Forum

SCCM Serveri Cloud...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SCCM Serveri Cloud'a kurulum ve 2 farkli lokasyonlari Yönetme

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
564 Görüntüleme
(@CagriDuran)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yapmak istedigim SCCM'i cloud olarak örnek  ;azure ye kurmak ve 2 farkli ofisi bu sccme server ile yonetebilmek.Kendi networkumuzde bulunan bir sunucuda barinmayacak.Bu iki farkli ofisteki clientleride bir sccme serverde birlestirmek gibi bir projem var.Ne gibi riskleri var yada ne gibi konulara dikkat etmem gerektigini arastirmaktayim.Daha önce bu tarz bir proje yapan arkadaslar oldumu acaba ? Yada bu konuda ne gibi yorumlariniz olur.Kullanabilirlik ve güvenlik konusunda sikintilar ortaya cikar mi? Yada güvenlik icin cloud servera kurulmus sunucuya ekstra yapilan onlemler ile bu konudan siyrilabilir mi ?

Konu hakkinda beyin firtinasi yapmak icin siz uzman arkadaslarin fikirleri benim icin cok degerli olacaktir.

Saygilarimla

Gönderildi : 26/04/2018 14:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Daha erişilebilir olur. Herhangi bir güvenlik riski yoktur ancak en önemli sorununuz internet hızınız olacaktır, aslında bu yapıya benzer SCOM için OMS, SCCM için intune ürünleri var. Aynı mantık ile çalışıyor, yani sunucular aslında bulut üzerinde sen sadece sunucu veya istemcine agent yüklüyorsun yani zaten bu kabul edilmiş bir endüstri standartı bir model ama senin yönettiğin bir sccm tabi bu kadar iyi çalışmayabilir. Bunun nedeni on-prem agent günün sonunda sürekli ve stabil bir bağlantı var ise iyi çalışır eğer internet hızınız yeterli değil ise sccm pek verimli çalışmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2018 13:18

(@CagriDuran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Daha erişilebilir olur. Herhangi bir güvenlik riski yoktur ancak en önemli sorununuz internet hızınız olacaktır, aslında bu yapıya benzer SCOM için OMS, SCCM için intune ürünleri var. Aynı mantık ile çalışıyor, yani sunucular aslında bulut üzerinde sen sadece sunucu veya istemcine agent yüklüyorsun yani zaten bu kabul edilmiş bir endüstri standartı bir model ama senin yönettiğin bir sccm tabi bu kadar iyi çalışmayabilir. Bunun nedeni on-prem agent günün sonunda sürekli ve stabil bir bağlantı var ise iyi çalışır eğer internet hızınız yeterli değil ise sccm pek verimli çalışmaz.

Merhaba Hakan Bey,

Cevabinizdan beri SCCM -intune  urunleri ile ilgili ingilizce ve turkce makaleleri arastiriyorum.Tam olarak bir kurulum yapisi ve diagram bulamadim.SCCM"ide clouda kurup intunede clouda kuruldugu zaman benim networkumdeki clientlerle ilislkisi sanirim certifika yaratarak mi olacak yoksa baska cozum yollarida varmidir ?

Biraz cikis yolu bulabilirsem testlere baslayicam ve ayrintili bu konuda cozumparka bir dokumanda hazirlamak isterim.Birde ingilizce makelelerden okduguma gore co managment dedikleri bir urun var sanirim sccm ve intune nin birlesimimidir bu ?Kafam arastirdikca okudukca karisti diyebilirim 🙂

Bizi guncellerseniz cok sevinirim. 

Saygilarimla

Gönderildi : 15/05/2018 14:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bilgi durumunuz bu ise üzülerek ifade etmek isterim ki sccm kendi kendinize öğrenebileceğiniz bir ürün değil. 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2018 14:39

(@CagriDuran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bilgi durumunuz bu ise üzülerek ifade etmek isterim ki sccm kendi kendinize öğrenebileceğiniz bir ürün değil. 

Hocam sccm ogrenmek den ziyade aslinda sorumdan uzaklastik.Kendi networkume sccm kurup deploylari vs yapabilecek durumdayim.Su an ki sorunumuz clooud da bulunan sccm 2 farkli ofisdeki clientlere yonetimi nasil saglanacak ? Bir kac sccm uzmaninada paralelde sordum.Genelde ticari kaygi ile basalayan cumleleler oldu ama sonra kendilerininde daha once bu tarz bir yukleme yapmadiklarini anladim. 

Hakan hocam ben sorumu guncelleyim; daha önce herhangi bir musterinize yada kurslarini verdiginiz kisilerden SCCM cloud a yukleyip farkli lokasyon ve network yapisindaki clientleri cloudda bulunan sccmden yonettinizmi yada bu tarz bir proje yaptiniz mi ?

Yazdiginiz konular hakkinda 2 haftadir sccm ve intune birlesimi arastirdim.Intune urunu olmadan sccm ile yapabilecegini soyleyen kaynaklarda buldum.Kendimi tam aciklayamadim sanirim bundan onceki mesajda 🙂 

Gönderildi : 15/05/2018 15:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet ticari cevaplar her zaman efsane olmuştur bizim şirketimizde.

Öncelikle işin doğrusunu yapmazsan bir süre sonra kilitlenir kalır ve emeklerin boşa gider. Microsoft SCCM gibi sistemleri daha çok real time yüksek bant genişliği olan network ortamları için tasarlamıştır. Tabiki bulut dahil her ortamda çalışır ancak örnek aşağıdaki gibi pek çok özelliği olan bir ürünü buluta koydğunda bu özelliklerin büyük çoğunluğu aradaki bant genişliği sınırından dolayı çöp olur.

Özetle amacın dağınık bir yapıyı sccm ile yönetmek ise bunun için her şube lokasyonuna bir DP kurman yeterli bulut istiyorsan on prem sccm + intune. Doğru çözüm bu diğeri fanteziden öteye gitmez.

Uygulama Yönetimi
Yönettiğini farklı cihazlarda uygulamalar oluşturmanıza, yönetmenize, dağıtmanıza ve izlemenize yardımcı olabilen birtakım araçlar ve kaynaklar sağlar. Ayrıca, Configuration Manager, şirket verilerinizin kullanıcının uygulamalardaki yardımcı olan araçlar ile koruduğunuz sağlar.
Şirket kaynak erişimi
Kuruluşunuzdaki kullanıcılara uzak konumlardan veri ve uygulamalara erişme izini vermenizi sağlayan birtakım araç ve kaynaklar sunar. Bu araçlar Wi-Fi profilleri, VPN profilleri, sertifika profillerini ve çevrimiçi koşullu erişim Exchange ve SharePoint içerir.
Uyumluluk ayarları
Bir dizi araç ve değerlendirmek, izlemek ve kuruluşunuzdaki istemci aygıtların yapılandırma uyumluluğunu düzeltmek için yardımcı olacak kaynaklar sağlar. Ayrıca, yönettiğiniz cihazlarda bir dizi özelliği ve güvenlik ayarlarını yapılandırmak için uyumluluk ayarlarını kullanabilirsiniz.
Endpoint Protection
Kuruluşunuzdaki bilgisayarlar için güvenlik, kötü amaçlı yazılım engelleme ve Windows Güvenlik Duvarı yönetimi sağlar.
Envanter
Varlıkları tanımlamaya ve izlemeye yardımcı olmak için araçlar sağlar:
• Donanım envanteri: Ayrıntılı kuruluşunuzdaki cihazların donanımıyla ilgili bilgileri toplar.
• Yazılım envanteri: Ve raporları, kuruluşunuzdaki istemci bilgisayarlarda depolanan dosyalarla ilgili bilgileri toplar.
• Varlık yönetim bilgileri: Envanteri verilerini toplamak ve kuruluşunuzdaki yazılım lisans kullanımını izlemeye yarayan araçlar sağlar.
• Microsoft Intune ile mobil cihaz Yönetimi
Internet üzerinden Microsoft Intune hizmetini kullanarak iOS, Android (Samsung KNOX Standard dahil), Windows Phone ve Windows cihazları yönetmek için Configuration Manager'ı kullanabilirsiniz.
Intune hizmetini sizin kullanmanıza karşın, yönetim görevlerini hizmet bağlantı noktası site sistem rolü Configuration Manager Konsolu aracılığıyla kullanılabilir kullanarak tamamlanır.
Şirket içi mobil cihaz Yönetimi
Kaydeder ve (yerine ayrı olarak yüklenmiş bir Configuration Manager istemcisindeki olan) cihaz platformlarında yerleşik şirket içi Configuration Manager altyapı ve yönetim işlevini kullanarak bilgisayarları ve mobil cihazları yönetir. Şu anda Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Mobile cihazlarının yönetimini destekler.
İşletim sistemi dağıtımı
İşletim sistemi görüntüleri oluşturmaya yarayan bir araç sağlar. Önyüklenebilir medya bir CD kümesi, DVD veya USB gibi flash sürücü veya bilgisayarlara işletim sistemlerini dağıtmak için PXE kullanarak önyükleme sonra bu görüntüleri kullanabilirsiniz. Bu Configuration Manager tarafından yönetilen bilgisayarlar, yanı sıra yönetilmeyen bilgisayarları geçerli olduğunu unutmayın.
Güç Yönetimi
Kuruluştaki istemci bilgisayarların güç tüketimini yönetmek ve izlemek için kullanabileceğiniz birtakım araçlar ve kaynaklar sağlar.
Sorgular
Hiyerarşinizdeki kaynaklarla ilgili bilgileri ve envanter verileri ve durum iletileriyle ilgili bilgileri almaya yarayan bir araç sağlar. Bu bilgiler daha sonra Raporlama ve yazılım dağıtım ve yapılandırma ayarları için cihaz ve kullanıcı koleksiyonlarını tanımlama da kullanabilirsiniz.
Uzak bağlantı profilleri
Bir dizi araç ve oluşturmak, dağıtmak ve kuruluşunuzdaki cihazlar için Uzak bağlantı ayarları izlemek için yardımcı olacak kaynaklar sağlar. Bu ayarları dağıtarak, kullanıcılar tarafından şirket ağındaki bilgisayarlarına bağlanmak için gereken çabasını en aza indirin.
Kullanıcı verileri ve profilleri yapılandırma öğeleri
Kullanıcı verileri ve profilleri yapılandırma öğelerini Yapılandırma Yöneticisi'nde klasör yeniden yönlendirme, çevrimdışı dosyalar ve Windows 8 çalıştıran bilgisayarlarda ve daha sonra hiyerarşinizdeki kullanıcılar için Dolaşım profillerini yönetebilen ayarları içerir.
Uzaktan Denetim
Configuration Manager konsolundan istemci bilgisayarları uzaktan yönetmek için araçlar sağlar.
Raporlama
Birtakım araçlar sağlar ve yardımcı kaynaklar Configuration Manager konsolundan SQL Server Raporlama Hizmetleri'nin Gelişmiş raporlama özelliklerini kullanabilirsiniz. Bkz:
Yazılım kullanım ölçümü
Configuration Manager istemcilerinden yazılım kullanım verilerini toplamak ve izlemek için araçlar sağlar.
Yazılım güncelleştirmeleri
Kuruluş içinde yazılım güncelleştirmelerini yönetmenize, dağıtmanıza ve izlemenize yardımcı olabilen birtakım araçlar ve kaynaklar sağlar.

Gönderildi : 15/05/2018 19:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu arada bizde itina ile sccm projesi yaparız 🙂 ticari kaygımız olur ama doğru bildiğimizi söyleriz.

Sorunun cevabı hayır bu arada hiç bir müşterimde buluta sccm kurmadım kurmam da 🙂 ANCAK öyle büyük bir IaaS yapısı olur ki gerçekten kullanması gerekir ise o zaman düşünürüz ancak bulut üzerinde otomasyon, oms vs öyle güzel ürünler var ki zaten gerek kalmıyor.

Gönderildi : 15/05/2018 19:11

(@CagriDuran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu arada bizde itina ile sccm projesi yaparız 🙂 ticari kaygımız olur ama doğru bildiğimizi söyleriz.

Sorunun cevabı hayır bu arada hiç bir müşterimde buluta sccm kurmadım kurmam da 🙂 ANCAK öyle büyük bir IaaS yapısı olur ki gerçekten kullanması gerekir ise o zaman düşünürüz ancak bulut üzerinde otomasyon, oms vs öyle güzel ürünler var ki zaten gerek kalmıyor.

Degerli bilgi ve yorumlariniz icin tesekkur ederim 🙂 Sccm konusuna aslinda calistim,ne amaclarla kullanilacagini yada yukleme kisminda gene cozumparkdaki bir kac arkadasimizin sonsuz destegi ile basardim.Ticari kismna gelince; Bu aslinda sirket icinde ekstra egitim programimda yapmam gereken bir proje.(Universite projesi gibi dusunebilirsiniz) Tatilimi ayarladigimda Turkiye ye gelip baska alanlarda egitimlerinizi alicam bu konuda kurslar hakkinda 3 ay once gorustum aslinda :). Microsoft'un buyuk bir partneri calistigim firma ve bu tarz yapilabilir gibi cumleler deyince bu konuda bana kaldi.Internette arastirmalarimda dedigim gibi sizinde dediginiz gibi teoriden ileri yazi bulamadim.Ancak benden beklenti performans sorunlari olsada bunu ayaga kaldirmam 🙂 Projelendimem istenmekte.

Sorumu su sekilde sorayim;  2 adet ofisimiz var burada totalda 60-70 tane client var bunlara it destegini( OS deployment,upgrade vb) kendi lokalimizde bir fiziksel server almayip azure gibi clood hesaplar uzerinden yürümek.Yani yonetecegimiz toolda cloudda olcak bende remote oldugum durumda sorunu olan satis elemanina destek verebilecem.SCCM disinda herhangi bir urun tavsiyeniz var ise hem ogrenmis olurum hemde projeyi baslatmadan sunabilirim.

Saygilarimla

Gönderildi : 15/05/2018 19:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer onprem hiç sunucu olmayacak ise bu durumda Azure üzerinde SCCM ama Express Route ile yani hızlı bir network gibi düşün ama pahalı olur zaten SCCM de çok yakar azure üzerinde veya Intune. Intune mükemmel değil şu anda ama her geçen gün iyiye gidiyor.

Özetle intune ile devam edeceksin bu durumda.

Gönderildi : 16/05/2018 02:00

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Selamlar, Hakan'a katilmakla beraber SCCM'in zaten konsolunda cloud based roller barindirilabiliyor. Ama yine Hakan'a katilarak sunu da belirteyim, SCCM'in cloud rollerini onpremise ortama almadan once cok dikkatli olmaniz gerekir. Ornegin sccm clod distibution point kurulumu yaparken icerideki makine ile ismi ayni verirseniz tum primary site'i down etmis olursunuz. Tum islemlerden once sccm site maintenance'dan site ve db yedegini aliniz. 

Gönderildi : 22/07/2018 19:38

Paylaş: