Forum

IBM - T4300 Tape Ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] IBM - T4300 Tape Backup firmware sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
401 Görüntüleme
(@eyupustaoglu)
Gönderiler: 70
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Cihazda üç adet sürücü var fakat bir tanesini kullanamıyoruz. İbm'in IDTD aracı ile kontrol sağladığımda  o sürücünün firmware'ini güncellememi istiyor  

IBM'in sitesinden firmware 'e ait dosyayı bulamadım. Bir dosya indirmek istediğimde garanti sürecine takılıyorum. Bunun bir yolu  var mıdır? Böyle bir şey ile karşılaşan oldu mu? 

Üreticilerin bu tip şeylerde indirmeyi sınırlaması gerçekten sinir bozucu .

Gönderildi : 17/04/2023 09:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bildiğiniz gibi destek paketleri bunun için vardır, yani eğer siz ürünün desteği bittikten sonra bunu almaya çalışiırsanız alamıyor olmanız normal.

1- Ürünün desteği devam ediyor ve sizin destek paketiniz yok ise bu durumda güncel firmware indiremezsiniz. En azından legal yollarla ki burası legal bir platform

2 - Ürün çok eski ise bu durumda support da satılmıyordur, yani satın alabileceğiniz bir support yoktur, bu durumda zaten ürün EOL veya EOS olmuştur ki önerimiz ürünü güncellemek.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2023 13:42

(@eyupustaoglu)
Gönderiler: 70
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner 

Teşekkürler Hakan Bey, 

Cihaz yeni bir cihaz. Kendim 5 dk 'da yapabileceğim bir iş için tekrar ücret ödemek çok sinir bozucu. 

Gönderildi : 17/04/2023 15:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Aslın öyle değil, sonuçta bu şirketler milyonlarca dolar argeye harcıyor, ürünü çıkarıyor ancak ürünün destek kısmının da çok ciddi maliyeti var, aynı durumda bu işin başında siz olsanız anlardınız. Özetle parasını vermeyene destek vermesi durumunda hiç bir şirket ayakta kalmaz. Buna en iyi örnek open source. Baktığınız zaman eğer biliyor isen kendin yap diyor, ama bilmiyor isen gel sana support satalım dediğinde en az Microsoft başta desteği ve lisansı ücretli olan üreticiler hatta bazı durumlarda daha fazla para istiyorlar. Çünkü destek (üreticiye göre içerik değişir ama örnek güncel firmware demek doğrudan mühendislik demek yani insan gücü, personel maliyeti) demek çok ciddi istihdam demek ki bu da ana maliyet kalemi oluyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2023 15:17

Paylaş: