Forum

Flaş disk de Raw so...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Flaş disk de Raw sorunu

15 Yazılar
7 Üyeler
0 Reactions
4,662 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

arkadaslar merhaba

bir adet kıngston 1 Gb flaş disk Raw Formatına dönüşmüş(Nasıl Dönüştügü Bilinmiyor)

Flaş diski makınamız goruyor ama acmak ıstedıgımızde  disk yerleştir uyarısı veriyor.

Yani bunu Raw'dan Fat 'e çevirebilirmiyim onu soracaktım

Yardımcı olursanız cok sevinirim...

Gönderildi : 09/10/2008 04:02

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

Raw formatı ham anlamında kullanılır. Flash diskinizi taktığınızda sürücüler arasında görünüyorsa sağ click yaparak format menüsü geliyorsa oradan yapabilirsiz. Olmadı 3rd party  yazılımlarla yapılabileceğinizi düşünüyorum.

Gönderildi : 09/10/2008 11:21

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

o yazılımlar nedir? nereden temin edebilirim yardımcı olursanız cok sevınırım.Bu arada ben bu konuyu 2 kez acmısım kusura bakmayın formda yer kaplamak degıl derdım 🙂 yanlıslıkla acdım unutmusum burada sordugumu acıl oldugu ıcın sordum  walla kusura bakmayın.

Gönderildi : 11/10/2008 02:17

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Önemli bilgi var ise direkt veri kurtarma ile ilgili makalelerimiz okunuyunuz.....
Eğer disk içinde data yoksa ;

Başlat->Ayarlar->Denetim Masası->yönetimsel araçlar->bilgisayar yönetimi
ordan  disk yönetimini seçiyorsun ...

sağ tarafta flash diskinin göreceksin (boyut ve etiket adından tanırsın)
üzerinde sağ-click yapıyorsun biçimlendiri tıklıyorsun  Test ok

Eğer çıkarılabilir diskin format biçimini kabul etmiyorsa
winxp cd sini tak flash diskin takılıyken .....kuruluma geç ..sonra f disk ortamındayken
flash ı sil tekrar oluştur......

Gönderildi : 11/10/2008 02:40

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

İçinde bilgi yok sadece kullanılabilir hala getirmek istiyorum 2. flaşımda gitti bu arada 4 gb lık flash diskimde rawa dönüştü  2 adet elımde birii 1 GB ve ikincisi de 4 GB olmak üzere iki adet flash diskim var ikiside çıkarılabilir disk diyor disk yerleştirin diyor sizin dediginiz f disk oramı win kurarkene c bölümünü silip oluşturdugumuz bölüm mü  ise orada olmuyor takılı disk ortam yok dıyor oradada yapamıyor dısk yonetımındekı hatanın aynısı

bunu çözebilecek bi program bilen var mı yardım cı olursanız cok sevinirim

şimdiden çok teşekkürler...

Gönderildi : 18/10/2008 01:09

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

benim başıma da geçenlerde aynı sorun gelmişti ben hiren boot cd içindeki bir program ile flash diski fdisk yapmıştım daha sonra sorun kalmamıştı şuanda gayet iyi bir şekilde kullanıyorum.

Gönderildi : 22/10/2008 21:07

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

o dediginz cd minipe tarzında bootlu cd mi ole bi bootlu cd ile denedim ama gene disk yönetiminde diski goruyodu ama hiç bir özelligini acmıyordu

o bootlu cd nin içinde program mı programsa gonderebilirseniz çok sevinirim ama yok bootlu cd nin özelligi ise yapacak bi şey yok garanti:)

yardımlarınız için çok sagolun

Gönderildi : 23/10/2008 23:58

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Bu durumlar için http://www.killdisk.com/downloadfree.htm  bu programıda kullanabilirsiniz ancak kullanırken çok dikkatli olmanızı öneririm. (Bazı durumlarda raw format durumuna geçmiş flash diskler genellikle kullanılmaz olmuş bu nedenle üretici firma ile irtibata geçmeniz işlem yapmanızdan daha yararlı olacaktır)

Gönderildi : 24/10/2008 01:26

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

özellikle rafet abi ilgilendigin için çok sagol

verdıgın adresdekileri deneyecegim çok teşekkür ederim.

allah razi olsun

Gönderildi : 24/10/2008 02:49

(@doganbayraktar)
Noble Member

o dediginz cd minipe tarzında bootlu cd mi ole bi bootlu cd ile denedim ama gene disk yönetiminde diski goruyodu ama hiç bir özelligini acmıyordu

o bootlu cd nin içinde program mı programsa gonderebilirseniz çok sevinirim ama yok bootlu cd nin özelligi ise yapacak bi şey yok garanti:)

yardımlarınız için çok sagolun

hiren's boot cd içindeki smart fdisk programıydı yanlış hatırlamıyorsam.

Gönderildi : 24/10/2008 12:02

(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member

Virus olma ihtimali çok yüksek. ( autorun ) İyi bir virus programı ile taratıp virusu silin.

İçeriği önemli değilse, Bilgisayarım sağ tıkla->Yönet, disk yönetimi, Flash Diski sağ tıkla-> Biçimlendir

Gönderildi : 13/11/2008 22:56

(@doganbayraktar)
Noble Member

Virus olma ihtimali çok yüksek. ( autorun ) İyi bir virus programı ile taratıp virusu silin.

İçeriği önemli değilse, Bilgisayarım sağ tıkla->Yönet, disk yönetimi, Flash Diski sağ tıkla-> Biçimlendir

ek olarak bilgisayarım>yönet>disk yönetimi>flash diski silip tekrardan oluşturun birde sizden pc yi restart isteyecek restart yaparken chkdsk yağın düzelir büyük ihtimalle.

Gönderildi : 16/11/2008 13:26

(@YilmazCeylan)
Gönderiler: 34
Trusted Member

Merhabalar

Benimde elimde 500 Gb bir disk var diski arkadaşın laptoptan söktük sanırım laptopu düşürmüş ve hdd arızalanmış.Dün akşam diski harici disk kutusu ile bilgisayara taktığımda bir süre bekledikten sonra ( Birazda bilgisayarı kasarak ) bilgisayar diski raw formatında gördü araştırırken konuyu gördüm ve  uğu beyin anlattığı şekilde açılışta diski formatladım tekrar bilgisayarı açtığımda herşey gayet normal görünüyordu 476 gb disk olarak görünüyordu diskin içine girdim.Deneme yapmak istedim be 20 gb lık bir dosyayı harici diske kopyalamaya başlaadım sanırım biraz yavaştı sonra elimdeki diğer bir harici diske 1.5 gb lık bir dosyayı kopyaladım ortalama 2 dakikada kopyaladı aynı dosyayı bu diske kopyalamaya başladıktan kısa bir süre sonra döngüsel..................... bir hata verdi ve kapandı o son kapanış oldu.Şimdi benim sormak istediğim elimde bulunan disk kutusunu arkadaşımdan almıştım ve geri vermem gerekiyor şayet bu disk kullanılabilirse gidip kendime bir disk kutusu almayı düşünüyorum dolayısı ile çok deneme yapacak vaktim kalmadı yaklaşık 4 saattir Max blast ve Hiren Boot ile denemek istedim ama bazı sorunlarla karşılaştım.Yazım biraz uzun oldu farkındayım kusura bakmazsınız umarım.

Yardımlarınızı bekliyorum

Sevgi ve selamlarımla...

Gönderildi : 05/08/2010 14:22

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Sadece diske yoğunlaşmayın belki kutu da arızalı olabilir. Ancak genelde disk arızaları pek onarılamaz bu nedenle yeni disk alımı daha mantıklı olacaktır.

Gönderildi : 05/08/2010 18:32

(@YilmazCeylan)
Gönderiler: 34
Trusted Member

Selamlar Rafet Bey.

Kutuda bir sorun yok.Sanırım disk arızalı yeni bir disk almak gerekecek sanırım

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/08/2010 15:59

Paylaş: