Forum

Yedekleme için QNAP...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Yedekleme için QNAP tavsiyesi

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,566 Görüntüleme
(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server da bulunan dosyalarımızı qnap tarzı bir storage de yedeklemek istiyoruz. 2 ad. server mevcut, ikisinin toplam kapasitesi 2 tb kadar. 
Hangi model ve nasıl bir yol izlenmesi gerekir.

Gönderildi : 30/03/2020 12:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

QNAP kullanmadım Synology kullandım. Genel olarak size lazım olan alandan biraz daha genişleyebileceğinizi düşünerek, uygun raid tipine göre bir seçim yapmanızda yarar var.

Bu nedenle bütçeniz varsa en az 4-8 disklik bir seçim yapmanızda yarar var.

Aşağıdaki link üzerinden uygun ürünü seçebilirsiniz.

https://www.qnap.com/tr-tr/product/

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/03/2020 13:46

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Şuan için serverdaki disk üzerindeki paylaşımlar kullanılıyor ve bunun yedeğinin storage alınması planlanıyor.Server üzerindeki disk alanıda ilerleyen zaman için yeterli gelmeyebilir diye düşünüyorum.
Alternatif senaryo olarak qnap ın servere disk olarak eklenmesi bu şekilde direkt olarak kullanılması mümkün mü?
4 disklik seçenekleri inceleyeceğim.

Gönderildi : 30/03/2020 13:54

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

ISCSI olarak ekleyebilirsiniz.

http://qnapsupport.net/qnap-uygulamalari/iscsi-nedir-ve-nasil-olusturulur/?lang=Tr

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/03/2020 15:33

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@rizasahan teşekkürler

Gönderildi : 30/03/2020 16:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Selam, bende bir ekleme yapmak istiyorum. NAS cihazlarında hız çok önemlidir. Yani 2TB' lık NAS alayım derseniz 

1 - Yedekleme çok uzun sürebilir

2 - Geri dönme daha da uzun sürebilir

Bu nedenle aşağıdaki gibi bu yedeği ne kadar sürede yazmak ve ne kadar sürede dönmek istediğinize karar verin

Basit bir hesap ile 2TB veri 1gigabit bir network üzerinden 4.5 saate' e kopyalanır. Peki 1gigabit = 125MBps yapar yani sizin alacağınız NAS cihazı saniyede bu kadar veri yazabilecek NAS diskine ve RAID yaptıktan sonra bu hızı destekliyor mu bakmanız lazım.

Diskler NAS diski olmalı yani hızlı ama bu yetmez örnek giriş seviyesi bir kutu alırsanız Raid5 yaptınız diyelim ve maks 30Mbps gördüğünüz, satıcıya case açarsanız size derki o modeldeki raid kartının desteklediği maksimum hız bu.

Yani NAS deyip geçmeyin iyi bir satıcı bulun, bunları sorun ona göre alın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2020 23:51

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner bilgiler için teşekkürler

Gönderildi : 31/03/2020 12:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/03/2020 14:15

Paylaş: