey teşekkürler öneriniz için. İncelemeye çalışacağım.

Gönderildi : 29/05/2015 15:51

(@davuteren)
Noble Member

siz bu oluşturduğunuz widows 7 x64 task i herhangi bir collection a deploy ettiniz mi? boot dosyalarını distribute ettiniz mi?

Gönderildi : 29/05/2015 16:02

(@SevkiSahin)
Active Member

Evet task ı all unknown computer lar için deploy ettim.

Boot image larımı ise distribute ettim. kaldırıp hepsini yeniden oluşturdum. ilk planda kurulum ekranı baslıyor. sonra bahsettigim gibi LAB00008 bulunamadıgı için restart ediyor ve bu ekran cıkıyor daha sonra.

Gönderildi : 29/05/2015 19:30

(@davuteren)
Noble Member

Yuklemek istediğin pc ye ait ethernet kartının driverini da boot.wim e ekledin mi? Driveri bulamayıp restart ediyordur. Birde tam olarak problemi video çekebilirsen f12 ye bastığın andan hatayı verip yeniden başlayana kadar, sana daha yardımcı olabilirim.

Gönderildi : 29/05/2015 21:11

(@SevkiSahin)
Active Member

Hocam,

Şimdi aldıgım hata şöyle: 

[url= http://s27.postimg.org/po14qcttb/hata1.pn g" target="_blank">http://s27.postimg.org/po14qcttb/hata1.pn g"/> [/img][/url]

[url= http://s27.postimg.org/cilmk8zxr/hata2.pn g" target="_blank">http://s27.postimg.org/cilmk8zxr/hata2.pn g"/> [/img][/url] 

bu hatayı aldıktan sonra restart ediyor. 

Gönderildi : 02/06/2015 15:13

(@davuteren)
Noble Member

Oluşturduğunuz os paketini deploy ettiniz mi? Çünkü hata dan anladığım benim, os yi bulamıyor. Bunun en belirgin özelliği oluşturulan os paketinin dağıtılmaması oluyor. Task belki doğru oluşturulmamış olabilir.

Gönderildi : 04/06/2015 09:21

(@SevkiSahin)
Active Member

Hocam bahsettigim sekilde hataları atlattım ancak son haliyle bu noktada kalıyorum.

https://youtu.be/hHwgZbCRQM8

bu linkten videoyu izleyebilir misiniz?  

Gönderildi : 05/06/2015 14:13

(@davuteren)
Noble Member

Task içerisinde USMT, Uygulama, OS tanıtılıyor bu uygulamalar Distribution Point üzerine %100 gitmediğinde bu problemle karşılaşılır, oluşturduğunuz task ı kontrol ederek, task içerisindeki tüm bileşenlerin distribution point e aktarılması gerekmekte.

Gönderildi : 05/06/2015 14:34

(@SevkiSahin)
Active Member

Hocam şu an sorunu giderdim. Boundaries kısmında subnet ayarlarını yaptım. daha sonra distrubition point ve group a ekledim task ı. su an deploy işlemlerine basladım.

çok teşekkürler. 

Gönderildi : 16/06/2015 20:44

(@davuteren)
Noble Member

😊 boundaries ve subnet ayarları genelde ilk aşamada yapılandırıyorum ben. Sonrasında da group, computer, user ve network discovery i başlatıyorum. Onları yapılandırmış olduğunu düşünmüştüm.. geçmiş olsun

Gönderildi : 17/06/2015 11:09

(@SevkiSahin)
Active Member

Hocam teşekkür ederim. konuyu uzatıyorum hala ama şimdide asagıdaki gibi bir uyarı alıyorum ileriki adımlarda. 

Deploy edilecek olan pcde diski formatladım. diskpart exe ile clean işlemini de yaptım. Başka neden kaynaklanıyor olabilir?

Gönderildi : 17/06/2015 17:25

(@SevkiSahin)
Active Member

Deploy işlemi tamamlanmıştır.

Son olarak şu sorunu çözdüm:

Deploy edilen image ile bu ekrandaki bit eşleşmeli.  sonrasında sorunsuz deploy işlemi tamamlandı.

İlginize teşekkürler..

Gönderildi : 18/06/2015 18:57

Sayfa 2 / 3
Paylaş: