Forum

Sistem önerisi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem önerisi, Raid Kart veya Software Raid

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,154 Görüntüleme
(@YILMAZibrahim)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözümpark Ailesi Forumda yeniyim. Uzun süredir forumu dışardan takip eden biriyim. Kafamda netleştiremediğim bir konu var ve karar veremiyorum. Sizlerin tecrübelerinden yararlanmak isterim.

Anakart Modelim Supermicro X8DT3-LN4F Üzerinde 6 adet Sata II ve 2 Adet SAS Bağlantısı var.

Seagate Cheetah 15.7K x 2 - Raid 1 şeklinde ve üzerine Hyper-V sanal sistemleri kuruluyor. Hyper-V Server ayrıca bir SSD diskte.

Bu anakartın üzerinde yer alan LSI MegaRAID 1068e chipli ve sanırım çok eski bir onboard raid. İyi yanından bakacak olursak ESXi seven bir insandım fakat, 1068e Onboard Raid kartı görmeyince Hyper-V Server yeni Keşfettim ve çok beğendim 🙂

Sistemi genel olarak Web Server olarak kullanıyorum ve üzerinde WHM kurulu olacak. Raid 1 ile korumasını ayarladım ancak, ayrıca WD RE tarzı bir disk ile günlük yedekler almak istiyorum. Sistem sorunsuz şekilde çalışıyor.

Aklıma takılan şunlar;

1. Bu sistem için Raid Kart almam gerekir mi ?
  2. Anakart üzerindeki raid kart ne kadar işime yarar sıkıntı çıkarır mı ?
  3. Anakart Sata II destekliyor sadece Sata III desteği veren bir Raid olmayan Sata kart alıp, SAS diskleri onboard raid üzerinden kullanmaya devam etmeli miyim ? (masraf olmaması için)
  4. Raid kart alırsam ne gibi avantajlarım, dezavantajlarım olur ?

seçtiğim kart şu Serveraid M5015

Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

iyi günler herkese.

Gönderildi : 25/03/2016 12:09

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Raid kartların üzerinde piller bulunur ve bu pil sayesinde ani elektirik kesintileri gibi durumlarda belirli bir süre üzerindeki cash'te bekleyen datalar tutulmaktadır. Sunucunuz açıldığında tekrar bu datalar diske yazılır kritik bir veri kaybı yaşamazsınız. Ayrıca bu kartlar üzerinde dahili cache sayesinde performans artışıda bulunmaktadır. 

Belirttiğiniz anakartı ve üzerindeki gömülü raid kartı kullanmadım. Ama hem performans hemde güvenlik açısında harici bir raid kart kullanmanızı tavsiye ederim. Kısıtlı imkanlar için software storage çözümler bulunuyor bunlarıda incelemenizde fayda var.

Gönderildi : 25/03/2016 12:17

(@YILMAZibrahim)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Raid kartların üzerinde piller bulunur ve bu pil sayesinde ani elektirik kesintileri gibi durumlarda belirli bir süre üzerindeki cash'te bekleyen datalar tutulmaktadır. Sunucunuz açıldığında tekrar bu datalar diske yazılır kritik bir veri kaybı yaşamazsınız. Ayrıca bu kartlar üzerinde dahili cache sayesinde performans artışıda bulunmaktadır. 

Belirttiğiniz anakartı ve üzerindeki gömülü raid kartı kullanmadım. Ama hem performans hemde güvenlik açısında harici bir raid kart kullanmanızı tavsiye ederim. Kısıtlı imkanlar için software storage çözümler bulunuyor bunlarıda incelemenizde fayda var.

Özgür bey, üzerindeki fake raid dedikleri bir sistem yani sanırım gerçek anlamda bir hw raid değil.

Bu onboard sisteme güvenmeli miyim sizce ?

Raid kart aldığımda ortalama ne kadar bir performans artışı olur buna değer mi ?

teşekkürler.

Gönderildi : 25/03/2016 12:31

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Risklerini göze alıyorsanız kullanabilirsiniz. Bence çok güvenilir değil. Hız ve performans kartınıza ve arkasındaki disklere göre değişiklik gösterir. Ama onboard bir karttan daha hızlı olacaktır.

Gönderildi : 25/03/2016 12:52

Paylaş: