Forum

HBA Kart Ne iş Yapa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HBA Kart Ne iş Yapar?

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
7,659 Görüntüleme
(@bahattinarici)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

Depolama cihazları kurulumlarında client tarafında HBA (Host Bus Adapter) kart kullanılıyor?

cihazlar arasinda 2GB, 4GB ve FC, iSCSI, SAS baglanti farklarindan baska ne farki var. Anladigim kadariyla bizim bildigimiz anlamda ethernet karti olarak aygit yoneticisinde gozukmuyor

Bunun yerine ben Standart UTP Gbit ethernet kullansam ayni ozellikte bir sistem kuramaz miyim? Ben sistem olarak Storage tarafinda openfiler kurup iscsi kurulum yapmak istiyorum. Client tarafinda Hyper-v server veya esxi kullansam olmaz mi? illaki markali storage unitesi mi kullanmak gerekir?

Ayrica ebay.com da

http://cgi.ebay.com/QLogic-QLA2302F-Dual-2GB-Fibre-Channel-PCI-X-HBA-Card_W0QQitemZ330309363163QQcmdZViewItemQQptZCOMP_EN_Networking_Components?hash=item330309363163&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66:2|65:15|39:1|240:1318

http://cgi.ebay.com/QLogic-QLA2340-2Gb-133MHz-PCI-X-FC-AL-HBA_W0QQitemZ300289271283QQcmdZViewItemQQptZCOMP_EN_Networking_Components?hash=item300289271283&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66:2|65:15|39:1|240:1318  

bu urunleri buldum. Fiyatlari dehset derecede ucuz. Türkiyede'ki fiyatlarla karşılaştırılınca (800$-1500$) epey ucuz. Buradan alıp kullansam diyorum. Sunucu ve client tarafına bunlardan kullabilir miyiz?

Gönderildi : 20/03/2009 04:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

HBA yı bir ethernet kartı gibi düşünün ancak kullandığı kablo fiber ve bağlandığı switch te fiber ( tabi switch e ihtiyaç duyarsanız isterseniz direk san a bağlayabilirsiniz ). Amacı veri taşımak aslında hızlı bir şekilde .çift hba ile fail over senaryoları yapılabiliyor ..

siz iscsi kullanacaksanız zaten bunu ethernet üzerinden yapıyorsunuz iscsi size bunu sunuyor yani ethernet altyapısı ( protokol olarakta düşünebilirsiniz ) üzerinden disk erişimi gibi yani

iscsi sistemler için istemci tarafında yani storage tarafında diyelim çok fazla üretici var zaten bunlardan birini seçip bir w2008 e bağlayıp ardından hyper-v için kullanabilirsiniz

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2009 05:21

(@bahattinarici)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

ben ekonomik olmasi acisindan gbit ethernet + openfiler sistemiyle iscsi sistemi kurabilirim o zaman.

hba kartlarin kullanilmasinin gercek sebebi 4gbit gibi yuksek bir hiz o zaman. dogru mu?

Gönderildi : 22/03/2009 20:39

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Ne yapmak istediğinize göre değişir. HBA sadece fiber yapılar için kullanılan bir isimlendirmedir gibi bir anlaşılma olmasın.

iSCSI HBA pci kartlarda kullanabilirsiniz. Portalımızda konuyla ilgili örnek teşkil eden bir kaç makale var.

Gönderildi : 22/03/2009 22:22

(@firatozturk)
Gönderiler: 29
Eminent Member

HBA (Host Bus Adaptor) aslında disk erisimi için kullanılan SCSI-3 protokolunu donusturen bir PCI karttır. Mesut beyınde bahsettıgı gıbı iSCSI olanlarıda vardır.

Sadece 4 Gb/s hızı degıl 150.000 IOPS yukude tasır. Latency tarafında en ustun topolojı FC (Fıbre kanal) yapısıdır. Ama ortamınızda 5000-8000 arası bır IOPS yuku varsa hıc FC yapıya gırmeden, iSCSI ılede yapabılırsınız. Openfıler yazılımsal bır emulator oldugu ıcın bıraz daha dusuk performans gostereblır.

Iyi calısmalar 

Gönderildi : 31/03/2009 02:00

Paylaş: