Forum

Backup Storage Dona...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Backup Storage Donanım İhtiyacı

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
622 Görüntüleme
(@huseyindongul1)
Gönderiler: 79
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar selam

Çalıştığım kurumun sistem / yedekleme altyapısını değiştirme kapsamında yazılım ve donanım ihtiyaçlarımız var.

Ortamda Veeam koşturarak, ISCSI disk kaynaklarına "Storage Node" olarak yedekleri aldırmayı planlıyorum.

Donanım olarak ne kullanayım QNAP, HP vb... maliyet bizim için kritik olacak. önerileriniz nedir ?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/02/2017 17:44

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Maliyetiniz kritik ise en ucuz yollu çözüm Supermicro'dan bir tane controller sunucu alın arkasına bir enclosure bağlayın ( disk alanı ihtiyaçlarınıza bağlı olarak kaç diskli olacağı değişir enclosure'n ) içerisine freenas yükleyin ethernet portlarını ayarlayın veeam için bir vm sunucu kurun birlikte yürüsünler derim 🙂 

Yok bu çok basit bir çözüm olur daha enterprise birşey lazım para harcamak istiyorum derseniz storage için firmalar ile iletişime geçmeniz lazım forumda storage önerileri ile ilgili bir çok tartışma konusu bulunmaktadır ve bu konularda gayet güzel tartışmalar dönmüştür. incelemenizde fayda var.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 15/02/2017 17:57

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Hüseyin bey,

talebiniz fazlası ile genel olmuş, bu durumda alacağınız cevaplarda genel ve varsayımlara dayanacaktır.

mevcut yapınızın kaynak planlamasını çıkartıp, cpu/ram/storage tarafında buna göre tercihte bulunabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/02/2017 03:41

(@huseyindongul1)
Gönderiler: 79
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

QNAP gibi ürünleri önerir misiniz. Buna benzer önerebileceğiniz NAS ürünü var mıdır ?

yapı küçük. 20 'ye yakım VM mevcut

Data 15 TB.

Teşekkürler.

Gönderildi : 16/02/2017 13:01

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Yapı tahmin ettiğimden daha küçükmüş bu senaryoda QNAP işinize yarayacaktır. Ancak ileriye dönükte duşunmekte fayda var yani yapı esnek büyüyebilecek bir yapı ise şu an ki kaynaklar için değilde ileriyide duşunmenizi tavsiye ederim.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 16/02/2017 15:14

(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member

Merhaba

QNAP gibi ürünleri önerir misiniz. Buna benzer önerebileceğiniz NAS ürünü var mıdır ?

Data 15 TB.

Teşekkürler.

qnap yerine synology ürününü şahsen tavsiye ederim. Bende 2 qnap vardı. Performans sorunu yaşadım o yüzden synology'e geçtim 60 TB datamı bile çok rahat alıyorum:)

Gönderildi : 16/02/2017 16:16

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba

Data 15 TB.

Teşekkürler.

20 vm'in kaynak tüketimi, özellikle disk i/o miktarını takip ederek, öncelikle kullanacağınız disk/raid ve int. tipine karar vermelisiniz.

bütçeniz dar ise, synology tavsiye ederim.

sas bütçeniz yok ise wd red pro serisini inceleyebilirsiniz.

tabi seçeçeğiniz diskler ve network bant genişliğinizde performansınıza direk etki edecektir.

nic team ile bant genişliğini arttırıp, yedekleyebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2017 02:23

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

ISCSI disk  olarak backuplama  için  kullanılacak ise Synology ürünlerini  kullanın  derim fiyat/performans  olarak Qnap ın  çok önünde  bir  ürün 

https://www.synology.com/en-us/compatibility   bu  siteden   kullanmak  istediğiniz  ürün ile uyumlu  disklerden  alım yaptığınız sürece  kesinlikle  sorun yaşamazsınız. 

Merhaba

Data 15 TB.

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/03/2017 05:25

Paylaş: