Forum

Western Digital Net...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Western Digital Network Disk Baglantı Sorunu !

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
706 Görüntüleme
(@UfukKarabulut)
Gönderiler: 182
Reputable Member
Konu başlatıcı

Elimizde bulunan ve sadece word,excel benzeri dokumanları paylaşıma sundugumuz western digital network destekli disk üzerinde bilinmeyen bir sorun oluştu ve bu sorundan dolayı disk çalışıyor switch'de baglı bulundugu port'ta aktif gözüküyor ama bir türlü ag üzerinden baglanamıyoruz.Bundan dolayı bende diski sökerek içerisindeki diski bir kutu aracılıgı ile bilgisayara baglıyorum ama disk linux formatlı gözüküyor bundan dolayı dosyalara erişemiyorum bu konuda yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 24/03/2009 20:45

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Ufuk Bey,

Öncelikle WD Network Disk bir kutu ürün olduğunu düşünüyorum (Tam modelini belirtmediğiniz için) ve üzerinde mutlaka bir yazılım firmware v.s. vardır. WD sitesinden bu modelin firmware olup olmadığını inceleyip bakmanızı tavsiye ediyorum.

Diski çıkarıp bir sistem üzerinde bu verileri almak istiyor iseniz ve disk linux formatında görünüyor durumdaysa size ikinci tavsiyem Ubuntu Linux son sürümünü indirip bir live CD oluşturmanız. Bu CD yardımı ile ki live olduğundan sistem üzerine herhangi bir kurulum gerçekleşmeyecektir, live cd kullanarak dataları atmak istediğiniz sistemde başlatım hem ntfs disk hemde WD ünitesinden çıkardığınız diski mount ederek atmak istediğiniz verileri ntfs diski aktarım işlemini çok rahat ve zahmetsizce yapabilirsiniz. Üstelik WD sorunu düzeltiğinizde bu üniteden söktüğünüz diskin formatını değiştirmediğinizden tekrar ürünü yerine takarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gönderildi : 25/03/2009 02:31

(@UfukKarabulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rafet Bey ilginiz için teşekkür ederim ubuntu'yu indirmeye başladım en kısa zamanda deneyip sonucu yazıcam tekrar teşekkürler...

Gönderildi : 26/03/2009 23:59

(@UfukKarabulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rafet Bey ubuntu üzerinde partition bölümünde diskimi görebiliyorum ama disk'im masaüzerinde degil yani diski nasıl mount edebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler....

Gönderildi : 29/03/2009 20:01

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Ufuk Bey,

Ubuntu hangi sürümü indirdiniz son sürüm ise seçeneklerden mount etme özelliğini göreceksiniz. Mount işlemini sadece NTFS için yapacaksınız. Linux formatı için gerek yok ona zaten direk erişiyorsunuz. Mount işleminden sonrasını zaten anlattım.

Siz indirdiğiniz veya şuan kullandığınız ubuntu linux sürümünü söylerseniz bende cevaplamaya çalışayım.

Gönderildi : 29/03/2009 23:26

(@UfukKarabulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rafet Bey kullanmış oldugum ubuntu sürümü 8.10 ntfs direkt mount oldu ama linux diskler partitionları yönetmek için kullanılan bölümde görüyorum ama mount edemiyorum bu konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim...

Gönderildi : 30/03/2009 01:51

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Ufuk Bey,

Sizden ricam iki farklı konudan olayı çözmeye çalışmayın bu bize vakit kaybettirir. Diğer taraftan Linux diske erişim için mount etmenize gerek yok zaten direk çift tıklayınca içeriğini görmeniz gerekiyor. Yok olmadı o zaman diğer başlıkta arkadaşın önerdiği programı windows sisteminize kurarak linux diskinizede erişebilirsiniz. Ben farklı bir yöntemle daha doğrusu aklıma bu geldi bunu önerdim.Diğer arkadaşımın önerdiği yol daha basit.

Saygılar

Gönderildi : 30/03/2009 02:31

(@UfukKarabulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rafet bey ilginize teşekkürler konu benim için hayati önem taşıdıgı ve mumkun olan en kısa zamanda sorunu çözümlemek adına ve konu linux içeriginede girdigi için orada paylaştım farklı fikirler farklı çözümler adına. Alper bey'ede bahsetmiş oldugum gibi windows üzerinde erişim için mevcut önerilen programı denemelerim sonucu sonuç alamadıgımdan farklı bir çözüm bulmak adına olmadıgını yazdım yardımlarınız için teşekkür ederim

Gönderildi : 30/03/2009 02:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

http://www.diskinternals.com/linux-reader/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2009 03:21

(@UfukKarabulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

Gönderildi : 01/04/2009 04:21

Paylaş: