Forum

IBM DS 3200

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM DS 3200

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
440 Görüntüleme
(@selimatmaca)
Gönderiler: 242
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

Daha önceden sizlere nasıl bir storage yapısı işimi görür şeklinde sormuştum ve tavsiyeleriniz doğrultusunda bir stand by server kurdum, şu an güzel güzel çalışıyor fakat bugün şefimle konuşurken tamamen farklı bir yapı istediğinden bahsetti. Şöyle ki;

Bizim 2 farklı lokasyonda networkümüz var (çamlıca-kadıköy) ve bu networkler vpn ile bağlılar. Yani tek bir network varmış gibi düşünebiliriz sanırım.

Kurmam gereken şey

SQL veritabanını (günde yaklaşık 100-150 veri giriliyor)

Exchange serverı (80 kullanıcının emailleri-genelde attachmentlı mailler)

Web sayfasında çalışan MySQLin datalarını saklayacak.

Önemli olan bu storage çözümünün vpn bağlantısını ile uzak lokasyondaki verileride yedeklemesi (networkteki her pcnin verilerini yedekleyecek)

ve bunu kullanıcılar manuel olarak değilde, otomatik bir yazılım belirli zamanlarda kendisi yedekleyecek.

Şu an IBM DS3200 e bakıyorum. Fiyatı $4500 civarında, bu ürünle ilgili bir hayli makalede var sitemizde. Sizce bu ürün ile istediğim tarz bir storage yapısı oluşturabilirmiyim veya başka tavsiyeliriniz olur mu

Gönderildi : 14/10/2008 01:54

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

Networkünüz VPN çözümü ile tek bir network alt yapısına düşmüş olabilir ama bu iki noktayı bir birine bağlayan ayrılmış hattın hızı nedir ? Bandwith' niz yeterlimidir ?

Storage tarafında , storageyi barındırmış olduğunuz networkde her hangi bir sıkıntı olmaz. Çünkü burada ki DS 3000 ailesinin herhangi bir tanesi hız için idealdir. DS 3000 Ürünlerinin detaylı hızlarını makalelerimde belirtmiştim.

Sıkıntınız storagenin barınmadığı diğer noktada ki networkünüz için olacaktır ki arada ki VPN bağlantısında, ayrılmış Telekom hattında dar boğaz oluşacaktır.

Size tavsiyem storagenin barınmadığı diğer networkünüze datalarınızı replice edecek bir yazılım üzerine araştırma yapmanızdır.

Kullanıcıların dataları file server yapısı ile Offline files mantığı ile çalışacak ve kullanıcılar cacheden çalışarak network hızından etkilenmeyecek.

Kullanıcıların değişkenlikleri Storageüzerine atılacak ve bu storage üzerinden yedeklenme yapılacak.

Kullanıcı dataları için mantıklı olan bu olup, EXCHange ve SQL için replice edecek bir yazılım işinizi görecektir.

Problem network hızı, storagenin hiç birisinde bu kullanıcı sayısı için sıkıntı yaşamazsınız.

Gönderildi : 14/10/2008 02:32

(@selimatmaca)
Gönderiler: 242
Reputable Member
Konu başlatıcı

aslında çok haklısınız, bu sabah ben aynı şeyi düşünüyordum. Çünkü henüz bahsetmediğim ve sizin ilk odaklandığınız network hızı aslında bizim en büyük sıkıntımız şu anda.

Bu bahsettiğim iki lokasyon birde aynı vpn ile almanyaya bağlı. VPN ile bağlı 3 lokasyon var ve 3. lokasyon almanyada 🙂

Daha kötüsü Türkiyedeki bu iki lokasyon birbirleri ile haberleşirken, almanya üzerinde yapmak zorundalar. Çünkü internete çıkışları  almanyadan.

Belki bu storage olayına girmeden aramıza diğer bağlantılardan bağımızsız bir hat çekmek en mantıklısı olacak, çünkü şu an bile network hızımızla ilgili problem var 🙂

Veya 2 lokasyonada ayrı ayrı storage koymak mı daha pratik olur. Şefim merkezi olsun desede network hızımız yetersiz.

Piramit bilgisayara da baktım ama storage ünitesi olarak 3 tane ürün var ve en ciddi olanı şu an satılmıyor.

Bana bir kaç firma tavsiye edermisiniz gidip görüşeyim, yüzyüze konuşayım şu storage ürünü için. İllaki IBM olmasınada gerek yok işimi görse yeter. 

Gönderildi : 14/10/2008 15:12

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

Tecrübelerime bağlı olarak söylüyorum ki IBM üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye edebilirim.

Gönderildi : 14/10/2008 16:54

Paylaş: