Forum

SCOM 2007 IP Loggin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SCOM 2007 IP Logging Yapıyormu ?

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
485 Görüntüleme
(@TolgaAtasagun)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar,

Malumunuz yeni kanun nedeni ile şirketler artık DHCP loglarını tutmak zorundalar .. SCOM bu işi yapıyormu ? Örneğin hangi client 'ın hangi IP alıp kullandığı gibi logları saklıyormu ?

İlgili 5651 Sayılı Yasa 

---------------

Burada Toplu kullanım sağlayıcı kapsamına, kamu kurulusları, özel kurum ve sirketler, eğitim ve sağlık

kurulusları, oteller vb çalısanlarına ve müsterilerine internet erisimi sunan yerler girmektedir. Toplu

kullanım sağlayıcıların herhangi bir “izin belgesi” almalarına gerek olmamakla birlikte yonetmeliğin

4.maddesindeki yukumlulukleri yerine getirmek durumundadırlar. Toplu kullanım sağlayıcı yukumlulukleri;

a) Konusu suç olusturun içeriklere erisim önleyici tedbirleri almak,

b) İç IP dağıtım loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydetmek.

--------------

Gönderildi : 06/02/2009 11:13

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Burak Haksever Merhaba..:)

SCOM'u kullanan biri olarak böyle bir işlem yapmıyor diye biliyorum.Bu işlem için DHCP'nin kendi üzerindeki Logging mekanizması kullanılabilir.

Gönderildi : 06/02/2009 13:10

(@TolgaAtasagun)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Sayın Makbuloğlu...

Görüşelim bi gün özlettiniz 🙂

Gönderildi : 06/02/2009 16:44

(@Anonim)

Görüşelim efenim..:)

Gönderildi : 07/02/2009 01:29

(@AltugERBASI)
Gönderiler: 13
Active Member

Bu işlemi scom dan önce ufak bir .net uygulama ile yapmistim. Domaindeki tum DHCP sunucularındaki logları günlük olarak (1 gün geriden geliyor yani) okuyup db ye yazıyorum. Eğer ilginizi çekerse örnek gönderebilirim. Aslında dhcp sunucuları bulan ve dosya okuyabilen kodu yazabilecek tüm arkadaşlarım kısa sürede halledebilir.

Sevgiler,

Altug ERBASI

Arkadaşlar,

Malumunuz yeni kanun nedeni ile şirketler artık DHCP loglarını tutmak zorundalar .. SCOM bu işi yapıyormu ? Örneğin hangi client 'ın hangi IP alıp kullandığı gibi logları saklıyormu ?

İlgili 5651 Sayılı Yasa 

---------------

Burada Toplu kullanım sağlayıcı kapsamına, kamu kurulusları, özel kurum ve sirketler, eğitim ve sağlık

kurulusları, oteller vb çalısanlarına ve müsterilerine internet erisimi sunan yerler girmektedir. Toplu

kullanım sağlayıcıların herhangi bir “izin belgesi” almalarına gerek olmamakla birlikte yonetmeliğin

4.maddesindeki yukumlulukleri yerine getirmek durumundadırlar. Toplu kullanım sağlayıcı yukumlulukleri;

a) Konusu suç olusturun içeriklere erisim önleyici tedbirleri almak,

b) İç IP dağıtım loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydetmek.

--------------

Gönderildi : 31/10/2009 16:02

(@Anonim)

Bu işlemi scom dan önce ufak bir .net uygulama ile yapmistim. Domaindeki tum DHCP sunucularındaki logları günlük olarak (1 gün geriden geliyor yani) okuyup db ye yazıyorum. Eğer ilginizi çekerse örnek gönderebilirim. Aslında dhcp sunucuları bulan ve dosya okuyabilen kodu yazabilecek tüm arkadaşlarım kısa sürede halledebilir.

Sevgiler,

Altug ERBASI

Aslında postun içinde kodu göndererek bu konuda bizimde bilgilenmemizi sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 17/11/2009 16:24

Paylaş: